Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички тествани ваксини за коронавируса не са дали опасни странични ефекти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Безпрецедентна е бързината, с която се създават и изпитват ваксините срещу Covid 19, тъй като по принцип тези процеси продължават доста дълго време – до пет години, така беше с ваксините срещу морбили и ебола“, това каза в „Хоризонт до обед“ д-р Никола Кереков, молекулярен биолог и имунолог от Лабораторията по експериментална имунология към БАН. 

„В момента във фаза три, която е последната фаза на клинични изпитвания, има 11 кандидата и най-напреднали са четири от кандидатите, като при две от ваксините на „Пфайзер“ и на „Модерна“ - клиничните изпитвания приключиха и вече бяха обявени окончателните резултати, които са повече от обещаващи – те и двете дават ефикасност около 45 на сто“, поясни още д-р Кереков. 

При ваксините характерното, за разлика от клиничните изпитвания при лекарствата е, че те се тестват на абсолютно здрави хора – затова изискванията са много по-стриктни и много се внимава да страничните ефекти, затова не се приемат никакви странични ефектиТестването на ваксините става в реална епидемиологична обстановка. Затова в Китай тестват своите ваксини в други държави“, поясни биологът.

По думите му по-голяма част от ваксините имат локални странични ефекти – болка в областта на убождането, главоболие, лека температура – това е нормално и означава, че ваксината работи. Страничните ефекти са свързани с активиране на имунната система. 

Но има и сериозни странични ефекти, които могат да бъдат свързани със животозастрашаващи реакции – засега такива не са регистрирани при нито една от тестваните ваксини. 

Освен това ваксините се тестват върху голям брой хора, а и всичко се следи много стриктно в тази ситуация. Не трябва да има притеснения, че ваксините бързо се реализираха“, каза още д-р Кереков.

Интервюто с д-р Никола Кереков можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Гърция арестуваха български шофьор с над 100 кг марихуана в камиона

Български шофьор беше задържан в Гърция с над 100 килограма марихуана в камиона му. Това е и една от най-големите отделни пратки канабис, залавяни в страната. Охраната на пристанището Игуменица съобщи за ареста на българския шофьор за нелегален превоз на 111 килограма канабис. Камионът е пристигнал с ферибот от Италия, а нелегалният товар в..

публикувано на 08.02.25 в 11:10

Столичната полиция образува досъдебно производство за дрона на летището

Полицията в София е образувала досъдебно производство по случая от снощи, когато дрон се появи близо до една от пистите на летище София, научи БНР. Екипи на столичната полиция ще се опитат да установят кой е управлявал апарата. Предстои и докладване на материалите по случая в прокуратурата. Снощи дронът е предизвикал забавяния в..

публикувано на 08.02.25 в 11:03

Заради подмяна на ВиК мрежа: Кюстендилското село Соволяно на воден режим

В кюстендилското село Соволяно е в сила воден режим - от 9 часа сутринта до 17 часа вечерта, заради започналата подмяна на ВиК мрежата в селото. Водата се спира и защото при изкопните работи постоянно възникват аварии. За полаганата през 1934 година водопроводна мрежа в Соволяно няма запазени схеми или карта на ВиК трасетата и..

публикувано на 08.02.25 в 10:56
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

Да воюва или да не воюва!  Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин"...

публикувано на 08.02.25 в 10:55
Димитър Манолов, президент на КТ

КТ "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си

Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва  36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на  "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..

публикувано на 08.02.25 в 10:46

Барбара Слейвин: "Ривиерата" в Близкия изток няма да се материализира

"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..

публикувано на 08.02.25 в 10:35
Снимката е илюстративна.

Балтийските републики изключиха връзките си с руската електропреносна мрежа

Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта  е укрешване на сигурността на трите държави,  и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...

публикувано на 08.02.25 в 10:16