Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деляна Симеонова: Проф. Мирчев вменява на бъдещите социални работници опасни нагласи

Михаил Мирчев
Снимка: БГНЕС

Български преподаватели и изследователи в чужбина застанаха зад протестно писмо срещу лекциите на проф. Михаил Мирчев. Случаят придоби гласност, след като Студентското общество за равенство алармира за лансиране на расистки стереотипи по време на заниманията със студентите. По казуса се самосезира и Комисията за защита от дискриминация. Предстои Етичната комисия на Софийския университет да се събере на извънредно заседание.

Начинът, по който бъдещите специалисти се обучават по време на тези лекции, е много притеснителен, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Деляна Симеонова. Тя има магистратура по социална работа в „Хънтър Колидж" в Ню Йорк, работи по социални проекти, един от организаторите е на международна група на българи в чужбина за свят без расизъм и ксенофобия.

Симеонова вижда в лекциите на проф. Мирчев вменяване на нагласи, на настройки в социалните работници, които са много опасни“.

„Професор Мирчев използва своята власт на преподавател, за да създаде нагласи, които поставят социалните работници в по-висока позиция от хората, с които те ще работят. Вменява изключително отречени от науката расови теории за генетична предопределеност.“

Формулировката на курса е „Работа с етногрупи“. Такава формулировка в социалната работа никъде не сме виждали, изтъкна Симеонова пред БНР. По думите й социалната работа е свързана с хора, с индивиди, семейства и разглежда човека от гледна точка на специфичните му трудности, не разглежда хората като етнически групи.

Не става дума за свобода на словото, категорична е Деляна Симеонова. „Става въпрос за нещо друго – за употреба на властова позиция, за възпитаване и формиране на нагласи в хора, които след това ще имат власт над други. Тези хора, с тези нагласи след това ще взимат решения, ще определят социални услуги“, коментира тя.

Роми, турци, помаци, бежанци преподавателят квалифицира като примитивни, цивилизационно на по-ниско ниво, допълни сънародничката ни, която се занимава със социална работа в Ню Йорк.

Все още нямаме отговор от УНСС, от чийто сайт се вижда, че проф. Мирчев „тези наукообразни и псевдонаучни теории там ги преподава от много години“, посочи още Деляна Симеонова.

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51