Частните галерии и художниците ще понесат загуби при обявеното от правителството затваряне от 27 ноември до 21 декември заради пандемията от Covid-19.
"Декември месец е един от най-печелившите месеци за галериите, тогава хората най-много ходят по изложби и тогава ние правим една много интересна изложба - предколедна, наистина ще бъде доста пагубно за бизнеса на галерията. Първия път издържахме, защото имахме спестени пари", каза в предаването "Хоризонт до обед" Росица Гецова от галерия "Аросита".
В галерията са планирани две изложби. Първата е на трима автори - Георги Ружев, Сашо Стоицов и Борис Колев, другата изложба се казва "Само за фенове".
"Коронавирусът даде и положителни, и отрицателни възможности", каза Аделина Филева, директор на Софийска градска художествена галерия:
"За изкуството сега е времето да се замислят всички, които правят изложби, че трябва да ги направят по-дълги".
Общинската галерия в София също ще загуби пари при затварянето. Филева коментира:
"Ние сме с бюджет, но същевременно имаме правото да усвояваме средствата, които сме спечелили, така че за нас също е изключително важно дали работим, или не и колко публика влиза".
3000 художници и критици са членовете на Съюза на българските художници (СБХ).
"Всички сме разтревожени, нормално е. Ние освен творческа организация, също сме и галерия с изложбени площи с огромни мащаби и в същото време сме и частна галерия, т.е. нашата позиция е някъде между малките частни галерии, от чийто оборот зависи оцеляването им, и тези, които са на общински или на държавен бюджет. Галериите, които притежава Съюзът на художниците, се самоиздържат от стопанска дейности и те са изключително и само разход за нашата организация", коментира Любен Генов, председател на СБХ.
Проблемът с локдауна, специално и в сферата на изобразителните изкуства, е проблем, който засяга три страни - от една страна галериите, ангажирани за осъществяване на дейността им, от друга страна са художниците, хората на изкуството, на които галериите осигуряват пространство за реализация, за изява, коментира Генов:
"Нашето изкуство има въпиеща нужда от този посредник, от галерията, от галериста - там, където ние можем да бъдем представени пред третата, засегната в случая страна - публиката".
Интервютата можете да чуете в звуковия файл.
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..