Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се свири на кактус?

На този въпрос отговаря Татяна Колева в новия си концертен проект

Носителката на приза "Музикант на годината 2009" Татяна Колева и създадената от нея Младежка перкусионна формация (Youth Percussion Pool) - отличена като "Ансамбъл на 2012 година", в която сега свирят нейните възпитаници Едвин ван дер Волф, Хулия Рамос и Диего Хаен, решиха да направят цяла концертна програма около идеята, че на кактус всъщност може и да се свири.

Татяна Колева разказа за идеята и осъществяването й в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт":

"Като продължение на програмата "Как се свири на триангел", която се оказа много успешна - тя е с гигантски скелета и огромни инструменти, направени от метал, сега "Как се свири на кактус" е връщане назад към природата, връщане към себе си... Този кактус е едно много чаровно, странно, неочаквано, още неразбрано растение с едни бодли. В същото време е безкрайно интересно, атрактивно и буди огромен интерес и много въпроси, нали? Така че кактусът е един вид метафора на оцеляване."

Един от важните проблеми, които Татяна Колева и нейните колеги трябва да решат, за да могат да покажат на публиката своята концертна програма, е, че трябва да организират контакти с ботанически градини и паркове, за да осигурят "инструменти" - кактуси, на които да свирят. А в програмата, освен пиеси за перкусия от Янис Ксенакис, Джон Кейдж, Стив Райх и други автори, е включена и новата композиция на Татяна Колева, наречена "Кактофония", за която има специално подготвен саундтрак, записан на най-различни "инструменти" от природата: краставица, тиквичка, салата и др.

"Как се свири на кактус" прозвуча в рамките на фестивала "Sounds of Music" в Грьонинген, часове преди втория локдаун в Нидерландия заради пандемията от коронавирус. Повече подробности чуйте в интервюто с Татяна Колева в звуковия файл, където има и откъс от саундтрака на "Кактофония".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12