Федерацията на таксиметровите водачи и превозвачи в България провежда общонационален протест пред сградата на Столичната община. Протестът започна с шествие от три лъча. Участваха около 20 автомобила. Организаторите обясниха това с противоепидемичните мерки. Някои шофьори, дошли на протеста, останаха разочаровани и се разотидоха.
Автомобилите на протестиращите трябваше да се съберат пред Общината в 11:30 часа, но минути след 12:00 часа дошлите не бяха многобройни, предаде репортер на БНР. Полицията беше оградила отрано мястото за протеста, като тук има достатъчно представители на органите на реда, които да го осигуряват.
Мястото на протестната акция – пред Столичната община, е избрано заради искането за вдигане на тарифата за превоз, което може да разреши именно общината.
След като проведоха събрание на открито, протестиращите влязоха в сградата на общината, за да проверят какво се е случило с внесените от тях искания.
Началната такса да стане 2,10 лева, а дневната тарифа да бъде 1,30 лева на километър - това е основното искане на превозвачите. Заедно с това те настояват за адекватни условия на труд, премахване на патентния данък за настоящата година, да се приравни тази услуга към обществения градски транспорт, както и да се забранят приложенията за споделено пътуване, техническият преглед на автомобилите да важи за една година и колите са оборудвани с паник бутон.
Исканията бяха внесени на 26 ноември в Министерския съвет, но няма отговор до момента, така че таксиметровите превозвачи смятат, че са неглижирани от властта.
Георги Димитров от Федерацията на таксиметровите водачи и превозвачи заяви:
"Условията, които бяхме поставили тогава на властимащите, към настоящия момент нямаме нито вест, нито кост. Таксиметровите услуги са в плачевно състояние. Загубата на оборот при нас е между 70 и 80% през деня и 90% почти през нощта. Ние сме изправени на ръба. Голяма част от нас може да загубят не само работата си, а да загубят и собствеността, която в 60% от случаите е собственост на лизинговите компании."
Трябва обаче да се отбележи, че Таксиметровият синдикат подлага под съмнение националната представителност на днешния протест и оттам твърдят, че не всички превозвачи стоят зад него.
Те изчакват приемането на Наредба 34 за таксиметровия превоз, което се очаква до края на годината. От Таксиметровия синдикат подчертават, че са в постоянна връзка с държавните институции за тях протестите ще бъдат крайна мярка.
В Плевен таксиметрови шофьори се събраха на протест пред Общината. Заради намаления обем на работа с над 60 процента в условията на пандемията те настояват и за отлагане на патентния данък.
Настояваме за адекватни условия на труд, каза Мария Попова, заместник-председател на синдикална организация на таксиметровите шофьори в града:
„Искаме тарифите да бъдат актуализирани, дейността ни да бъде наистина приравнена с тази, която е на обществения градски транспорт, защото страдаме от разделението на двата вида превоз.
Ние също сме обществен транспорт, работим с клиенти, както автобусните и тролейбусните линии.
Приет е в момента един закон – от 1 януари 2021 година, ние нямаме право да спираме на спирките, да взимаме и да оставяме клиенти, застрашени сме от санкцията 6 месеца без книжка, спряна кола от движение и 1600 лева финансова санкция. Имаме нужда от помощ от държавата, имаме нужда от диалог с държавата – да бъдем чути и нещата да се променят.“
"По радиото чухме за такъв протест, не знаем за какво се протестира", казаха пред БНР таксиметрови шофьори от Сливен:
"Но патентният данък трябва да отпадне, колко месеци сме в пандемия..., но цените са приемливи, това не е проблем, въпросът е да има клиенти...", посочиха те.
"Цените на таксиметровите услуги не са повишавани от девет години. Ние предлагаме да има единна цена, която да удовлетворява всички...", каза Димитров без да даде за пример конкретни суми.
Георги Димитров посочи, че ако исканият им не бъдат изпълнени, може да се очакват още по- мащабни протести.
Още по темата в звуковите файлове.
"Преговорите не са се счупили. Те не са тръгвали от гледна точка на ДБ по отношение на фигурата на премиера ." Това заяви пред БНР Георги Харизанов, политически анализатор, който е членувал в СДС и ГЕРБ. Според него по тази тема не е имало никаква отстъпка от двете страни и "очевидно в момента сме в патова ситуация", защото "..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че западните съюзници на Киев са се ангажирали с допълнителна военна подкрепа за Украйна на стойност два милиарда долара в хода на разговорите в Германия във формата "Рамщайн". В интервю пред украинска телевизия Зеленски посочи, че 34 държави са изразили готовност за подкрепа в различни..
Генералното консулство на България в Лос Анджелис излезе с предупреждение за замърсяване на водата в някои райони, предизвикано от пожарите в мегаполиса. От профила на консулството ни в социалните мрежи става ясно, че предупреждения са издадени за следните райони: Пасифик Палисейдс, Малибу, Пасадeна и Алтадeна. Над 10 хиляди сгради са..
"Човек се запитва какво се промени за тези години, постигнахме ли тези цели, за които бяхме излезли на площада . Тези протести промениха пътя на историята. Освен голямата надежда, която имаха хората на площадите, докарани дотам да нямат нищо, те имаха очакване и енергия, които днес са доста поизхабени." Тази равносметка направи в интервю за..
С цел подобряване на качеството на въздуха в София и днес ще се паркира безплатно в буферните паркинги на метрото, а ползващите градски транспорт ще може да си купят зелен билет на стойност един лев. Продължават и проверките на Столичния инспекторат за нерегламентирано горене на отпадъци. Столичният инспекторат е извършил във вчерашния ден..
Живеещи в кюстендилското село Ябълково и региона излизат днес отново на протест. Това става две седмици, след като автомобил се блъсна в безстопанствени коне. При удара загина 18-годишно момиче, а други две бяха ранени. Протестиращите настояват за оставката на директора на Областното пътно управление инж. Юлия Божилова. Те..
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков е призован в Софийската градска прокуратурата, за да му бъде повдигнато обвинение във връзка с ареста на 17 март 2022 година на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, пиара на партията Севделина Арнаудова и бившия финансов министър Владислав Горанов. Според държавното обвинение в качеството си..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...