Полша и Унгария също се нуждаят от европейското финансиране за преодоляването на последиците от кризата с коронавируса, затова компромис с ветото на двете държави ще се намери. Така смята доц. Христо Христев, преподавател по европейско право в Софийския университет “Св. Климент Охридски”.
„Системата е такава, че работи с компромиси“, посочи той в интервю за предаването „Преди всички“.
„Освен че ЕС е в деликатна, меко казано, ситуация поради невъзможността свободно, на момента да се предприемат действия за преодоляването на финансовите и икономическите ефекти от коронакризата, не трябва да забравяме, че Унгария и Полша не са защитени от тези ефекти. Ако пролетта те като нас бяха донякъде извън мащаба на първата вълна, в момента, особено Полша, съпоставимо с нас, е в окото на бурята. Второ, и двете държави са зависими от средствата на Европейския съюз и в някакъв етап ще се стигне до една или друга компромисна формула. Тези пари им трябват и на тях“, коментира Христо Христев пред БНР.
Унгария и Полша използваха това, че за приемането на Многогодишната финансова рамка на Европейския съюз е необходимо единодушие, за да блокират това приемане, допълни доц. Христев.
Извън контекста на блокирането на бюджетната рамка Христев смята, че за да се гарантира ефективното прилагане на правото на ЕС, „може би има нужда от малко по-различен на механизъм, при който преценката за наличието на ситуации, свързани с върховенството на правото, да не е в ръцете на ЕК, която е политически по характера си орган“.
Преподавателят даде пример с предложението да се сформира орган от независими експерти по подобие на Венецианската комисия, който да прави експертна оценка на тази проблематика извън конкретната политическа ситуация. „И може би си заслужава да се мисли в тази посока.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...
Сняг до 18 сантиметра натрупа в област Монтана. Няма населени места без електричество и вода. В град Монтана е паднал най-много сняг тази нощ на територията на областта. Най-малко е отчетено в района на Брусарското село Василовци - съобщи Леночка Ангелова - ръководител на Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана: "Най-висока измерена..
Временно е затворен пътят за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Трафикът се пренасочва по автомагистрала "Струма", където движението също е затруднено заради огромните колони от тирове и автомобили...
Жителите на плевенското село Петърница ще избират своя кмет на балотаж следващата неделя. До втори тур стигнаха кандидатите на коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България“ и партия "Възраждане“. Спокойно премина гласуването, каза за БНР председателят на ОИК в Долни Дъбник Петя Иванова. За кандидата Пламен Петров, издигнат от..
Полицията в Атина разби голяма мрежа за принудителна проституция. В нея са участвали и българи. Български граждани са наемали апартаменти в Атина, използвани като студио за масаж, което реално е било публичен дом, съобщават от гръцката полиция. Принуждавали са жени, които държали постоянно под въздействие на наркотици, да проституират...
Телевизионната премиера на филма "Милен", посветен на Милен Цветков, ще е догодина по БНТ. На голям екран документалният филм с продължителност 1 час и 40 минути ще бъде показан за първи път на 20 февруари от 19.00 ч. в НДК. Работата по него е продължила над година, разказаха пред БНР авторите Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата са..
Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки , водени от любовта към нашия фолклор и силата на корените си, решават да създадат свое творческо кътче, където тази любов да намира изява. Така се ражда акапелната формация "Булгапея" с диригент Надежда Николова . "Идеята възникна съвсем внезапно, изневиделица...
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..
Самата Демократическа партия вижда и осъзнава своята неподготвеност да бъде стойностна и истинска опозиция на случващото се в САЩ. Това обясни пред БНР..