Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бизнесът отчита остра нужда от инженери, медици, педагози, компютърни специалисти

Какво мислият студентите за това държавата да плаща обучението в дефицитните специалности

Студенти във фонетичния кабинет във ВТУ
Снимка: БГНЕС

Държавата ще плаща обучението на студентите в дефицитните специалности, ако работят по специалността си пет години в България.

Това предвижда нова наредба на Министерството на образованието и науката, която е предоставена за обществено обсъждане.

„Предложението се дискутира с бизнеса от години“, посочи в „Хоризонт до обед“ Томчо Томов - ръководител на Националния център за оценка на компетенциите в Българската стопанска камара:

Първоначалните остри потребности от кадри са в сферата на здравеопазването, образованието, инженерно-техническите кадри във всички индустрии – химическата, преработващата, биотехнологии, селско стопанство, а също социални работници, а също и в информационните технологии- автоматизацията".

„Работодателят има ангажимент да осигури стаж, след това заетост на завършилия за определен период от време, със заплащане не по-малко от средното за предприятието", посочи още Томов.

По думите му това е една добра стъпка към срещане на интересите и на студентите, и на работодателите. Важно е тези договорни отношения да се спазват.

Бизнесът очаква проектът на Наредбата да се приеме още за следваща учебна година.

„Засега няма огромна вълна от работодатели, готови да се включат в този списък, но очаквам интерес в бъдеще“, заяви още Томов.

Тази идея крие някои несъвършенства, като за една компютърна компания е голям ангажимент да наемеш някого за пет години, а това е ангажимент и за студента, защото той няма да може да промени работното си място“, коментира темата в „Хоризонт до обед“ Димитър Николов, студент втори курс компютърно и софтуерно инженерство в Техническия университет.

Компютърна фирма също губи, защото може да иска да уволни служителя, а при прекратяване на договора, фирмата трябва да заплати съответната сума преведена от държавния бюджет".

Проблем за студента може да се окаже съвместяването на стажа и обучението.

„Аз не бих се възползвал от тази възможност. Аз сега работя в компютърна фирма и със заплатата мога да си изплащам таксите. Така че в този сектор Наредбата не е толкова необходима.“

Още по темите звуковия файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15