В предаването бяха представени концепциите на три екипа - “Софийски терми”, „Kengo Kuma & Associates Inc и Ямазаки + Иванова Архитектс” и "Историческа баня".
Според архитект Георгиев идеята е била да съберат концепции, които са обмислени и цялостни.
„Целта ни е да имаме много добра концепция, която вече да представим на общинския съвет и кмета на София. Трябва да се има предвид и начините на финансиране и икономическия модел.
Екипите са мултидисциплинарни, защото това са концепции, а не архитектурни проекти или конкурси. Представени са идеите как да се използва пространството, как работи финансово и за какво ще се ползва минералната вода – нужни бяха много специалисти и много изследвания.“
Най-важното е как бизнес моделът работи с модела за управлението, със сградата и с пространството около банята – една синергия между тях, подчерта архитектът.
Общината сега след подбраните три екипа, и след изработените от тях концепции – общината ги придобива и в рамките на два месеца ние ще създадем една концепция, която ще я предложим на Столична община. С всички подробности – график, елементи, финанси, модел на управление, знаем, че остава Музеят на София, хранилището към него. Това ще се съгласува и с главния архитект“. Това коментира още Георгиев.
До началото на януари могат да се подават становища по концепциите, за да може да приключи общественото обсъждане, а след това главният архитект според мен трябва да внесе доклад пред СОС за провеждане на архитектурен конкурс“, коментира темата в „Хоризонт до обед“ Малина Едрева, председател на групата на ГЕРБ в Столичния общински съвет:
„Какво ще включва като задание този конкурс – най-вероятно това ще са или елементи от трите концепции, или изборът на една“.
По думите на Едрева относно достъпа да минералната вода, ще се намери начин това благо на града да остане.
Още по темата в звуковия файл.
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..
Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните . Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..
Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци . " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...