Снижава се диапазонът за въвеждане на мярката зелен билет, която предизвиква голям интерес, уточни Радева. Това означава, че тази мярка ще се въвежда по-често. Столичният общински съвет ще реши днес дали мярката „Зелен билет“ да бъде въвеждана при отчитане на фини прахови частици над 150 микрограма от две станции, а не както досега - на 200 мигрограма.
Осредняването вече ще се прави от 16 часа на предходния ден до 16 часа на деня, предхождащ въвеждането на зеления билет, поясни Лорита Радева в предаването „Преди всички“. Така Центърът за градска мобилност ще разполага с 8 часа от 16 до 0 часа да организира безплатното паркиране в системите на буферните паркинги. „А хората да знаят, че на следващия ден, излизайки, ще се возят със зелен билет или ще могат да ползват буферните паркинги.“
Финансирането да се насочи не толкова към транспорта, колкото към битовото отопление, препоръчват от „Грийнпийс“ – България като мярка за справяне с проблема мръсен въздух. Аргументът: транспортът има по-малък дял като принос към замърсяването от битовото отопление.
Координаторът на кампании „Грийнпийс“ у нас Меглена Антонова подчерта, че програмата за замяна на уредите за отопление трябва да се надгради и да има възможност за използване на източници без горене. За момента няма по-иновативни предложения за отопление, посочи тя. От екоорганизацията призовават да се търсят по-иновативни технологии от изгарянето на отпадъци например.
Още от 2012 г. се обновяват сградите общинска собственост и там горивните инсталации се подменят с по-екологични, обясни Лорита Радева. В момента се изпълнява проект за реновиране на 26 сгради на училища и детски градини и там ще бъдат монтирани слънчеви панели.
Освен изгорелите газове, замърсяването от транспорта идва и от ресуспендираната прах от движението и калните точки – паркиране в затревени площи и строителство, допълни Радева.
Работна група ще предложи създаването зони с ниски емисии от транспортно замърсяване. Това касае автомобилите, които са с по-нисък екологичен клас.
„И в определени дни, когато нивата на замърсяване на въздуха са високи, нашата амбиция е да създадем зони, в които навлизането да е ограничено само за автомобили с висок екологичен клас и ниско замърсяване от своето придвижване“, отбеляза председателят на екокомисията.
Двете гледни точки към проблема с мръсния въздух чуйте в звуковия файл.Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..