Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов студиен запис на Камерна симфония от Румен Бояджиев-син в БНР

Снимка: личен архив

Сред избраните произведения на български композитори, които имаха шанса да попаднат в календара на студийните записи на Симфоничния оркестър на БНР тази есен, беше и новата Камерна симфония за струнен оркестър от Румен Бояджиев-син. Като активен музикант - перкусионист, той нерядко свири в Радиооркестъра, но студийната работа в качеството му на автор е от съвсем различно естество. Споделя, че е много впечатлен от личността на Марк Кадин - главния диригент на оркестъра. "Рядко съм срещал толкова точен като часовникар професионалист, човек, който е толкова добре подготвен и толкова дисциплиниран - ние малко сме позабравили та зи дума - дисциплина - в нашата професия."

Камерна симфония за струнен оркестър е създадена почти изцяло по време на пандемията от Covid-19, затова е с посвещение на всички български медици, които се борят с коронавируса. Четиричастната творба е вдъхновена от основания неотдавна независим камерен оркестър Drop Down Community. Той я изпълни премиерно в рамките на фестивала "Моцартови празници" в Правец през август, а през ноември я включи и в програмата на първата си изява на сцената в зала "България". А именно маестро Марк Кадин я избра да бъде записана и тя вече е част от богатата фонотека на БНР. 

В продуцентския екип на Музикална къща БНР, осъществил студийния запис, са продуцентът Людмила Герова, звукорежисьорите Емилиян Петков и Илиян Апостолов.

Чуйте какво разказа за работата си по този запис Румен Бояджиев-син и част от произведението в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Румен Бояджиев-син посвети симфония на българските медици, борещи се с коронавируса

Композирането е самотно занимание. В условията на дългосрочна карантина и социално дистанциране композиторите няма нужда да променят твърде много своите навици, и все пак - може ли човек да намира вдъхновението в този тежък момент? Румен Бояджиев-син..

публикувано на 27.03.20 в 17:00
ВИЖТЕ ОЩЕ
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е..

публикувано на 12.01.25 в 06:12