Законът за запрещението съществува от 1949 година и оттогава не е бил променян. Той засяга хората с вродени интелектуални затруднения или придобити като заболяване впоследствие. В този смисъл да попадне в рамките на този закон, отменящ всички граждански права, е заплашен всеки един от нас, тъй като никой не е застрахован от това един ден да бъде диагностициран с умствено заболяване.
От години фондацията „Николай Чудотворец“ в Добрич се бори за внасянето на законопроект, който да осигурява на тези хора подкрепа и правото на личен асистент и да отмени тяхното изчезване от картата на свободните хора. За съжаление законопроектът така и не е стигнал и до ден днешен до пленарна зала по ред политически причини.
Седем са делата в България, при които съдилища са отменяли запрещението на даден човек, шест от тях са с решение на Окръжния съд в Добрич и те се разглеждат от бъдещите юристи като прецедент в правната история на страната ни.
България ратифицира Конвенцията на ООН за правата на хората с умствени увреждания, според която тези с психична болест или умствена изостаналост не могат да бъдат поставяни под запрещение и трябва да са равнопоставени пред закона, наред с всички останали граждани. Това означава, че от април 2012 година страната ни е в противоречие с този Международен акт, тъй като у нас все още функционира създаденият преди повече от 70 години Закон за запрещението. С тези думи започва репортаж по темата от юни месец 2017 година. Три години по-късно за съжаление нищо не се е променило, Законът за запрещението продължава да съществува в стария си вид, а България да не спазва цитираната конвенция на ООН. Това, което не се е променило също, е и желанието на председателя на фондация „Николай Чудотворец“ Мария Методиева да продължи борбата си и един ден Законопроектът за подкрепа и помощ на лицата с умствена изостаналост да влезе за обсъждане и гласуване от родните ни депутати. Колкото и странно да звучи в нашата демократична страна все още е допустимо човек да съществува само по документи и физически и това, по думите на Методиева, е крайно време да се промени. Затова и от тази седмица фондацията започва поредната си кампания в тази посока, която тръгва от техния социален проект „Чудната градина“. Там работят и лица с отменено запрещение.
Около 7 000 са лицата, поставени под запрещение в България, като за тях все още няма точен регистър.
Кампанията за премахване на запрещението и въвеждането на подкрепеното вземане на решение се реализира от Българския център за нестопанско право и от Българската асоциация за лица с интелектуални затруднения, както и от всички въвлечени самозастъпници и организации на и в подкрепа на хората с увреждания.
На хиляди хора с интелектуални затруднения и психично-здравни проблеми не се позволява да участват в обществото. Не им се разрешава да работят, да се женят, да разполагат със средства, да са свободни. Това се нарича запрещение.
Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН, ратифицирана от почти всяка държава по света, изисква всички форми на запрещение да бъдат отменени.
За да подпомогнете кампанията „Родени готови“, можете да посетите страницата на „Чудната градина“ във фейсбук.
Репортаж на Мая Щърбанова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Будапеща и София са намерили юридически и финансово приемливо решение за продължаване на транзита на руски газ за Унгария през територията на България. Това обяви в социалните мрежи унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от руската агенция Интерфакс, след визитата си в София днес. Унгария получава руско синьо гориво по газопровода..
Парламентът на Молдова предостави на правителството извънредни пълномощия, за да се справи с назряващата енергийна криза, която, според управляващите, заплашва да се превърне в хуманитарна и се дължи на геополитически рекет от Москва, съобщават Ройтерс и АФП. Премиерът Дорин Речан обвини "Газпром", че отказва да доставя синьо гориво по..
След като в понеделник изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на съпредседателя на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков, днес от държавното обвинение съобщиха, че районен прокурор е предложил на Сарафов да поиска от Народното събрание разрешение - Лена Бориславова, депутат от ПП-ДБ, да бъде разследвана..
ЕС смята да създаде контакти с "Хаят Тахрир аш Шам" - най-голямата бунтовническа група в Сирия, но това не значи, че ще я признае. Това заявиха високопоставени източници в Брюксел в навечерието на международната среща за Сирия. Тя ще се състои утре в йорданския курорт Акаба. Те дадоха за пример подхода на ЕС към талибаните в Афганистан,..
Община-Кюстендил вдига местните данъци и такси от догодина с ръста на минималната работна заплата -15,4%. Това обяви градоначалникът инж. Огнян Атанасов. Единствено няма да се увеличи данъкът МПС, а данъкът куче, който досега беше 1 стотинка, става 30 лева за некастраните животни. Според готвеното увеличение таксата смет за физическите лица в..
Десетки проекти на общините, финансирани по инвестиционната програма на държавата за тази година, са изпълнени, но неразплатени, алармираха кметове от Югозападна България. Това ще блокира и бизнеса и местната власт, особено в малките общини, чиито бюджети са в пъти по-малки от стойността на проектите. Според кметовете наличните пари в..
Временната комисия за проверка на фактите за установените огнища на чума и шарка по дребните преживни животни изготви списък от 17 имена на хората, които да бъдат поканени на изслушване. Комисия в НС проверява обстоятелствата около огнищата на чума и шарка по овцете и козите Депутатите решиха първо да бъдат изслушани служебният министър на..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки. Това мнение..
"БСП имат нужда да са във властта. Ако трябва ще станат евроатлантици, за да участват в една сглобка". Това заяви пред БНР Петър Петров,..