Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Назначаването на духовник в българска църква в Истанбул - казусът остава отворен

Снимка: Ани Петрова

Назначаването на духовник на Вселенската патриаршия в българската църква в Истанбул „Свети Йоан Рилски“ остава като отворена тема. Преди седмица старозагорския митрополит Киприан заяви пред БНР, че едва през юни Българската православна църква научава, че сънародниците ни край Босфора ще останат без свещеник от есента. Коментарът бе направен по повод упреците, отправени от представители на църковните среди, според които закъснялата реакция и бездействие от страна на Синода е причината патриарх Вартоломей да назначи на овакантеното място свой клирик, вместо да приеме духовник от България.  

Оказва се обаче, че писмо от Истанбул е постъпило в Синода още през пролетта. 

В ефира на програма "Хоризонт" говорителят на Светия Синод митрополит Киприан категорично заяви, че Църквата ни не е безучастна към този казус, а инициатива не е била подета по-рано, защото Патриаршията ни късно разбира за намеренията на досегашния свещеник иконом Ангел Велков да се прибере в България: 

Негово Високопреосвещенство проследи и хронологията на събитията Но пропусна да отбележи една съществена подробност. БНР научи, че Светият Синод е бил уведомен още през март, не от църковното настоятелство, а от самия отец Ангел, който изпраща писмо от Истанбул, адресирано до патриарх Неофит. 

В писмото духовникът съобщава, че ще остане на служение в Турция до септември и се обръща с думите: „Искам още отсега да Ви уведомя и Вас за това мое намерение, за да има достатъчно време да обсъдите в Светия Синод въпроса за нов свещенослужител, който да бъде изпратен на моето място, ако такъв бъде поискан от църковния вакъф“.  

По информация на "Хоризонт" писмото е получено в канцеларията на Светия Синод, но въпросът през пролетта не е поставен на дневен ред. Навярно поради Covid пандемията, заради която не са провеждани заседания.  

Едва през юни Светият Синод прави първите стъпки и предлага овакантеното място да бъде заето от йеромонах Панкратий, игумен на Шипченския манастир. Предложение, отхвърлено от вселенския патриарх, който назначава свой клирик – архимандрит Харалампий Ничев. 

Светият Синод все още не е излязъл с официална позиция по този казус. Към момента Българската църква е в изчаквателна позиция. Изпратено е писмо до Вселенския патриарх, в което се прави опит кандидатурата на архимандрит Харалампий да бъде оспорена със следния аргумент – той е станал клирик на Вселенската патриаршия без официалното решение на Българската църква за прехвърляне на неин духовник в друга юрисдикция. Това ще бъде един безуспешен опит, коментира богословът професор Иван Желев:

"Българската църква няма легален или канонически ход, по който да си потърси правата и да ги възстанови. В дипломацията хората не чакат някой да им отговори, а отиват на крака". 

Междувременно председателят на българското църковно настоятелство в Истанбул Васил Лиазе, коментира пред БНР, че напрежение сред българите край Босфора няма и заяви, че общността очаква духовните водачи на двете църкви да решат този казус. Лиазе подчерта, че църковният вакъф не е прекъсвал своята връзка с Българската патриаршия и след окончателното завръщане на отец Ангел в България в писмена кореспонденция до Светия Синод църковното настоятелство е поискало на служение да бъде изпратен свещеник от България.  

"Поискахме отец от България, но не ни пратиха. После от Вселенския патриарх поискахме Харалампий. Много сме доволни от него. Харалампий е много добър човек - той е чист българин. Ако българският патриарх или Вселенският решат да пратят друг - ние нямаме нищо против", каза Лиазе.

През октомври църковният вакъф е взел решение до нормализирането на обстановката, свързана със световната пандемия, архимандрит Харалампий да продължи да служи в българските храмове в Истанбул. 

На въпроса загубва ли общността своето българско самосъзнание, Лиазе пламенно отговори: 

"Такова нещо не може да стане!". 

Коментар бе потърсен и от председателя на Съюза на Тракийските дружества в България Красимир Премянов: 

"Посегателство на нашите исторически права е неприемливо. Нашата страна трябва да защитава своите интереси. Трябва да се активират действията на българската дипломация и на Светия Синод, за да бъде възстановено статуквото и традицията и този пост да бъде зает от духовник от Българската православна църква".

