Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможен е болничен за гледане на здраво карантинирано дете и в училищна възраст

Снимка: БГНЕС

След като в ефира на „Хоризонт“ от КНСБ неколкократно алармираха, че хора под карантина остават без доходи, тъй като не се издават болнични листове и са принудени да използват неплатени отпуски, слушателка „Хоризонт“ сигнализира за още един проблем – лични лекари отказват да издават болничен лист на родител със здраво карантинирано дете до 12-годишна възраст. Причината е в Наредбата за медицинската експертиза, която регламентира правилата за издаване на болничните листове и в която липсва хипотезата за деца, които не ходят на училище заради карантина. 

Сигналът на слушателката е получен във „Вашата история“ на сайта на Българското национално радио. Тя е майка на две деца - едното на 9 години и половина и другото - на 2 години и половина. По нейно желание ще остане анонимна и условно ще я наричаме Кристина. Тя алармира, че личните лекари не могат да издадат болничен за карантиниран контактен ученик до 12-годишна възраст, ако не е болен. Така родителят трябва да ползва неплатен отпуск, за да гледа детето 10 дни:  

"Целият клас беше поставен под карантина заради болно детенце. Когато се обърнах към личния лекар за болничен, ми беше отказан с аргумента, че в Наредбата за медицинска експертиза, в члена, в който се описва издаването на болничен в такъв случай на контактно карантинирано дете, е записано, че могат да издават личните лекари само на деца, върнати от детско заведение. Така за едно детенце, което е от предучилищна възраст в училище - до 12-годишна възраст, не могат да получават родителите болничен за гледането на това дете. След майчинството за малкото ми дете съм използвала цялата си отпуска. Сега съм в неплатена отпуска, за да я гледам, докато видя накъде ще се развие ситуацията с коронавируса и да мога спокойно да се върна на работа". 

И още: 

"Затварят се децата, затварят се и родителите, за да ги гледат, защото по закон до 12-годишна възраст децата не бива да останат сами".

Кристина предлага и решение на проблема: 

"Институциите да променят Наредбата, за да обхваща децата до 12-годишна възраст".

Действително в сега действащата Наредба за медицинската експертиза изрично е записано, че временна неработоспособност е налице в определени случаи, при които осигуреното лице не може или е възпрепятствано да работи. Това са, например, общо заболяване; злополука; належащ медицински преглед или изследване; карантина; гледане на болен или на карантиниран член от семейството; бременност и раждане; гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението. 

Общопрактикуващият лекар и член на Управителния съвет на Българския лекарски съюз д-р Гергана Николова потвърди, че болничен може да се издаде само за дете, върнато от детска градина. "Вината не е в нас, такава е Наредбата".

Д-р Николова припомни атаките, които периодично се отправят към личните лекари за неправомерно издавани болнични листове. 

Председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров обаче е категоричен, че няма нужда да се променя Наредбата и в нея изрично да се дописва и думата училище: 

"Направихме наше проучване и няма да бъде върнат болничен. От НОИ е уточнено, че този член се отнася в настоящата ситуация и за ученици. Няма причина някой да се притеснява, че за издаден болничен по такъв повод няма да му бъде заплатен".

Помолена за коментар защо с д-р Маджаров се оказват на противоположни позиции и защо не се инициира дискусия от лекарското съсловие нужна ли е промяна в Наредбата, или не, доктор Николова каза: 

"Това е нещото, което в този момент остава в периферията на борбата с коронавируса... Нещата са много драматични в това отношение".

Репортаж на Мария Костова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пенсиите няма да се осъвременят от 1 юли по Швейцарското правило

Пенсиите няма да се осъвременят от първи юли тази година по Швейцарското правило. Това е записано в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за тази година, с който БНР разполага. Предлага се индексацията на пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да е с 5 на сто. Този процент е получен като сбор от 20% от нарастването на..

публикувано на 18.02.25 в 20:00

Франция свиква втора среща за Украйна и европейската сигурност

Франция свиква втора за тази седмица международна среща за войната в Украйна и европейската сигурност утре. Това съобщиха дипломатически източници, цитирани от "Ройтерс". Сред поканените са представители на Канада, Норвегия, Румъния, Гърция и балтийските страни. На първото съвещание вчера бяха обсъдени възможностите за изпращане на миротворци в Украйна..

публикувано на 18.02.25 в 19:59
Министър-председателят Росен Желязков

Премиерът: Проектобюджетът е готов

Преди началото на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков заяви, че заложените в управленската програма цели са с хоризонт за пълен мандат: Какво пише в управленската програма на правителството "С колегите от коалицията, както и с колегите, които подкрепят правителството – ДПС-ДПС, ще разгледаме всички..

публикувано на 18.02.25 в 19:28
Илияна Йотова

Вицепрезидентът подкрепи позицията на държавния глава да не се пращат военни в Украйна

Вицепрезидентът Илияна Йотова подкрепи позицията на президента Радев за изпращането на български военен контингент в Украйна и коментира срещата в Риад. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна "Смела и категорична позиция на президента господин Румен Радев. Надявам се това да бъде позицията на Народното..

публикувано на 18.02.25 в 19:09
Вицепрезидентът Илияна Йотова (вдясно)  посети днес ОУ

Йотова: Най-трудният изпит днес - дали умеем да разчитаме посланията на Апостола

Навършиха се 152 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от османските власти.  Карлово сведе глава пред гибелта на Левски Тази вечер в Ловеч - пред най-големия паметник на Васил Левски, се провежда гражданското поклонение с военен ритуал за отдаване на  почит към..

публикувано на 18.02.25 в 18:54
Володимир Зеленски

Зеленски: Без Украйна и Европа няма "честни" преговори за мир

Украйна и Европа не могат да бъдат пренебрегвани в едни "честни" преговори за спиране на войната. Украинският президент Володимир Зеленски каза това в Анкара, където бе приет от турския си колега Реджеп Ердоган. Зеленски коментира руско-американските преговори в Рияд: "Тези преговори се провеждат между представители на Русия и САЩ, отново за..

публикувано на 18.02.25 в 18:40

Съдът във Варна остави в ареста мъж, обвинен за притежание на фентанил

Варненският апелативен съд остави в ареста 38-годишен мъж, обвинен за притежание на фентанил и метаамфетамини, съобщиха от пресслужбата на съда. Наркотичните вещества са намерени на 12 февруари в дома му, разпределени в 53 пликчета. Според съда от събраните доказателства по случая може да се направи обосновано предположение, че обвиняемият е извършил..

публикувано на 18.02.25 в 18:33