Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Иван Иванов: Използвайте антибиотици рационално и информирано

Доц. Иван Иванов
Снимка: Георги Нейков, БНР

Антибиотичната резистентност е факт много преди пандемията от Covid-19. Прогнозите са за увеличаване на смъртността от пневмония в глобален мащаб, а антибиотиците са ключови за лечението на пневмонията. Това обясни пред БНР микробиологът доц. Иван Иванов, директор на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране на антибиотичната резистентност“ в Националния център по заразни и паразитни болести.

Нараства консумацията на някои групи антибиотици, например на азитромицина, който в момента масово се употребява. В дигиталното пространство циркулират няколко различни „рецепти“, допълни специалистът.

Нерационалната антибиотична употреба доказано води до по-високи нива на резистентност, подчерта доц. Иван Иванов. Той препоръчва да се прави първо тест за Т-реактивен протеин, който маркира възпаление и чак след това да се прибягва към употребата на антибиотици.

Относно прогнозите, че до 2050 г. антибиотичната резистентност ще бъде причина за смъртта на повече хора, отколкото ракът, доц. Иванов посочи, че "черните статистики за бъдещето са напълно оправдани" и от година на година се наблюдават все по-резистентни бактерии. В националната лаборатория са регистрирани 20-30 панрезистентни щама на всички използвани за терапия на определен вид бактерии антибиотици, поясни той. В такива случаи трябва да се използват антибиотични терапии в много високи дози, почти токсични, допълни Иван Иванов.


Лабораториите са засипани с пациенти с Covid и никой не мисли за антибиограми, а личните лекари в паниката си се презастраховат и предписват широкоспектърни антибиотици, изтъкна още доц. Иванов. По думите му, когато имаме антибиограма, можем "много специфично да стреляме към конкретния причинител с тясноспектърен антибиотик".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01