Фестивалът започва неслучайно на 10 декември, защото това е Международният ден за правата на човека, а организатори са Балканският документален център в София, подкрепен от фондация „Конрад Аденауер“ и Чешкият културен център. Лентите ще са достъпни на платформата www.documental.bg, а местата за всеки филм ще са ограничени.
Организаторите казват, че избраните филми са в отговор на събитията в страната, Европа и света, като представят едни от най-наболелите теми днес – борба против корупцията и дискриминацията, мечтата за социално равенство и равноправие на половете.
Откриването ще е с швейцарско-мексиканската копродукция „Радиомълчание“, а в програмата са още номинирания за „Оскар“ филм „За Сама“, „Процесът Олег Сенцов“, „Навални в опозиция“, „Епицентър“, „Море от сенки“ и „Българска мечта”.
Последният е един по-нестандартен поглед към различията между социалните системи и стандарти на живот на две държави от Европейския съюз. Филмът проследява историята на Петра Каленба – германка, която решава на 65-годишна възраст, че иска по-качествен живот и идва в България, защото пенсията от 700 евро в нейната родина не ѝ стига, но у нас ще живее доста прилично.
Филмът „Българска мечта“ е копродукция между Сърбия, Хърватия и Босна и Херцеговина и е заснет тази 2020-а година.
„Банкси, най-търсеният" е друга любопитна лента, която публиката ще има възможност да види. Кой е Банкси? И има ли значение? са въпросите във френския филм с опит за отговори в продължение на 82 минути.
„Това е „нулево“ издание на фестивала „София Документал“, коментира в „Хоризонт до обед“ директора му режисьора Мартичка Божилова:
„Възприемаме го като пилотно издание в тази ситуация. Тези филми, които включихме, освен че са едни от големите шедьоври, носители са много награди за кино, са обединени на социалната тематика, която е и темата на доброто кино“.
Божилова поясни още, че ще предложат на зрителите срещи с авторите на филмите – топ режисьори в света, но и с вдъхновители, които искат да променят света.
Във фестивала „София Документал“ място намира и филмът „Отвъд океана“, който разказва за едно специално училище във Филипините. В него млади жени се обучават не просто за домашни прислужници, а как да не се разплачат, докато работодателят им се кара или дори им удря шамари.
Персонажите на режисьорката Сън-а Юн са част от 10-те милиона филипински работнички, които изкарват прехраната си в чужбина, а филмът представя една нова гледна точка към емиграцията и трудовата експлоатация.
Още можете да чуете от репортажа на Светослава Кузманова - в звуковия файл.
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..
Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.