Санитарка от Covid отделението на университетската болница в Бургас Йорданка Желязкова, за която от медийни публикации стана ясно, че не е желана в селото си, ще бъде настанена в общинско жилище в Бургас.
Според кмета на село Равнец Христо Колев и директора на Регионалното управление по образование в Бургас Виолета Илиева, проблемът е жилищен, а не недоволство и страх от зараза.
Историята как санитарка от Covid отделението на областната болница в Бургас спи под мост, защото жителите на село Равнец са против тя да се прибере вкъщи, трогна много хора. Според кмета на селото Христо Колев обаче, срещу нея няма недоволство от страна на местните жители:
"Ние не сме изроди, всеки търси сензация, да направи от нещо голяма работа. Те си имат някакви семейни проблеми, правят тука заменки, в крайна сметка продадоха къща, която профукаха парите, да ви кажа честно, и накрая останаха без дом".
Двама от внуците на санитарката Йорданка Желязкова са спрени от училище, тъй като едното дете е болно, останалото е постановка, каза и директорът на РУ по образование Виолета Илиева:
"Поставят се условия за намиране на жилище, което е извън нашите компетенции".
Община Бургас, след бързата намеса на кмета Димитър Николов, осигури общинско жилище за Йорданка Желязкова. Тина Писарова - директор на отдел „Общински имоти“:
"Има избрано конкретно жилище, имаме готовност да я настаним".
В предаването "Нещо повече" психологът доц. Иван Иванов, преподавател във Великотърновския университет, коментира, че случаят със санитарката от село Равнец е класически пример за персонификация на страха, когато групата е свръх разтревожена и тя намира обекта, който да бъде нарочен, че е носител на заразата. По думите му това е описано още през 17-18 век в Италия - във връзка с пандемиите от чума.
Според него може да се направи предположението, че сякаш обществото се намира пред прага на масово истеризиране:
"Сякаш в момента и на индивидуално, и на фамилно, и на национално ниво има нещо като психичен регрес, т.е. връщаме се до едни базови, инстинктивни поведения, в които много лесно виктимизираме някой около нас, светът се разцепва на черно-бял и ние се опитваме да се спасим от един невидим враг".
Той уточни, че не е съгласен с определението, че в пандемията се намираме в ситуация на война:
"В ситуация на война има ясна фронтова линия, чисто психически, има ясен враг, в резултат на което ние се консолидираме и ставаме много по-подкрепящи се в тази битка срещу ясния враг. Тук имаме невидим враг, който е около нас, включително може да бъде част от отношенията ни с най-близките ни, в този смисъл имаме разединяване. Ние се намираме в нещо като ситуация на вирусен тероризъм, което кара хората да реагират със страх, който води до паника, със стрес и с подозрителност. Смесицата от трите води до състояние на масова психоза и на хаос, което пречи да си дадем сметка за опасността и да правим по нормален начин нещата, които са свързани със спазване на мерките и да контролираме другите как ги спазват и т.н.".
Интервюто на Диана Янкулова с доц. Иван Иванов и репортаж на Даниела Костадинова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
От "Спаси София" алармират, че кметът на София Васил Терзиев иска минералната баня в Банкя да бъде отдадена на концесия. Общинският съветник Андрей Зографски определи предложението като скандално, тъй като в банята са инвестирани 9 млн. лв. общински пари, а според внесения доклад, годишната концесионна такса ще бъде 200 хиляди лева...
Депутатът от ПП-ДБ Богомил Петков съобщи, че е бил призован от служител на КПК да даде показания по анонимен сигнал за корупция в качеството си на кмет на столичния район „Витоша“. Проблемът е, че той е депутат от Габровския избирателен район и никога не е бил кмет, стана ясно от обясненията на Петков в кулоарите на НС: "В 10:14 часа ми се..
Столичният общински съвет решава ще бъде ли завършен изцяло булевард "Тодор Каблешков". Кметът на София Васил Терзиев настоява СОС да одобри промяна в подробния устройствен план, като да позволи отчуждаване на имот, попадащ върху част от новия булевард. От групата на "Спаси София" бойкотират решението. Мотивът им е, че такова действие ще..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд. Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически..
Народното събрание записа окончателно, че таксата в платената форма на обучение на студентите във висшите учебни заведения не може да превишава 60% от издръжката на студент в държавна поръчка. С промените в Закона за висшето образование е прието, че за студентите в заварено положение размерът на таксите на обучение не може да бъде по-висок от..
Шри Шри Рави Шанкар казва, че "няма лоши хора, единственият виновник и престъпник е стресът". Човек се държи агресивно заради стреса, умората е причина за липсата на енергия , каза в интервю пред БНР Константин Драгов, един от учителите, разпространяващи учението на индиеца Шри Шри Рави Шанкар. След 3 години чакане гуруто пристига в..
С решение на правителството от държавния резерв се освобождават 33 хиляди литра бутилирана вода и се предоставят безвъзмездно на кмета на Велико Търново. Водата е за хората в село Никюп, където е обявено частично бедствено положение заради липсата на вода. Решението е част от мерките, които правителството предприема за подпомагане на..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...