Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павлета Алексиева: Държавата да предвиди адаптирани за социалните предприятия мерки

Снимка: „Дар пазар“

Държавата трябва да подкрепя социалните предприятия, независимо дали сме в криза или не, за да се развива тяхната екосистема през следващите години. Това мнение изрази пред БНР Павлета Алексиева, програмен директор на Центъра за нестопанско право. Днес центърът организира онлайн дискусия „Финансови инструменти за устойчивост и растеж на социалните предприятия“.

Работещите в социалните предприятия се страхуват сегашната втора вълна от ограничения да не доведе до аналогични последици като пролетта или поне не в същия мащаб, обясни Павлета Алексиева.

Социалните предприятия имат нужда от експертна подкрепа. Техните екипи обикновено идват от други сфери и невинаги са опитни търговци, имат нужда от обучение в сферата на онлайн маркетинга и рекламата, посочи тя. 

Другият тип подпомагане е финансовото – с оборотни средства, които да покрият нововъзникващи разходи в управлението на тези малки предприемачески инициативи.

Тук е ролята на държавата да се намеси и да предвиди адаптирани за спецификата на социалните предприятия мерки. Тези мерки, които са предвидени в момента и са насочени в подкрепа за бизнеса, остават недостъпни за тях заради специфичния начин, по който работят и увличат уязвими групи“, коментира Алексиева в предаването „Преди всички“.

По официални данни в регистъра на Министерството на труда и социалната политика тези предприятия у нас са 26. В платформата „Дар пазар“ обаче има още 28 социални предприятия, тоест техният брой е около 60, уточни тя. Разминаването идва заради факта, че като предприемачески инициативи те са по-малки и не могат да отговорят на изискванията в закона, затова не са включени в регистъра.

Социалните предприятия помагат за това нагласите в обществото и чувствителността към уязвимите групи да се подобрят, категорична е Павлета Алексиева. 

Има залитане едно предприятие да бъде разпознавано скато социално, само ако работи с уязвими групи, но тези предприятия всъщност са многолики, изтъкна тя. Много от тях работят по теми, свързани с опазването на природата, на традиции и ценности.

Добрите примери са много, подчерта Павлета Алексиева. Сдружение „Няма невъзможни неща“ от Варна например наема хора за няколко различни вида дейности. „Каритас“ с тяхното бистро в София са друг успешен пример, а трети - организация, която подкрепя малки биофермери. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..

публикувано на 28.01.25 в 11:49

Ели Юрукова: Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено

Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено . Това каза пред БНР журналистката Ели Юрукова, която от години живее в Белград. "Сърбите казват, че са в извънредно положение, защото президентът Александър Вучич непрекъснато прави изявления по телевизиите, по два-три пъти на ден говори по всички телевизионни канали. Какво означава това?..

публикувано на 27.01.25 в 17:48

Има ли вече получени компенсации за липсата на ток по празниците?

Какво се случва след масово подадените жалби заради липсата на ток в Ловешко по празниците?  Служебното правителство отпусна 2 милиона лева за компенсации за потърпевшите от липсата на електричество в цялата страна. Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток В Ловешко масово подават жалби в центровете на..

публикувано на 27.01.25 в 10:05

Слушателите за празника на БНР: Все така упорито и безпристрастно да информирате!

Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 25.01.25 в 16:12

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40