Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лъчезар Томов: Далече сме от колективен имнунитет

Данко Калапиш: Може би електронното обучение е нашата спасителна риза

Снимка: БГНЕС

По броя на починалите може да се направи груба оценка на броя на заразените. Около 300-400 хиляди е горната граница на заразените, което означава, че сме много далече от какъвто и да е потенциален колективен имунитет. Това каза пред БНР математикът Лъчезар Томов, преподавател в Департамент „Информатика“ на Нов български университет. „Тоест, да очакваме това скоро да премине от само себе си не може да се случи“, посочи той в предаването „Преди всички" относно хода на пандемията у нас.

Лъчезар Томов  Снимка: Ани Петрова

„В момента имаме, по мои оценки, около 7 хиляди случая на ден, при 4 хиляди докладвания, което е страшно много за нас“, коментира Томов. 

Най-важните данни по думите му са тези за броя на починалите. Извън официално регистрираните случаи на починалите с Covid-19, неофициалните се оглеждат в статистиката на НСИ, а за 44-та седмица има скок с 600 случая над средно очакваното, поясни математикът.

Разбира се, ще има и косвени жертви на Covid, тъй като хората се плашат да ходят в болница, редовните прегледи не ги правят. Има хора, които не могат да получат помощ навреме, спешна. Когато има епидемия и се препълват болниците, страдат всички“. 

„Хоспитализираните пациенти вече не са ни надеждни, защото средно 15 до 20% от откритите, активни случаи би трябвало да се хоспитализират, което означава, че би трябвало да са там в момента между 10 и 14 хиляди души, а се хоспитализират доста по-малко“, изтъкна още Лъчезар Томов. Той даде пример с мерките в Корея. 

„Начинът, по който Корея ограничи епидемията с минимални затваряния, беше с огромно количество тестове, с изпреварващо тестване, дори пунктове за тестване от колата“. 

Данко Калапиш  Снимка: БГНЕС

За директора на 107-о ОУ в София Данко Калапиш „не е най-добрият вариант електронното обучение, но може би то е нашата спасителна риза в момента“. Децата от 3-ти до 7-и клас в училището в момента учат дистанционно, девет са активните случаи на преподаватели. Преди да излязат в режим електронно обучение, са имали 19% отсъстващи ученици и около 20% липсващи учители. Моделите, които МОН предлага, са добри от гледна точка на това да няма струпване на деца на едно място, подчерта Калапиш.

През януари - февруари вероятно ще се наложи преминаване изцяло към онлайн обучение за няколко седмици, когато грипната обстановка се усложни, посочи училищният директор.

Училищата бяха основният ускорител на случаите, твърди от своя страна Лъчезар Томов.

Интервюто с Лъчезар Томов и с Данко Калапиш можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влезе в сила забраната за износ на лекарство за недоносени деца

От днес до 20 януари се забранява износът на лекарствен продукт за недоносени деца, който се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни пътища, предизвиквани от респираторен вирус.  Забраняват износа на лекарство за недоносени деца, заплащано от НЗОК От Здравното министерство посочват, че според анализ..

публикувано на 23.11.24 в 15:43
Спасителни екипи търсят изчезнали хора под развалините на разрушена сграда след израелски въздушни удари по жилищен район в квартал Баста, в центъра на Бейрут, Ливан,  23 ноември 2024 г.

Мишена на удара в Бейрут е бил високопоставен служител на "Хизбула"

Най-малко 11 души бяха убити, а 63-ма ранени при израелски въздушен удар в центъра на Бейрут, който рано тази сутрин срути 8-етажна жилищна сграда. Според източник от службите за сигурност в Ливан  - мишена е бил високопоставен служител на "Хизбула". Не е известно дали е бил убит.  Расте броят на жертвите на израелските удари срещу..

публикувано на 23.11.24 в 15:03
Пещерата Проходна край Карлуково.

В България вече има нова категория на трудност маршрут в скалното катерене

В България вече има нова категория на трудност маршрут в скалното катерене. 18-годишният Николай Русев стана първият българин, изкатерил толкова труден маршрут, и това се случи в пещерата Проходна край Карлуково.  Маршрутът се казва "Куче марка" и е с категория на трудност 9а плюс.  Досега не е имало друг такъв и с него България става още..

публикувано на 23.11.24 в 14:46

Документи на Община Бобошево са открити в лек автомобил

Досъдебно производство е образувано и е започнало разследване за кола, натъпкана с документи на Община Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Автомобилът е прибран в двора на Районното управление в Дупница. Колата, по-стар модел "Мерцедес",  е открита при подготовката за учение на силите и средствата на..

публикувано на 23.11.24 в 14:23

ГЕРБ към ПП-ДБ: Не приемаме за правилно диалогът да се води през социалните мрежи и медиите

От партия ГЕРБ излязоха с позиция по повод отговора на ПП-ДБ, с който беше приета тяхната покана за среща. ОТ ГЕРБ не приемат за правилно диалогът да се води през социалните мрежи и медиите. От партита призовават разговора да се води на масата на преговорите. ПП-ДБ приемат поканата за среща от Борисов От ГЕРБ посочват, че в предварителните..

публикувано на 23.11.24 в 14:10

България обмисля да предложи двустранно споразумение със Сингапур в областта на образованието и науката

Сътрудничеството между България и Сингапур в областта на образованието е сред темите, обсъдени в рамките на посещението на президента Румен Радев в азиатската държава.  "Вашият успех е успех за България!"  каза Радев в обръщението си към сънародниците ни в Сингапур. В азиатската държава живеят няколкостотин българи. Те настояват страната ни да..

публикувано на 23.11.24 в 14:09

КОП29: Данъци за свръхбогатите и ефектът от войните върху околната среда

Каквото и да ти говорят, знай, че става дума за пари - с тези думи може да се обобщи 29 Конференция за климата на ООН в Баку, Азербайджан. Форумът се проведе в края на най-горещата година в историята на човечеството, а началото му беше белязано от смъртоносни бури във Филипините и Хондурас, извънредно положение заради засушаване и горски пожари в..

публикувано на 23.11.24 в 14:05