„За мен това е важно, защото коледните традиции са на много години и щом нашите роднини и близки хора са успели да ги запазят във войни и мъки, и ние ще можем. Коледните традиции ни учат да сме близки един с друг, с чужди хора и с нашето семейство“.
В това е убеден 13-годишният Александър Денев, когото наричат славейчето на село Първомайци. Момчето е носител на десетки отличия от фолклорни фестивали и конкурси. В днешните трудни икономически и пандемични времена запазването на българския корен е от особена важност, казва майката на Александър - Детелина Ненова. Тя смята, че традициите обединяват и сплотяват семейството.
„Извисяват духа на българина. Ако не следваме тези традиции, аз поне не виждам бъдещето на България. Колкото са по-трудни времената в момента, толкова по-ползотворно за нас се оказва спазването на традициите и обичаите. Повечето хора във времето, в което живеем в момента – карантини, затваряне, изолация, се чувстват много потиснати, започват да се депресират, докато при нас това го няма. В момента, в който се почувстваме малко по-потиснати, Александър запява и всичко преминава“.
Важно е децата на България да не загърбват българската народна музика, защото тя е носител на традициите, споделя и вокалният педагог Вяра Петрова.
„Аз лично съм закърмена с българската народна музика, може би защото съм израснала в такова семейство на музиканти, и за мен е важно децата от малки да почувстват тази музика и да израснат с нея, да я научат, но в същото време, някак си да я пречупят през себе си. В тези времена губим малко себе си, губим истинските неща, душевното богатство губим. Всеки говори за болести, за материални неща, за недостиг на хора, никой обаче не говори за душата на човека, как един човек се чувства“.
Театралната трупа на самодейците към читалището в село Първамайци е събрала съмишленици - хора, които са се намерили един в друг и са препрели душите си. Част от това голямо семейство е Пенка Конакчиева. Тази година вторият ден от Коледа ще бъде без гости, но със споделени трапези в социалните мрежи.
„На втория ден ставаме по-късно, почиваме си, разглеждаме си подаръците, не готвим, включваме се вече на видеовръзка да се видим с близките приятели, започваме да си чатим, да показваме софрите от предния ден, кой какво е наготвил, на кой какво е останало. На нашата трапеза обикновено са останали нещата от Бъдни вечер, които са служили за гарнитура на Коледа. Баница се яде, питка се яде, пържоли много, всичко“.
На втория ден на Коледа се събират коледарите, отделят от събраните дарове за благоденствието на селото - за читалището или църквата. С даровете на коледарите за читалище „Иван Вазов“ в село Първомайци са направени много ремонти, купени са декори, музикални уредби за театралите, за самодейните състави и за детските групи, разказва читалищният секретар Теодора Миновска.
„Аз съм свидетел през последните 20 години всички коледарски групи, които сме организирали, са дарявали всичко, което са изкарали и действително това е една много голяма помощ за нас. Страшно много млади хора са преминали през тези коледарски групи и аз мисля, че те са запазили един прекрасен спомен от начина, по който населението ги посреща. Три-четири песни подготвяме и те са изпети, аз съм правила една сметка, близо 300 до 400 пъти вечерта, усещането е уникално“.
Вторият ден на Коледа е празник на Богородица и Ден на бащата. Съвременният баща трябва да има време да разговаря и изслушва децата си, отбелязва Ивайло Райнов от театралния състав на Първомайци и отправя бащиния си завет към своя 18-годишен син Мирко:
„Да обича родината си, да спазва българските традиции, да ги познава, да ги цени. Важно е да се пазят, защото България е с хилядолетна история. Да познаваме историята си, да познаваме традициите си, които трябва да се предадат и на по-младото поколение в днешно време“.
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..