Шведските дарители вече получават sms с думи на благодарност всеки път, когато кръвта им спасява хора. По този начин даряването на кръв се превръща от обикновена щедра постъпка в събитие, заслужаващо отбелязване в социалните медии.
"Представете си, че хората, които сте спасили, знаят кои сте. Споделете живот, дарете кръв!"
"Имахме кампания в работата. Баща ми беше болен и трябваше да се оперира."
Обикновено това са причините, които карат хората да даряват кръв. Но с благодарствения sms нещата се променят. Сериозният скок в броя на кръводарителите се дължи на разбирането на местните власти, че както и при други актове на благотворителност, дарителят по-трудно се решава на тази стъпка, когато не знае къде отива дарението му.
Нещо повече - програмата има и възможност за подсещащо съобщение, което напомня. „Няма да се откажем, докато не прокървиш", гласи шеговито то.
Нидерландия пък се превърна в първата страна без бездомни кучета и то без помощта на евтаназия. Успехът се дължи отчасти на факта, че от векове кучетата се смятат за признак на висок социален статус. В миналото богатите нидерландци си взимали куче за домашен любимец, докато бедните - за работа. Но след епидемията от бяс през 19 век много собственици изхвърлили животните на улицата. Здравето на кучето започнало да се възприема като отражение на това на собственика, а никой не искал да го приемат за болен или неподдържан. Въведен бил сериозен данък за кучетата, закупени от магазин, което насърчило хората да си осиновяват четириноги приятели. Не на последно място помогнало и създаването на специална полицейска част, която да проследва престъпленията срещу животни.
"В Нидерландия хората много обичат кучетата си и се грижат изключително много за тях. Заедно ходят на разходка, на ресторант, карат колело. Ако отидете на ресторант, може да вземете кучето си и дори ще му отредят специално място и поднесат купичка с вода и храна."
По данни на организацията за защита на животните „ПЕТА“ по света има над 200 милиона безстопанствени кучета, което показва, че всички имаме какво да научим от нидерландците.
И изглежда в Украйна вече се учат. В Киев беше инсталиран автомат, които пуска храна за животни, след като го напълниш с пластмасови бутилки. Основателят на кампанията Руфат Раимов споделя, че с автомата се решават едновременно два проблема - рециклирането на пластмасовите отпадъци и грижата за бездомните животни. По негови данни само за първите две седмици машината е събрала над 140 килограма полиетиленови бутилки.
"Това е нова култура за децата. Следващото поколение расте и родителите им обясняват и им дават възможност да използват автомата. Имаме и редовни посетители, които ни казват, че за тях се е превърнало в ритуал. Детето събира всички пластмасови бутилки вкъщи и идва, за да нахрани животните. Така че основното ни постижение е да отгледаме социално отговорно поколение."
Добра новина дойде и от Холивуд. Компанията за специални ефекти, която стои зад холивудскките блокбъстъри „Волният Уили“ и „Бездната“ съобщи, че ще предостави технологията си на морските паркове, така че в бъдеще да не се залавят и експлоатират животни за забавление на хората. Хиперреалистичните делфини, създадени от компанията, ще намерят дом в морски атракцион, който вече се изгражда в Китай.
Тайландец спаси слонче, блъснато от мотоциклет, като му направи сърдечен масаж. Мъжът, който работи в Бърза помощ, е правил изкуствено дишане десетки пъти, но не и на слон. Той се натъкнал на блъснатото животно, докато пътувал в свободното си време. Слончето се изправило на крака след 10 минути, разказа очевидец на инцидента.
"Оказахме първа помощ на слона и един от моите колеги му направи сърдечен масаж. Притеснихме се, но се радвам, че бебето оцеля и вече е при майка си."
Мана Сривате твърди, че слончето е единственото същество, което е успял да съживи със сърдечен масаж или изкуствено дишане в 26-годишната си кариера.
Южна Корея организира танцови партита за хора над 65 години като средство против самотата. Една такава подземна дискотека се намира в малка уличка на Сеул и е пълна с двойки с побелели коси, които танцуват на хитове от шейсетте. Хан Мин-Джа е един от около хилядата редовни клиенти на дискотеката. Всяка сутрин той става в четири сутринта, за да закуси и да си направи раздвижване, за да може в 11 да е готов за танци.
"Къде другаде да ходя? Идвам тук, защото е много приятно. Има и други възрастни хора, с които си споделяме истории. Много е хубаво."
Около хиляда подобни дневни дискотеки са открити в цялата страна. Наричат се колатеки - заради колата, която обичайно се сервира там. Поколението над 65 години възстановява азиатската страна след Корейската война, но сега е сред най-бедните и подтиснати членове на южнокорейското общество. Затова и са безкрайно щастливи, че има къде да се повеселят.
Новоизбраният президент на Малави Лазарус Чаквера назначи жени на рекордните 12 министерски поста от общо 31. Така дамите в управлението на африканската страна стават 39%. Това се случи, след като миналата година Малави за първи път избра жена председател на парламента, а тя побърза да анулира 1 500 брака с малолетни и прати момичетата обратно на училище.
В руският град Иркутск пътни полицаи спираха жените, но не за да ги глобят, а да им подарят роза за международният ден на жените - Осми март.
"Стана ми много приятно. Не очаквах. Първо си помислих, че ме спират, за да ме глобят, защото застраховката ми изтича скоро, но много се зарадвах."
Във Великобритания петгодишният Тони измина десет километра с протези на краката, за да събере пари за болницата, където са му поставили изкуствените крайници и му върнали способността да ходи.
Малкият Тони се вдъхновил от 95-годишния си сънародник капитан Том Мур, който обикаляше с проходилка двора на къщата си и събра над милион британски паунда за медиците. Инициативата на Тони също може да се похвали с повече от милион лири.
А тригодишната сирийка Салва покори интернет и разтопи сърцата на милиони със заразителния си смях. Баща й измислил игра, за да разсее момиченцето от звуците на войната, която се води в родната им Сирия. Той я насърчавал да се смее всеки път, когато чуе избухването на снаряд или бомба като я убедил, че те са досущ като звуците от фойерверки.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..