Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Променен е протоколът за първа помощ по време на пандемия

Засилен интерес към курсовете по първа помощ

Снимка: Моника Йочнева

„Допреди пандемията организирахме курсове по първа помощ, тогава имаше голям интерес от младите хора“, разказа в „Хоризонт до обед“ Андриан Георгиев от Фондация „Първите три минути” по темата как да окажем първа помощ и да направим сърдечен масаж на фона на затрудненията, които изпитва Спешна помощ сега и при заразата от коронавируса.

„Предишните курсове бяха насочени към младежи и девойки между 14 и 18 години и към студенти по медицина и медицински работници. Много добре преминаха. Но след това преминахме онлайн. Опитът ни показва, че има голям интерес към подобни курсове. Ние обучаваме над 1000 човека в цялата страна“, посочи Георгиев.

Според него първата помощ трябва да може да се усвои от всеки над 12 години.


„Сега в пандемията заради недостига на екипи на Спешна помощ всяко едно такова обучение е важно и може да се окаже животоспасяващо. Когато имате пострадал човек и се налага възстановяване на дишането чрез метода „уста в уста“, има протокол за изкуственото дишане, но сега този протокол се промени с оглед и на изискването да се спазва дистанция. При сегашните условия човек трябва на „око“ да прецени дали пострадалият диша, може да се постави ръката на диафрагмата, ако трябва да се прави изкуствено дишане, остава само сърдечният масаж, като се покрива лицето на пострадалия“, поясни експертът. 

Според него обученията по първа помощ трябва да са по-масови и да има периодични обучения, поне веднъж в годината да се преповтарят, за да не се чувстват хората неуверени. 

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50