Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момчил Баев: Заболеваемостта е важна част от уравнението в сегашната криза

Изборът е между физическото здраве на децата и техните по-възрастни близки и наваксването на учебния материал

Снимка: Радио Видин

Още в началото знаехме, че три седмици са абсолютният минимум, за да видим тенденция на положително развитие в борбата с епидемията. Това каза пред БНР Момчил Баев, доктор по социална медицина, магистър по обществено здраве, един от съоснователите на Фейсбук общността „Наука в кризата“.

От епидемиологична гледна точка три седмици не са достатъчни за постигане на крайния ефект, който се търси с въвеждането на мерките, допълни той.

В момента положителните проби стоят около 30%. Преди въвеждането на последните мерки процентът на положителните тестове достигаше 45-48% на дневна база. Сега сме паднали, но е важно цифрите да се гледат не ден за ден, а в 14-дневен хоризонт, защото това е по-устойчив показател, поясни Момчил Баев в предаването „Преди всички“. Ако се погледне така, ще видим, че натискът върху здравната система не е спаднал особено, коментира той.

Има скрита заболяемост, която вероятно е по-голяма от реалната, изтъкна Баев и открои като „голям недостатък и грешка на нашите здравни власти“ досегашната неравнопоставеност между антигенните и PCR тестовете.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Много хора се изследват сами, остават вкъщи, решават, че не искат да преживеят това, което преживяват пациентите, карантинираните и други лица, защото някои хора не развиват клинична картина, която да налага затваряне вкъщи по тяхно мнение. Но реално те са заразоносители и разпространяват вируса. Сред тях има хора, които работят и не спират работния си процес, дори да са получили положителен антигенен тест, което крие страшно много рискове да изпуснем положението извън контрол, особено сега, когато сме опитали да стегнем колана малко и да се справим“. 

Относно тестовете за домашна употреба Момчил Баев апелира да се прояви съвест и когато има положителен резултат от антигенен тест, да се известяват личните лекари, за да бъдат регистрирани и тези случаи.

Заболеваемостта е важна част от уравнението по време на подобни кризи, затова трябва максимално точно да бъде изчислявана, подчерта Баев.

Избираме между физическото здраве на децата и техните по-възрастни близки и наваксването на учебния материал, а това е лесен избор, смята Момчил Баев.

„Пропуснатото в образованието винаги можем да го наваксаме, може да се навакса и през лятната ваканция, когато епидемията няма да е това, което е сега. Загубения живот никога няма да можем да наваксаме. В момента е рано децата да се връщат в училище, защото нямаме категорични и устойчиви данни, които да ни наведат на такова решение“. 

Баев уточни, че остава в сила възможността родителят да заяви с индивидуален акт, че неговото дете ще продължи да се обучава дистанционно.

Цялото интервю с Момчил Баев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55