Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България през очите на китайката Илияна: „Отдалеч“, но близо до сърцето

Йен-и Джин пише първата си книга не на своя роден, а на български език

2
Илияна няма търпение да дойде отново в София.
Снимка: Йен-и Джен

Изпращаме една, любезно казано, „особена 2020 година“. Затова за Коледните празници от „Изотопия“ ни се иска да хвърлим мост между това, което преживяхме, и все още преживяваме, и това, което ни очаква през 2021-ва година с история от страната, откъдето започна всичко. В обектива на „Изотопия“ попада млада китайска писателка, която е написала първата си книга не на своя роден, а на български език.
Йен-и Джен или Илияна, както я наричат българските ѝ приятели, е родена в град Гуанджоу, Югоизточен Китай. Завършва „Българска филология“ в Пекинския университет за чужди езици, а в момента продължава с магистратура в същата специалност. Така вече шест години и половина Илияна учи нашия език.
Йен-и Джен вече шест години и половина учи български език.
История за хазартно начало, водещо до пълна отдаденост и емоционална връзка с всичко българско.
„Преди университета не знаех почти нищо за България. Даже за целия Балкански полуостров“, казва Илияна. 

Кажи „Р-рррр“ 

Сблъсъкът с новото е интересен, но не и лесен. Най-много Илияна я затруднява граматиката и произношението на буквата „р“ - звук, който не съществува в китайския език. На нея и колегите ѝ им отнема почти година, за да се научат да го произнасят. 
Йен-и Джен: „Цялата граматика ни затруднява, защото в китайския нямаме род и число. Нямаме шест вида окончания на глаголите. Членуването и предлозите и досега ме затрудняват много.“ 
Ученето на български език в Пекин я среща с приятеля ѝ - плевенчанина Манол. Знаят се от университета, където той учи магистратура. Идва време за посещение на страната, за която дотогава чете само в учебниците. Илияна пристига в София по програма от университета и още от началото казва, че е приета топло.
„Преподавателите много ми помагаха, колегите също са супер - не ме гледаха като чужденка “, спомня си Илияна.

Илияна харесва много София, а като любимо място за почивка посочва Бургас.
Любов по време на Ковид 

Ситуацията с вируса разделя Манол и Илияна. Той се прибира миналата Коледа в България, за да бъдат заедно. Планират да се върнат в Пекин след празненствата на Китайската Нова година - месец след Рождество. Но пандемията се разраства в страната на драконите и Китай затваря границите си за чужденци. Така Илияна се прибира в началото на септември, когато изтича визата й за нашата страна, а Манол остава в България. 
Карантината изкарва при семейството на Манол в Плевен. Ковид затварянето и създадения там за нея домашен уют водят до реализиране на творческия порив на Илияна. И така се ражда „Отдалеч“ - „15 истории за Китай, разказани на български от едно китайско момиче“. Половината от разказите са домашни работи, писани по време на следването. Нещо от нейния свят, но сътворено на нашия език.

Корицата на
BG манджи - Made In China

Ако все пак сте огладнели след облините празнични трапези - сервираме китайски прочит на български манджи, натюр. Автор: Йен-и Джен.
„Много ми харесва българската кухня. Някои от любимите ми българския ястия са кебапче и кюфте, шопска салата, това е класика. Също така шкембе чорба - трябва да е с много чесън и люто. Ако е на плажа в Бургас - най-добре!“ 
Илияна продължава: таратор, баклава, мусака, всякакви шунки и салами, особено телешки, пръчици и кренвирши.
Може ли Илияна да приготвя български манджи и кои, как вижда нас българите през своите очи и какво никога не трябва да казваме пред един китаец?

Отговорите на тези въпроси и още любопитни моменти може да чуете в звуковя файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11