Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пожеланията за 2021 година - здраве, пандемията да остане лош спомен

Снимка: БНР

По стародавна традиция дните на Рождество Христово са време на сърдечни и съкровени пожелания. Очи в очи, по телефона, с хартиени картички или в социалните мрежи отправяме различни послания, които пресъздават значимото за другите и нас самите и са изпълнени с добрите ни намерения за бъднините. Промениха ли се пожеланията ни за тази необичайна Коледа, белязана от Covid-19? Пренаредихме ли приоритетите си през тази необичайна  година?

„За Рождество пожелавам здраве. Даже ми прави впечатление, че хората когато се поздравяват и когато се разделят, си казват: „Бъди здрав“, преди никога не го бях чувала. Здравето придоби нов смисъл, то се облече в нова дреха. Тази болест дойде, за да пренареди приоритетите ни и да ни покаже кое всъщност е най-важното.“

„Промениха се пожеланията – най-вече нещата да се нормализират, вече пожеланията са всичко да свърши, човек да се върне към нормалния живот. Смелите планове сякаш останаха на заден план. Сега е човек просто да се върне към равновесна точка, явно защото сме се преместили от нея. Усещането е такова в повечето хора. Най-вече хората си пожелават здраве и може би оценяват какво значи това. Преди „Да сте живи и здрави“ беше като отживяло пожелание, а сега е наистина много актуално. Може би вече разбираме смисъла на това пожелание.“

Пожелавам си да е по-кротка година, по-мирна, хората да са здрави и да не се страхуват. Трябва да обърнем повече внимание на децата. В тази пандемия – медиите имат немалък принос за това, доста стреснаха децата и продължават да ги стресират. Вкъщи децата в една голяма част от ежедневието говорят за Covid-19, което не е добре, не е нормално.“

„Вероятно сега оценяваме повече какво означава здравето, затова всички си го пожелават искрено. Да няма вече корони, вируси и такива неща и всички да бъдем по-единни, по-сплотени, да си помагаме взаимно.“

Да се вдигнат всички ограничения. Хората да се срещат, да се прегръщат – това е нещо, което много ми липсва, което липсва, предполагам, на цял свят. Човекът е социално животно и винаги е бил такъв. Когато го изолираш, просто няма да издържи психически. Искам да пожелая на всички това, което в момента се случва, да премине, да го забравим, да бъде лош спомен. Надявам се, че сме си извадили поуки. Дано Бог чуе молбата ми.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07