Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туристическият бранш настоява за подкрепа от държавата, за да оцелее

Снимка: Министерство на туризма

Новите рестриктивни противоепидемични мерки, които прие днес Министерският съвет, предизвикаха вълна от писма, позиции и предложения от страна на туристическия сектор, който е сред най-засегнатите от кризата. От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация в писмо до премиера Бойко Борисов заявяват, че разбират нуждата от тях, въпреки че са пагубни за туризма. За да оцелее секторът и заетите в него обаче, от организацията настояват работниците и бизнесът да бъдат подкрепени от държавата. 

 „Общественият договор изисква баланс и паритет между страните, за да продължава да работи двигателят на икономиката, в частност на туризма“, подчертават в писмото от организацията. 

Многобройните браншови организации в туризма се консолидираха за необходимостта от държавна подкрепа. Освен предвидените здравни мерки, паралелно те искат и компенсации за работещите и за фирмите, които за втори път принудително трябва да спрат да работят. Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм посочи най-голямото затруднение пред сектора:

"Отсъства каквато и да е предвидимост и прогнозируемост на развитие на икономическата ситуация. Кризата не е нова и не е факт само в България. Наблюдават се другите страни в света и могат да се правят планирани стъпки, макар и в условията на криза. За нас е много важно да имаме ясен план за дългосрочно или поне средносрочно управление на кризата. Модел на поведение с решения от днес за утре е неприемлив в сферата на туризма!".

Полина Карастоянова

Георги Дучев от Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта каза, че туризмът проявява разбиране, че трябва да се предприемат мерки, за да се гарантира здравето на хората. Спирането на работата на хотелите и мерките, които са предложени са бърза писта към фалита на много хотели, затова са нужни бързи мерки, подчерта Дучев:

"Ние предлагаме 5 основни мерки. Една от тях е с период на действие на новите рестриктивни мерки. Тя е държавата да поеме издръжката на персонала на затворените със заповед бизнеси - ресторанти и СПА центрове, както беше пролетта. Предлагаме и мярката 60 на 40 да бъде удължена поне до април 2021-ва, с опция за ново удължаване до 1-ви юли. Друга мярка е да отпаднат таксите за категоризацията и прекатегоризация на хотелите, предвид факта, че се очертава нулев период за тях. Да отпаднат за периода на новите рестриктивни мерки такса смет и данък сгради, които са съществено перо в разходите на хотела. Нормално е, когато той не работи, да не се трупат тези разходи, без да има някакви приходи насреща. Петата мярка е да се наложи мораториум върху вноските за главници и лихви по кредитите на юридически и физически лица, които работят в сферата на туризма - туроператори, екскурзоводи и ред други бизнеси, свързани с туризма".

За още една група, останала без финансова подкрепа, напомни Любомир Попйорданов от Асоциация “Планини и хора”:

"Екскурзоводите не са предприятия и дори не могат да кандидатстват за помощите от държавата, които до момента се изпълняват, както и грантовите схеми". 

Любомир Попйорданов

Нужно е правителството да подкрепи онези сектори, които допринасят за най-много приходи в бюджета и имат най-много заети лица. Румяна Любенова от „Обединение „Бъдеще за туризма“ обясни смисъла на исканията от гледна точка на туроператорите:

"В момента има 16 хиляди работещи хора в нашите фирми - това не са просто хора, това са съдби. Като работодатели, няма как тези хора, работещи до днес в офиса, от утре да ги оставим на улицата. Ние търсим да спасим не само нашите фирми, но и нашите служители. В момента се борим да успеем да се разплатим с всичките си доставчици и клиенти, което за нас е огромен финансов товар". 

Всяка от дейностите в туризма има своята специфика. Исканията на туроператорите обобщи Любенова:

"Искаме 10% грантова схема за финансиране на туроператорите. Въвеждане на мярка 80 на нула, защото ние задържахме нашите служители, а сега не можем да ги освободим, защото мярката е с тежести. Тези хора в момента отнякъде трябва да продължават да получават тези заплати, а дори останалата част, с която ние трябва да ги дофинансираме към заплатите, тя вече става абсолютно имагинерна като сума. Отникъде не може да се очаква никакъв приход. Настояваме и за разработване на специален нисколихвен кредитен продукт, който да е само за нас. И не на последно място, искаме застраховката на туроператора, която всеки един от нас е направил за тази година, да бъде удължена със срока на действие за периода, в който ние оставаме неработещи".  

Липсата на подкрепа за туризма ще доведе до колапс на икономиката на цели региони в страната, които са зависими само от дейността на хотели, ресторанти и атракции. Ще доведе до загуба на поминъка на цели общини и до обезлюдяване, масово обедняване и липса на перспектива за населението им, предупреждават от хотелиерската асоциация. 

 

„Пред бранша в момента не стои въпроса за зимен и летен сезон. Ясно е, че кризата ще продължи до края на 2021 година и са нужни спешни мерки с хоризонт на действие краят на 2021 година, подчерта Полина Карастоянова. Тя подчерта, че може да бъде ползван примера на редица европейски държави:

"През цялото време трябва да държим фокус и върху факта, че една криза има своя естествен процес на развитие - на пик, на спад и отминава. Трябва да държим вниманието си и върху конкурентоспособността на България след излизане от кризата как ще се завърне на международния пазар. Да направим всичко възможно имиджът на България да бъде съхранен и да се презентираме с едно ново, модерно, ребрандирано излъчване, защото всичко, което можеше да е предмет на стратегии преди Covid-19, вече не е актуално".

Репортаж на Мила Младенова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийство през 1994 г.

50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..

публикувано на 22.11.24 в 21:30

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..

публикувано на 22.11.24 в 21:20

Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители

Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..

публикувано на 22.11.24 в 20:54
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Министър Кондева: През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа   все още не е..

публикувано на 22.11.24 в 20:44

Covid инфекцията води до намаляване на туморите при мишки

Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание.  При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..

публикувано на 22.11.24 в 20:21
Володимир Зеленски

Украйна преговаря със Запада за засилване на противовъздушната отбрана

Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..

публикувано на 22.11.24 в 20:01

Олга Хвостенко: По време на работа ме пита "дали обичам баня" и "да отидем на ресторант, да поговорим"

Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..

публикувано на 22.11.24 в 19:35