66 милиона лева допълнително ще получат висшите училища през следващата година за увеличаване на заплатите на университетските преподаватели, като на места това увеличение може да достигне 60 %.
Срещу това, висшите училища поемат ангажимента за завишаване на изискванията към студентите и преподавателите, за намаляване на административния персонал и на академичния състав над 65 годишна възраст.
Това стана ясно след сключено споразумение между просветния министър Красимир Вълчев , синдикатите КНСБ и КТ "Подкрепа" и Съвета на ректорите.
В Закона за държавния бюджет, който се гласува от парламента, са заложени средства за изравнителна субсидия, за да може във всички висши училища да бъдат достигнати регламентираните минимални заплати на преподавателите. Минималната работна заплата за асистент трябва да е 1300 лева, за главен асистент - 1400 лева, за доцент - 1500 лева, а за професор минималната заплата да е 1600 лева. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при подписването на Споразумение със Съвета на ректорите на висшите училища, с Националния браншов синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ и със Синдиката "Висше образование" към КТ "Подкрепа".
Образователният министър уточни, че това са минимални работни заплати за преподавателите, а в някои висши училища те са много по-високи.
Председателят на Националния браншов синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ доц. Лиляна Вълчева каза, че с подписаното днес споразумение ще може да се реши проблемът с големите неравенства в системата на висшето образование. Тя коментира, че не е нормално сега да има "700 лева заплата за асистент в едно висше училище и над 1500-1600 лева - в друго висше училище".
Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков, който е и председател на Съвета на ректорите, заяви, че чрез споразумението държавата ще даде допълнителни средства за рязкото повишаване на заплатите на преподавателите във висшите училища - в много университети ще е с 50-60 процента.
Чрез споразумението всяко висше училище трябва да утвърди политика за текущите изисквания към студентите през цялата учебна година, каза министър Вълчев. Той обясни, че "всички висши училища ще трябва всяка седмица да възлагат задачи, проекти и четене на книги от студентите". Образователният министър заяви, че е бил изненадан, че в системата на висшето образование е имало "преподаватели без норми, може да има и преподавател с частична норма и пак да получава пълна заплата, а такава нещо няма в училищното образование". Затова в споразумението е записана минимална норма от 300 часа, записано е, че няма да се получава заплата, ако няма норма и това е основание за освобождаване на преподавател. Висшето образование е пример за сфера, която в момента се реформира, като това започна в последните пет години, коментира министър Красимир Вълчев. Той съобщи, че се залагат повече средства за висшето образование - в бюджета за 2021 г. и в оперативната програма.
Образователният министър заяви, че има преподаватели във висши училища, които са с много дни отпуск и препоръча на ректорите да ги призоват, за да бъдат "изчистени".
Софийският районен съд решава дали обвинените в хулиганство трима младежи, които в нощта на четвъртък срещу петък нападнаха двама души в центъра на София, да останат в ареста. Трима непълнолетни са задържани заради побой над минувачи в София Прокуратура повдигна обвинения на тримата младежи, нападали минувачи в София Преди..
Обществен съвет към Комисията за защита на конкуренцията ще следи цените и пазарните условия преди и след въвеждането на еврото в страната. На първото заседание стана ясно, че до края на годината Комисията ще започне още два отраслови прегледа - във финансовата област и в сферата на телекомуникациите. В Обществения съвет като консултативен..
Руските власти потвърдиха съобщенията за смъртта на бившия министър на транспорта Роман Старовойт в Москва. Бившият руски министър на транспорта Роман Старовойт е открит мъртъв "Тялото на Старовойт беше открито днес в личния му автомобил с огнестрелна рана. Основната версия е самоубийство", заяви представителката на следствените власти...
Железопътната инфраструктура на България е приоритет в политиката на правителството и в Плана за възстановяване и устойчивост. За съжаление има решения на предишните управляващи, които се превръщат в проблем. Това заяви в Разлог премиерът Росен Желязков, който коментира скандала със закупените от "Дойче бан" вагони, втора употреба, за нуждите на..
Екипи на пожарната служба в Рила и горски работници доугасяват пожар на територията на ПП "Рилски манастир", казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Директорът на Природния парк инж. Димитър Григоров каза за БНР, че гасенето е на същото място, където в средата на юни, на 2 000 м. надморска височина, възникна пожар, а на терена..
Българската дипломация по отношение на РСМ има възходи и падения, а сега сме в средно положение. Ключов въпрос е, че България няма единна стратегия в последните 30 години за РСМ и да я следваме, независимо кой управлява, коментира в интервю пред БНР международният политически анализатор Владимир Владимиров. Според него е важно да знаем,..
Студентски протест под надслов "Образованието е право - не привилегия" против повишаването на семестриалните такси се организира в социалните мрежи от възпитаници на Юридическия факултет на Софийския университет. Демонстрацията е планирана за 18 ч., тази сряда 9 юли, до подлеза на Университета. В анонса на събитието студентите посочват,..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..