"На половина сме възстановили всички дейности, които се извършват в ЦЕРН", каза пред БНР проф. Леандър Литов - ръководител на българския екип в ЦЕРН - Европейски център за ядрени изследвания. Той уточни, че заради пандемията от Covid-19 се е наложило закъснение от около 6-7 месеца в изпълнението на задачите, които са били предварително поставени.
"Когато започнаха ограниченията заради пандемията през март, се наложи рязко да намалим броя на работещите в организацията, след което ЦЕРН беше затворен и беше формиран екип от около 400 човека, който се грижеше за поддържането на цялата инфраструктура. При разхлабването на ограниченията през юни започнахме да възстановяваме постепенно работата в организацията и вече работят около 5000 човека. В нормални условия имаме около 8000 човека, които се намират на територията на ЦЕРН", обясни ученият.
Според проф. Литов обществото винаги е имало доверие в учените и изказа мнение, че в условията на настоящата пандемия мненията са по-рязко формулирани и са се откроили хора, които никога не са вярвали в науката и са привърженици на всякакви конспиративни теории, но те са малка част от всички:
"Всички неща, които ползваме, са продукт на научно знание, дадено от учените на обществото. Същото важи и в медицината - времената на "Д-р Куин - лечителката" нямат нищо общо с днешната. Същата история е и с ваксините, които са чист научен продукт. Те са спасили живота на милиарди хора и не знам защо, когато се появява нова ваксина срещу нова болест, трябва отново да се възобновяват конспиративните теории и обвинения в задни мисли".
Проф. Литов беше категоричен, че няма конспирация в появата на ваксините, а има хора, които измислят конспирации за това:
"Има едни хора - това са лекари, които денонощно лекуват болните от тази болест, хора, които се опитват да разработват лекарства и ваксини. Има и едни други хора, които нищо не правят, но говорят против тези, които вършат някаква работа".
По думите на учения кризата с Covid-19 е вкарала хората в друг режим и начин на живот, основите за който са били създадени преди това:
"Това са всички нови технологии, които ни позволяват да контактуваме и да провеждаме обучение, без да ходим никъде. Оказахме се технологично подготвени. Това е бъдещето. Никой не може да отмени личното общуване - то е много важно".
Интервюто на Даниела Големинова с проф. Леандър Литов в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.
В Плевен близо 2 000 през първия ден се включиха в гражданската подписка за оставката на ръководството на АПИ. Недоволството от лошото състояние на пътищата в региона ескалира след трагичната катастрофа край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. Десетки протестираха във Варна срещу войната на пътя Гражданската подписка започна..
Ограничава се движението на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета през проходите Рожен и Превала поради снеговалеж и снегопочистване. Това съобщиха от Областното пътно управление в Смолян. В ниските части на областта през целия ден продължава да вали дъжд.
Поддръжници на председателката на парламентарната група на крайнодясната партия "Национален сбор" Марин Льо Пен се събраха днес в Париж, за да протестират срещу присъдата ѝ за присвояване на евросредства и наложената ѝ петгодишна забрана да заема обществени длъжности, предаде "Асошиейтед прес". Льо Пен, която обжалва присъдата, обеща "да не позволи..
Лошо време обхвана голяма част от страните на Балканския полуостров, като в редица райони заваля сняг, а температурите спаднаха значително, съобщават местните медии. Сняг и студ сковаха Румъния, където е обявен жълт код за неблагоприятно време в почти цялата страна. Температурите спаднаха рязко с около 15 градуса в рамките на едно денонощие,..
Повече от 150 вида вино, родени в бъчвите на 23 семейни изби, ще гастролират в Русе на 2 и 3 май . Тогава ще се състои първото издание на фестивала "Винофрения", а локацията е нетрадиционна - Военният клуб с летния театър, градинките и археологическите разкопки на римската крепост. Няма да има и следа от строгия нрав на..
Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в едноседмична принудителна ваканция. След пожара, който изпепели покрива на сградата, се предприемат спешни мерки за възстановяване на щетите. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици С възстановяването на щетите от пожара в сградата на националната..
Ще се изгради допълнителен - трети, резервоар от 500 куб.м, който ще балансира налягането на 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Пулсиращият на всеки 20 секунди воден стълб на около 20 м височина, Гейзера, е емблемата и символ на града и привлича стотици туристи. Дебитът на Гейзера е непостоянен - от нула, когато излиза само пара, до над..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...