Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Ще помогне ли държавата на засегнатите от мерките срещу ковида

Снимка: БГНЕС

Няма държава, в която постоянно да расте броят на заразените и починалите и която да не вземе мерки за ограничаването на заразата. Основният проблем при  влезлите в сила от тази нощ мерки не е, че бяха въведени, а че бяха въведени със закъснение. А е известно, че когато се забавиш с някакво решение, ефектът от него става доста съмнителен. Настоящите мерки трябваше да бъдат въведени по-рано, още когато бройката на заразените почна да се увеличава лавинообразно. Ако това беше станало, най-вероятно нямаше да се стигне до сегашния огромен натиск върху болниците, както и до ситуации, при които болни умират на стълбите.

И най-логичният въпрос в случая е - защо властите толкова се забавиха с въвеждането на сериозни мерки. Докато ние се туткахме и по цели дни се занимавахме с „ужасно важния“ въпрос от колко до колко часа да са „зелените коридори“, много други европейски държави си свършиха работата. Още преди седмици въведоха ограниченията. И кривата на заболелите тръгна надолу. Затова и Франция може сега да си позволи да разхлаби мерките. А ние едва вчера почнахме с въвеждането им. 

Със сигурност една от основните причини българското правителство да се забави е, че усеща колко е ниско доверието в него. Повечето хора не вярват на управляващите. За всичко. Включително и за сериозността на епидемичната обстановка. Затова и управляващите се спотайваха, не искаха да вземат сериозни мерки. Явно се страхуваха да не се стигне отново до масово недоволство. Надяваха се, че ще се размине. Че Ковидът ще се поразходи малко нагоре-надолу, ще му омръзне и сам ще си тръгне. Обаче не стана така.

Да управляваш, не значи просто да правиш това, което знаеш, че ще се хареса на най-много хора. Отговорното управление включва и вземането на непопулярни решения. Именно в подобна ситуация си личат истинските лидери. Те не се страхуват да тръгнат и срещу общественото мнение, когато са убедени в правотата си. Да, много хора в България не искат изобщо да бъдат налагани каквито и да било мерки в борбата срещу Ковида. Но в крайна сметка затова имаме правителство, за да взема решения на базата на експертните мнения, а не на субективните предпочитания на някаква група хора. Колкото и голяма да е тя.  

Да не забравяме, че правителството тепърва трябва да взема тежки решения. Много хора и бизнеси ще пострадат от мерките срещу разрастването на заразата. И всички те трябва да бъдат подкрепени. Държавата трябва да покаже, че никой не е оставен зад борда. Лично аз силно се дразня, когато почнат разсъждения върху следната дилема – сега какво да спасяваме, хората или икономиката? Това е глупав въпрос. В случая не може да има „или“. В случая може да има само „и“. Тоест, ще спасяваме и хората, и икономиката. Защото тези две неща са неразривно свързани. Няма как едното да съществува без другото. Загубим ли едното, моментално губим и другото.

Всеки, който има нужда от подкрепа, трябва да я получи. Като започнем от наемните работници, които са останали без работа, минем през собствениците на малки бизнеси и стигнем до големите бизнеси. Някой веднага ще каже, че държавата не разполага с толкова голям финансов ресурс. И няма да бъде прав въпросният някой. Защото проблемът не е и никога не е бил в липсата на пари. Проблемът винаги е бил и е в начините за харченето им. Ето ви само един пример. Няма нужда в момента държавата да харчи луди пари за свръхмодерни оръжия, някои от които съществуват само на хартийка. Вместо да наливаме средства в ненаситните транснационални оръжейни концерни, много по-смислено е да пренасочим съответните суми към фондовете за справяне с последиците от епидемията. Така би направило едно истинско социално отговорно правителство. Предстои да разберем дали нашето е такова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новият игумен на Троянския манастир ще бъде въдворен в служение

В Троянския манастир днес ще бъде въдворен в служение новия игумен на светата обител Драговитийския епископ Василий. С тържествена света литургия ще бъде отбелязан и празникът на чудотворната икона на света Богородица Троеручица, която се пази там от началото на 17 век. Тържествената света литургия за празника на чудотворната икона на света..

публикувано на 12.07.25 в 08:53

Тръмп и първата дама посетиха най-пострадалия от наводнението район на Тексас

Американският президент Доналд Тръмп и първата дама Мелания Тръмп посетиха най-пострадалия от опустошителното наводнениe район на щата Тексас. Още от кореспондента ни в САЩ – Светослав Козловски: Президентът Тръмп пристигна в Сан Антонио в петък по обяд местно време, а във фокуса на визитата му беше Кер - най-пострадалия по време на..

публикувано на 12.07.25 в 08:40

Русия е изстреляла срещу Украйна около 130 дрона-камикадзе от 6 места

Русия атакува отново тази нощ Украйна с дронове и ракети. Експлозии се чуха в много градове. Междувременно агенция ТАСС съобщи, че Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли.  Русия е изстреляла срещу Украйна около 130 дрона-камикадзе от шест места. Изстреляни са и крилати ракети в района на..

публикувано на 12.07.25 в 08:15

От днес: По-високи изисквания при обучението и изпитите за шофьорска книжка

От днес влизат в сила по-високи изисквания при обучението и изпитите за шофьорска книжка.  Всички автошколи трябва задължително да използват GPS приложение, през което ще може да се проследи целия процес. Дамян Войновски, бивш изпълнителен директор на Автомобилната администрация обясни: "Всеки курсист може да влезе в профила си в..

публикувано на 12.07.25 в 08:03

За 3 години само 33-ма студенти са поискали за стажуват, а в замяна държавата да плати обучението им

За период от 3 години само 33-ма студенти са пожелали да стажуват при работодател, в замяна на това държавата да поеме разходите за обучението им в специалности с недостиг на кадри. Данните са предоставени на БНР от Министерството на образованието и науката.  За предстоящата учебна година са предложени близо две хиляди места при повече от 130..

публикувано на 12.07.25 в 07:51

Проучване: 2/3 от фирмите вече отговарят на изискванията за работа с еврото

Анкета, проведена сред бизнеса, показва, че две трети от фирмите вече отговарят на изискванията за работа с еврото. Технически настройки на софтуера и касовите апарати предстоят в търговията на дребно и услугите, каза пред БНР Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал.  От бизнеса предупредиха гражданите да не бързат с обмяната на..

публикувано на 12.07.25 в 07:43

"Възраждане" - Кюстендил с автошествие по Е-79 срещу въвеждането на еврото

"Възраждане" - Кюстендил, организира протестно автошествие срещу въвеждането на еврото. Избраният маршрут е по главен път Е-79  от Дупница до град Рила и обратно, уточни общинският лидер на партията Мартин Маринков.

публикувано на 12.07.25 в 07:29