Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Мирослав Маринов: Да има стимули за стопанисването на гора в земеделски земи

Агенцията по горите ежегодно инвентаризира самозалесили се гори, как да ги ползват обаче решават собствениците

Снимка: Pixabay

През тази година 200 хиляди декара земи са променили предназначението си и са се превърнали от земеделски земи в гори.

Лесовъди и природозащитни организации се опасяват, че законови неуредици допускат изсичането на дървета в милиони декари земеделска земя, която през годините не е била обработвана и се е самозалесила.

Има една територия от 114 хектара – тези площи имат характеристиката на гора, но са гора върху земеделска територия. Агенцията по горите и всички лесовъди имат най-голямото желание като гора да се запазят“, каза за БНР директорът на Изпълнителната агенция по горите инж. Мирослав Маринов.

След като експертите огласиха този проблем, от Агенцията оповестиха, че инвентаризация се прави на всички гори, включително и на тези в земеделски земи.

При тази инвентаризация трябва да се установи състоянието на ресурсите и да се изготви тяхната оценка, поясни инж. Маринов в предаването „Преди всички“.

Всички самозалесили се земеделски земи, които имат характеристиката на гора, се инвентаризират ежегодно, увери той.

„Ние им правим оценка на тяхното състояние – установяваме площта, възрастта, височината, вида на дървесния вид.“

След като се инвентаризира като гора, за да се прекатегоризира земеделска територия в горска такава има процедура, завършваща с акт на министъра, уточни Мирослав Маринов. Процедурата е безвъзмездна.

През тази година министърът е подписал заповеди за промяна на предназначението от земеделски в горски територии на над 210 хиляди декара гора в земеделски територии.“

Снимка: БГНЕСИнициативата трябва да бъде на собственика. След инвентаризацията на самозалесилите се земеделски земи и уведомяването на собствениците им, те разполагат със срок, в който да уведомят Агенцията по горите как ще стопанисват собствеността си – като земеделска или като горска територия.

Законът не работи, а процедурите формални, смятат експертите.

Инж. Мирослав Маринов потвърди за наличието на противоречива съдебна практика, която лишава контролиращия орган от контролните му функции. Той даде „лош пример“ от община Малко Търново на територията на Природен парк Странджа, където били отсечени дървета на горска площ от 200 декара. От регионалната дирекция по горите в Бургас си свършили работата, написали над 70 акта за нарушения, но всички те са отпаднали в съда.

Трябва да мислим за някакви стимули, категоричен е инж. Маринов. По думите му една територия трябва да може да се ползва устойчиво като гора и това да носи приход на собственика й.

Една територия, заета с гора, носи доста по-голям приход, отколкото да се получи една субсидия за пасище. Еднократно, за тази година може да е някаква сума, но ние говорим за едно дългосрочно, устойчиво стопанисване на тези територии“, коментира той пред „Хоризонт“.

И според неправителствените организации единственият шанс да спре изсичането на самозалесилите се терени, някои от които са всъщност 40-50 годишни сериозни гори, е държавата да стимулира финансово стопанисването на гора. Иначе изкушението на лесните и бързи пари от евросубсидии за пасища винаги ще бъде на дневен ред. 

Повече детайли - в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21