Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрите новини на 2020 г.

Снимка: архив

Въпреки напрегнатите и трудни моменти през 2020-а, по света не липсваха и радостни моменти. В края на ноември 36-годишният Кааван, известен като най-самотния слон в света, беше преместен в резерват в Камбоджа, където може да се разхожда на воля и да общува със себеподобни. Преди това той живееше сам, в мизерни условия в зоопарк в Пакистан. Учени в Банкок пък успешно присадиха плавник-протеза на застрашена от изчезване морска костенурка, пострадала при заплитане в риболовни мрежи. А 3-годишно сирийско момиче на име Салуа покори сърца по целия свят, след като клип със заразителния й смях обиколи интернет. 

Баща й измислил игра при която тя да се смее по време на бомбардировки наблизо, като начин за справяне със стреса от войната. Салуа и семейството й получиха покана за нов живот в Турция.

А нервите преминаваха в усмивки в източния руски град Иркутск, когато на 8 март полицаи спираха жени шофьори, но вместо да им пишат актове, им подаряваха цветя.

Полският оперен певец Якуб Орлински пък съчета брейк денсинга с барока:

"Билетите в операта във Франкфурт за трети път в историята всички билети за пиано рецитал са разпродадени. И имаше толкова много млади хора! Смятам, че ако искаме класическата музика да остане жива е важно да намерим нови инструменти, с които да достигаме до нови публики. Това е моят начин."


В символ на издръжливост тази година се превърна 100-годишният британски ветеран от Втората световна война капитан Том Мур, който по време на блокадата през пролетта набра 39 милиона паунда чрез благотворителност за Националната здравна служба във Великобритания:

"Случващото се в момента е много сериозно и мащабно, но също така трябва да помним, че нещата ще се подобрят един ден, няма съмнение в това. Когато нещата се оправят Слънцето ще изгрее и никога повече няма да вървим сами."

След като поради липса на средства на младини не успял да учи в университет, през 2020-а 96-годишният италианец Джузепе Патерно стана най-възрастният завършил студент на Апенините – и то с пълно отличие:

"Казах си: "Сега или никога". И през 2017-а реших да се запиша. Разбирах, че е малко късно да започваш тригодишно образование, но реших да пробвам дали ще успея. Не бях напълно уверен в решението си, защото не познавах средата, не знаех как ще се държат преподавателите пред такъв възрастен човек като мен. Проектът ми за бъдещето е да се отдам на писането. Както и да разгърна отново всички книги, които не съм имал възможността да прочета докрай. Това е целта ми."

А обущар в Румъния създаде обувки 75-и номер, с помощта на които да се спазва изискването за физическа дистанция.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24