Сумата, която фонд "Земеделие" изплаща, е по-висока от миналогодишната. Това се дължи на 140 милиона лева, прехвърлени от бюджета на Програмата за развитие на селските райони за догодина. Целта е българските фермери да бъдат подкрепени заради кризисната година, белязана от суша и пандемия.
Авансовото ползване на пари от следващия бюджет няма да се отрази на сумите за догодина, гарантира изпълнителният директор на фонд „Земеделие” Васил Грудев.
„Ако има съмнения или спекулации, че ставката, по-високата, която плащаме в момента, ще намери своето отражение в по-ниска ставка следващата година, бързам веднага да го опровергая. Няма такава - нито опасност, нито възможност", увери той пред БНР.
„На бюджета на Програмата за селските райони също няма да се отрази, защото ЕК отпусна допълнителен бюджет, т.нар. Следващо поколение Европа, в който имаме над 260 милиона евро допълнителен бюджет към Програмата за развитие на селските райони“, допълни Грудев.
На 21 декември се планира изплащане на средствата по мярка 13 от програмата – плащания за необлагодетелствани райони. Там има 31 хиляди бенефициенти, до които ще достигнат около 90 милиона лева.
През 2020 година фонд „Земеделие” разплаща най-големия финансов ресурс в 25-годишната си история.
„Ще „затворим годината с малко над 3.1 милиарда лева изплатени субсидии, което, погледнато исторически, е своеобразен рекорд.“
На този фон фермери, които през декември получиха субсидиите си по други схеми, възразиха, че получават доста по-малко от очакваното. Васил Грудев обясни това с механизма за финансова дисциплина на Европейската комисия. Цели се генериране на ресурс, който да може да бъде използван в кризисни и бедствени ситуации.
„Това представлява удържане на определен процент от всяка единична субсидия над 2 хиляди евро. За тази година този коефициент е 2.9%, което вече се усеща и от нашите земеделски стопани. Миналата година този коефициент беше 1.4% и там може би не е направило чак такова впечатление. /../ Тези средства, които са акумулирани като кризисен резерв, ако не бъдат изразходвани, се освобождават в рамките на всяка финансова година и ние ги доплащаме към нашите бенефициенти в момента, в който бъдат освободени. /…/ Очаквам тези средства, които акумулираме в този кризисен фонд, септември следващата година да ги възстановим на всички, на които е направено такова единично удържане“, уточни Васил Грудев в предаването „Преди всички“.
И тази година администрацията на фонд „Земеделие“ и земеделците си играят на котка и мишка при усвояването на парите, признава Грудев. Около 20 на сто са нарушенията при заявленията за обвързана подкрепа. Там абсурдите изглеждат така: не само че искаш плащане за дадени площи, които никога не си обработвал и засявал, но и доказваш с фактури, че си продал плодове и зеленчуци, произведени точно на тези незасети площи.
Covid кризата и помощта от 100 милиона лева пък са провокирали нов тип измами при мерките за подпомагане. Васил Грудев даде пример с мярката в помощ на консервните предприятия с таван 50 хиляди евро.
„Изведнъж при нас се появиха много бенефициенти, които не са ни познати като преработватели в хранително-вкусовата промишленост. В момента, в който решихме да ги проверим на място, защото това буди у нас съмнение, над 100 от тях се оказаха някакви складове, които се опитаха да ни предоставят някакви договори за работа на ишлеме, без да има никакво действие там, никакво функциониране, никаква преработка. /…/ Фантазията на някои хора е прекалено голяма.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..