Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сензор на дишането следи дистанционно пациенти с Covid-19

В първия епизод на поредицата "Разкодирано" наш софтуерен инженер зад граница разказва за медицинското изобретение

Румен Христов
Снимка: Личен Архив

Една баба в България и внук на хиляди километри зад океана имат особена връзка. Чрез устройството, което магистърът по компютърни науки от Масачузетския Технологичен Институт- САЩ Румен Христов е създал, той следи здравословното състояние на баба си България.
Христов е носител на грамотата „Джон Атанасов – проект с голям обществен принос“. С информатика се занимава от пети клас.

„И за моя радост се представях добре на национално и международно ниво. И тези състезания ми отвориха пътя към Масачузетския технологичен институт - в Бостън, САЩ. Може би и е най-доброто място за компютърни науки в целия свят“, каза в „Преди всички“ Румен Христов.  

В Масачузетския технологичен институт започва да работи по проекта си „Емералд“ - сензор за наблюдение на здравето на хората, който следи за дишане, пулс, сън и движение. Без да се налага хората да носят сензори по своите тела. 

 Идеята на „Емералд“ е да промени начина,  по който медицинските изследователи и пациентите подхождат към здравеопазването у дома.

„Ние сме изработили сензор, който е като картина, слагаш го на стената. Във всяко вдишване и издишване „Емералд“ може да проследи движението на гърдите на хората и да извлече вдишванията и издишванията. И от това анализираме съня.

Нещата бяха като изследователски проект първите две години. Официално преди две години, две години и половина се отделихме напълно от университета и започнахме да се фокусираме само към комерсиализиране и към работенето с бизнес партньори. Така че имаме хардуерни специалисти, специалисти по компютърни системи“, казва младият инженер.

Румен Христов поясни, че в годините на разработка лекари, болници и фармацевтични компании са проявявали интерес към безжичния сензор. А пандемията се оказва подходящо за развитието му:

„Covid-19 атакува дихателната система и много хора имат проблеми с дишането. И в тази ситуация нашето устройство може да бъде много полезно. Ние вече сме сложили устройство в дома на 10-20 пациенти с Covid-19 . И можем безконтактно да следим дишането на тези хора.“

В България устройството на Румен Христов е при баба му. 

"Аз го инсталирах миналата Коледа и това ми разрешава да наблюдавам здравето ѝ от хиляди километра разстояние. Мога да видя дали е прекарала целия ден в леглото, защото няма сила да стане. Дали е излизала навън. Мога да видя тези всичките неща от разстояние“.

За развитието в САЩ Христов посочва, че има много финансиране на стартъпи, много по-лесно е да започнеш такъв иновационен бизнес.

„Моята работа сега е върху един изключително иновационен продукт. И реално, за да се разработи проектът „Емералд“, екипът ни е съставен от специалисти на най-високо ниво в света. Хора от целия свят - 6-7 държави.

България се развива изключително много в момента. Има добри условия, но в Америка са по-добри условията. В България има изключително много фирми, които започват нови, стартиращи бизнеси. Има нови фирми, които са купувани от големи американски гиганти. Български фирми, които дават работа на стотици хора в София.

Има един американски стартъп, създаден от българи, който работи в България. Едни от най-добрите програмисти, които познавам в София, работят там. И заплатата, която трябва да плащат, е много по-ниска, в сравнено със заплатите във Сан Франциско и съответно една компания, която има офис в Сан Франциско и инженери в София, получава много добра сделка. Затова една от мечтата ми е да отворим инженерен офис в София, което ще ми дава повече причини да се прибирам в България.  

Нищо в света не е невъзможно да се достигне. Аз бях момче от гимназията в Шумен. С успехите ми в състезанията успях да стигна до най-добрия университет по компютърни науки в света. Ако се бориш достатъчно, нищо не е недостижимо“.

Още от първия епизод от поредицата „Разкодирано“ слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40