Само който разглежда политическите реалности и идейната сплотеност като основни ценности в партийната политика, може да разчете правилно посланията на социологическите допитвания. Всяка партия, допуснала да изпадне във вътрешнопартийни боричкания и зависимост от личностни егоизми, губи подкрепата на избирателя. Най-пресният пример са демократите в Съединените щати - след обединяването си около кандидатурата на Джо Байдън набраха както средства, така и подкрепа и спечелиха.
В Германия партията на Зелените преодоля конфликтите на властолюбивите си съпредседатели, избра нов дует начело, който работи като добре смазана машина, и Зелените се превърнаха във втората политическа сила в страната. Точно обратното се случва с основния им политически опонент, но вероятен коалиционен партньор след малко по-малко от година - Християндемократическият съюз е от близо година „обезглавен“. Не стига оставката на Анегрет Крамп-Каренбауер, а пандемията принуди управляващата партия в Германия на два пъти да отлага конгреса, на който да си избере нов лидер. Това трябваше да се случи тази седмица. Следващата насрочена дата е през януари. „Да загърбим личностните боричкания“, призова Крамп-Каренбауер тримата кандидати за поста наследник на Ангела Меркел. Но твърде късно, смята проф. Урсула Мюнх, директор на политическата академия в Туцинг.
С настъпването на пандемията управляващата голяма коалиция бързо навакса рейтинг, защото Германия премина сравнително добре през първата вълна. Сега обаче голямото доверие от пролетта сякаш се топи не толкова заради експоненциалното разпространение на заразата, а защото християндемократите не могат да намерят пътя на развитието си след ерата Меркел. И това започва все повече да личи.
„Според мен, този аспект още не се отчита от социолозите. Консервативният блок продължава да се радва на голяма подкрепа, особено в сравнение с кризата преди две години. Но рейтингът им тепърва ще започне да пада, защото за всички ще стане видно, че не могат да решат накъде ще върви партията след ерата Меркел. Очаквам подкрепата за християндемократите да падне още малко, в зависимост, разбира се, от това кой ще бъде избран за лидер. Но рейтингът на ХДС зависи и от номинацията на Зелените за канцлер, като вероятен партньор в следващото правителство.“
Кой от тримата кандидати за лидер на ХДС би могъл да замести Ангела Меркел на европейската сцена? Консерваторът Фридрих Мерц, приближеният на Меркел Армин Лашет или председателят на външната комисия в Бундестага Норберт Ротген? Или трима се карат, четвъртият печели - Маркус Зьодер, баварският министър-председател?
„Питате за Европа, за Европейския съюз, за бъдещето му след пандемията, за предстоящите реформи, за серията конфликти, които чакат разрешаването си. Нарочно изброявам всичко това, защото трябва да кажа, че нито един от тримата претенденти за лидерския пост в Християндемократическия съюз не може да се мери с Меркел. Дори и четвъртият, когото споменавате - Маркус Зьодер, който според мен няма да бъде кандидат-канцлер на консервативния блок.“
„Фридрих Мерц е всичко друго, но не и дипломатичен. Той може да отстоява позициите си, но това обикновено е за сметка на другите. А в ЕС никой не иска да има насреща такъв човек. Армин Лашет има опит на европейска сцена. Той е интегрираща фигура, но не може да се наложи в партията. А Норберт Рьотген се оказва в печеливша позиция - той има международен опит и е може би най-дипломатичният от тримата кандидати. Рьотген е добре познат в Европа, но и в Америка. Засега обаче не е сред фаворитите за лидерския пост“, изтъкна Урсула Мюнх в предаването „Събота 150“.
По думите ѝ „Зьодер е всичко друго, но не и международник“.
„Дори сам го е казвал. Но нека бъдем честни - когато Ангела Меркел стана канцлер, тя също не беше подготвена за поста. С времето човек дораства за този пост. А и високият пост върви с цял куп съветници и помощници.“
Колко голяма е дилемата, пред която са изправени Зелените, които за сега са отворени за коалиция във всички посоки - както с консервативния блок ХДС/ХСС, така и със социалдемократите и левицата?
„Това е основният въпрос за предстоящите парламентарни избори догодина. Предполагам, че Зелените няма да влязат в предизборната кампания с категорична заявка за предпочитан коалиционен партньор. Основните избиратели на Зелените, които са с по-леви убеждения от лидерите, категорично отхвърлят коалиция с консервативния блок ХДС/ХСС - това все пак е политическият враг на Зелените. Но това е най-вероятната управляваща коалиция“, прогнозира проф. Мюнх.
„Не вярвам Зелените да се впуснат в авантюрата да оглавят правителство в коалиция със социалдемократите и левицата. Само си представете, как управляващите Зелени се карат с коалиционните партньори за излизането на Германия от НАТО, както иска левицата! Кошмарна представа!“
Чуйте и звуковия файл.
Християндемократическият съюз на германската канцлерка Ангела Меркел ще избере свой нов лидер в средата на януари, след като планираният за началото на декември вот бе отложен заради ръст на коронавирусните инфекции, предаде АФП. Засега трима..
Възможно е цената на тока да се увеличи в рамките на настоящия отоплителния сезон, стана ясно по време на изслушване на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов. Той не се ангажира с конкретна прогноза: "Опасност за режим на тока в България..
Директори на училища проявяват нежелание да въвеждат предмет вероучение, дори и в свободно избираема форма. Това каза в интервю за БНР патриархът на Българската православна църква Даниил: "Някои не желаят с презумпцията, че, видите ли, църквата и..
Доналд Туск и Еманюел Макрон отхвърлиха възможността за разполагане на европейски войски в Украйна след евентуално сключване на мир. В същото време Киев отхвърли идеята на унгарския премиер Виктор Орбан за размяна на военнопленници по време на коледния..
Временното правителство в Сирия се зарече да опази и защити институциите в страната и да установи върховенство на закона след като по време на диктатурата на сваления президент Башар Асад на практика такова не е имало. Разпускат силите за..
Пълноправното членство на България в Шенген е историческо събитие и мечта на много българи. Това заяви премиерът Димитър Главчев. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген "Днес стана факт това, което чакаме не само ние, ами и..
След шест години разследване и седем години съдебно следствие, делото за лекарска грешка, довела до смъртта на 19-годишна родилка Деяна Георгиева завърши на първа инстанция с шест оправдателни присъди. Софийският градски съд не намери доказателства срещу..
Пътната полиция засилва контрола върху движението с превишена скорост по главния път Русе – Велико Търново през село Самоводене. Този ангажимент беше поет от контролните институции на среща с жителите на селото, които готвят протести срещу..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..