И допълва, че православният свят не трябва да остава равнодушен към църковната дейност на Вселенския патриарх Вартоломей: 

"Той се опитва да води поставянето на православието в подчинена позиция спрямо католицизма".

Позициите на Българската православна църква все още не са безвъзвратно загубени, обнадежден е Премянов.

Липсата на ясна позиция от страна на Светия Синод може да се тълкува като сериозно отстъпление. За необходимостта от спешни действия, призовава и богословът професор Иван Желев допълва: 

"Не трябва да чакаме. Ние трябва да се погрижим за тези хора - те са наши сънародници. Всичко може да се постигне, но трябва някой да си свърши работата. Един ден на някого ще му тежи на съвестта".

Репортаж на Еленица Маринова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Синът на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил, получи условна присъда заради закана за убийство

Условна присъда за сина на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил

Софийският районен съд призна за виновен Васил Михайлов, син на прокурора от Перник - Бисер Михайлов, за една от общо четирите закани за убийство по адрес на Боряна Рангелова и го оправда за останалите три.  Съдът го осъди на една година и осем месеца условно лишаване от свобода с четири години изпитателен срок. Присъдата подлежи на протест...

публикувано на 02.10.24 в 19:34
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Г-7: Дипломатическо решение на конфликта в Близкия изток все още е възможно

Лидерите на Г-7 обявиха, че дипломатическо решение на конфликтите в Близкия изток "все още е възможно“. То беше публикувано след края на виртуалната среща на лидерите на Г-7, която беше свикана от италианския премиер Джорджа Мелони в качеството ѝ на ротационен председател на групата. Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на..

публикувано на 02.10.24 в 19:13
Пожар в апартамент след израелски въздушен удар в Дахие, Бейрут, Ливан, 2 октомври 2024 г.

Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на "Хизбула" в Ливан

След противоречиви съобщения вчера, днес и ливанската шиитска групировка "Хизбула", и израелската армия потвърдиха за сблъсъци на територията на Ливан. Израелското командване изпрати подкрепления от пехотни и бронирани части към северната си граница. Съобщи и за първите жертви в започналата във вторник през нощта сухопътна операция - в схватките с..

публикувано на 02.10.24 в 19:05
Министър-председателят Димитър Главчев (вторият отляво надясно) обяви, че няма актуални заплахи за България във връзка със ситуацията в Близкия изток

Премиерът: Няма актуална заплаха за сигурността на страната

"Няма актуална заплаха за сигурността на страната". Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев след заседанието на Съвета за сигурността към Министерския съвет във връзка със ситуацията в Близкия изток. "Обединихме се около това да призовем за деескалация на конфликта в Близкия изток, което е в синхрон с европейската позиция", каза още..

публикувано на 02.10.24 в 18:56

РИК- Кюстендил назначи 2 222 членове на секционните комисии в деветте общини в областта

РИК-Кюстендил със свое решение назначи 2 222-та членове на секционните комисии в деветте общини в областта. Това не е довело до сериозни разногласия и проблеми, каза председателят на комисията Венцислав Механджийски. На предварителните консултации при кметовете на общини имаше известно напрежение - особено в Община-Кюстендил, където..

публикувано на 02.10.24 в 18:48

Заседава Съветът по сигурността към Министерския съвет

Тази вечер Съветът по сигурността към правителството провежда заседание - министрите на вътрешните работи, на отбраната, началниците на ДАНС, разузнаването и други служби бяха свикани от премиера Димитър Главчев, за да обсъдят мерки за сигурност в отговор на ескалацията на напрежението в Близкия изток. В рамките на заседанието на Съвета по сигурността..

публикувано на 02.10.24 в 18:12
Петър Ганев

Петър Ганев: Забавянето на плащанията по ПВУ влияе директно на Бюджета

Забавянето на плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) влияе директно на Бюджета. Това каза пред БНР Петър Ганев, старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Ходовете за намаляване на загубите са свързани с активна работа в парламента , обясни той: "Не е просто до готовност на администрацията, за да тръгнат някакви..

публикувано на 02.10.24 в 18:07