Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деляна Симеонова: Проф. Мирчев вменява на бъдещите социални работници опасни нагласи

Михаил Мирчев
Снимка: БГНЕС

Български преподаватели и изследователи в чужбина застанаха зад протестно писмо срещу лекциите на проф. Михаил Мирчев. Случаят придоби гласност, след като Студентското общество за равенство алармира за лансиране на расистки стереотипи по време на заниманията със студентите. По казуса се самосезира и Комисията за защита от дискриминация. Предстои Етичната комисия на Софийския университет да се събере на извънредно заседание.

Начинът, по който бъдещите специалисти се обучават по време на тези лекции, е много притеснителен, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Деляна Симеонова. Тя има магистратура по социална работа в „Хънтър Колидж" в Ню Йорк, работи по социални проекти, един от организаторите е на международна група на българи в чужбина за свят без расизъм и ксенофобия.

Симеонова вижда в лекциите на проф. Мирчев вменяване на нагласи, на настройки в социалните работници, които са много опасни“.

„Професор Мирчев използва своята власт на преподавател, за да създаде нагласи, които поставят социалните работници в по-висока позиция от хората, с които те ще работят. Вменява изключително отречени от науката расови теории за генетична предопределеност.“

Формулировката на курса е „Работа с етногрупи“. Такава формулировка в социалната работа никъде не сме виждали, изтъкна Симеонова пред БНР. По думите й социалната работа е свързана с хора, с индивиди, семейства и разглежда човека от гледна точка на специфичните му трудности, не разглежда хората като етнически групи.

Не става дума за свобода на словото, категорична е Деляна Симеонова. „Става въпрос за нещо друго – за употреба на властова позиция, за възпитаване и формиране на нагласи в хора, които след това ще имат власт над други. Тези хора, с тези нагласи след това ще взимат решения, ще определят социални услуги“, коментира тя.

Роми, турци, помаци, бежанци преподавателят квалифицира като примитивни, цивилизационно на по-ниско ниво, допълни сънародничката ни, която се занимава със социална работа в Ню Йорк.

Все още нямаме отговор от УНСС, от чийто сайт се вижда, че проф. Мирчев „тези наукообразни и псевдонаучни теории там ги преподава от много години“, посочи още Деляна Симеонова.

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05