Следващата вълна на дигитална трансформация, провокирана от кризата или не, вече е тук и това изправя фирмите пред предизвикателствата на новите технологични решения. Как компаниите да се адаптират към новата реалност, за да оцелеят на пазара?
Covid кризата наложи безпрецедентни темпове на промени за бизнеса, където скоростта, финансовата стабилност и гъвкавите решения са от първостепенно значение. А отговорът към потребността на клиентите и пазара, по-отзивчив и по-продуктивен.
Твърде високи ли са тези изисквания към компаниите и как те биха могли да трансформират своите бизнеси в кризата, оказва се, не е непосилна задача, стига мениджърите да разберат и подредят своите приоритети. И успяват тези, които на първо място сред тях поставят хората като най-важния потенциал за всяка фирма. Това сподели пред БНР Ваня Манова - регионален директор за България на мултинационална корпорация за финансови разплащания:
"Още от началото на кризата, основните послания, които получавахме от мениджмънта на компанията, бяха точно, че всички да се чувстват безопасно, че компанията мисли за тях, че никой няма да остане без работа заради кризата. ... Стресът беше изключително голям, но ние се чувствахме сигурни и спокойни в тази среда и това ни даваше възможност да се адаптираме и да реагираме в променената обстановка".
Оттук нататък, какво се променя за компанията? - другия съвет на топмениджмънта в случая - работата за партньорството и с партньорите - да измести цифрите и плановете, и това, по своему, се отплаща именно върху резултатите:
"Ние малко или много бяхме готови да реагираме от първия ден в тази ситуация. За дигитализацията на големите, на тежките бизнеси са нужни години, но сега... На нас ни отне години да убеждаваме търговците за ползите от картовите и безконтактните разплащания. Сега те сами караха хората да им плащат безконтактно, за да не се налага да пипат пари. По същия начин е и с мобилните разплащания - съвсем естествено е вече за много хора да имат всичко в техния телефон. И портфейлът им да е в телефона им. ... Помогнахме на много малки търговци да общуват във "Вайбър" със своите клиенти и да могат да продават във "Вайбър".
Според дигиталните експерти в тази ситуация вероятно не най-силните, а най-бързите ще оцелеят, и затова IT секторът е сферата, която може да помогне и на другите да трансформират своя бизнес. Особено предвид изтъкваните предимства на страната ни именно в тази област. Но защо едни успяват, а други не могат да се справят - отговаря Мирослав Петров - изпълнителен директор на компания за консултантски IT решения:
"Най-големите ни проблеми са в самите нас. Страховете ни са най-голямото предизвикателство, което срещаме. Ако компаниите не могат да се променят и не могат да минат този мост на времето, голяма част от тях няма да продължат да съществуват. историята го показва това много пъти. То не е лошо непременно, защото ще се появят нови компании, защото на пазара няма празни пространства. Ще могат да оцелеят само тези, които са гъвкави и адаптивни".
Продължава работата по уточняването на причинените щети от земетресението с магнитуд 6,2 по Рихтер, регистрирано днес след обяд в Западна Турция. Няма жертви, но властите съобщават за 150 ранени в Истанбул. Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер. Усети се и у нас Над 150 пострадали в паниката от труса в Истанбул Продължават..
Изпълнението и на критерия за бюджетен дефицит "няма да е последната добра новина" по пътя към еврото, заяви управителят на Българската народна банка Димитър Радев в интервю за БТА по време на Пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд, които се провеждат във Вашингтон. Така той отговори на въпрос, свързан с възможното..
Разузнаванията на няколко европейски държави са разкрили мрежа от руски агенти, която е отговорна за серията взривове в пощенски пратки през миналата година. През юли 2024 г. серия от пратки, съдържащи запалителни устройства избухват на няколко летища в Европа. Първият инцидент става в Лайпциг, последван от взривове във Варшава и Бирмингам...
Пореден протест на жители от квартал „Захарна фабрика“, които настояват ромите, живущи в квартала да имат равни права с българите, затвори движението на кръстовището на ул. „Кукуш“ и бул. „Сливница“. Два протеста в столичния квартал "Захарна фабрика" "Аз съм Емил Георгиев, член на Инициативния комитет на "Захарна фабрика" и съорганизатор..
Това със сигурност не е очакваното мегаземетресение, за което се говори, че може да засегне Истанбул , обясни пред БНР проф. Бойко Рангелов, геофизик към Института за космически изследвания на БАН, след като земетресение с магнитуд от 6.2 по Рихтер разлюля Турция. Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер. Усети се и у нас Паника в..
По-добри резултати в борбата с престъпленията против финансовата система, отчете министърът на вътрешните работи. Даниел Митов заедно с главния секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков участваха в анализа за работата на дирекцията в Габрово за изминалата година. Постигнати са по-добри резултати в борбата с финансовите престъпления за..
Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс заплаши с оттеглянето на Съединените щати от преговорите за мирно споразумение между Украйна и Русия. "Сега е моментът страните да приемат американското предложение", подчерта Ванс по време на посещение в Индия. Джей Ди Ванс с ултиматум към Москва и Киев Планираната за днес среща за Украйна в Лондон..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
" Папа Франциск беше изключително светла личност, прекрасен човек. Интересуваше се от всичко, свързано с нашата страна и народ. Проявяваше жив интерес "...