Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Културни войни“ с Владислав Апостолов:

Годината, в която Западът полудя

Минувач фотографира обезглавената статуя на Христофор Колумб в парк на Бостън, Масачузетс, САЩ, 10 юни 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Да мразиш собствената си култура, история и цивилизация никога не е било толкова корпоративно, медийно и социално приемливо, толкова рекламирано, финансирано, маркетирано и пакетирано, толкова пипнато и лъснато, буквално по холивудски, толкова организирано и официално, толкова… правилно? И в същото време така абсурдно и нелепо, така зрелищно глупаво и опасно. Каква драматична и деформирана гротеска само.

Сюрреалистичната, катастрофално странна 2020-а, ни донесе трагикомичната кулминация на ерозиращите процеси на десетилетно култивиран мазохизъм. Западът, през повечето инструменти и елементи на своя тъй наречен елит, действително извърши опит за самоубийство. Тези „със сигурност полудели богове“ наистина се опитаха да го направят. Да затрият хилядолетна цивилизация за няколко седмици на нихилистичен, разрушителен екстаз.

Преувеличение, казвате? Какво толкова е станало? Може. Но може би цивилизационното изтръпване и изтощение е толкова силно и необратимо, че всяка абоминация, диващина, варварщина и свинщина на гърба на западната култура ще се стори незначителна и нормална на програмирания да мрази миналото си малък човек.

В коя зряла, адекватна, трезва и рационална версия на вселената един скандален арест с фатален край в Минеаполис, САЩ, ще доведе до събарянето на вековни статуи в Бристол, Англия. Как така отделен инцидент накара всички западни институции реално и ритуално да коленичат и да капитулират в жалък спазъм на себеомраза?

С какво точно Европейският съюз допринесе за спирането на сърцето на вече митологизирания и канонизиран чернокож мъж Джордж Флойд в края на май, че трябваше да се приема исторически нелепа „антирасистка“ резолюция на най-високо институционално ниво, че и от името на България, за Бога?

Как точно Уинстън Чърчил и Ханс Кристиан Андерсен са виновни за спорните практики при арести на хора с дълги криминални досиета в Минеаполис, че трябваше да се вандализират техните паметници?

Къде, в името на всички богове, е връзката между Колумб и полицейското насилие?

Униформените, участвали в инцидента, са арестувани и чакат дело. Но виновен за случката се оказа целият Запад.

Смъртта на Флойд, разбира се, беше само повод за ескалация на дългогодишно трупаното и синтетично налагано расово напрежение. Без никакви доказателства, че цветът на кожата му е повлиял на поведението на полицаите и че изобщо може да говорим за какъвто и да е било расизъм, целият ад на дълбока и всеобхватна омраза срещу Запада се отприщи. От самия Запад срещу себе си.

Западни медии и западни знаменитости, западни активисти и западни политици, западни лидери на мнение и западни милиардери се наредиха в кръг да скачат и храчат върху историята и културата на собствената си цивилизация.

Рафинираните пропагнадисти изписаха километри с колонки на омразата към всеки аспект на Европейската история. От екрани и първи страници бумтяха и бумтят паролите на мазохизма - колониализъм, расизъм, ксенофобия, „бяла привилегия“, „токсично мъжество“… А екстремистите на терен се погрижиха за физическото предаване на посланието – „мразим ви, защото мразим себе си“.

Десетки опожарени градове и квартали, дузини убити хора, милиарди загуби и нанесени щети, хиляди осквернени паметници и парчета история. Безчет безразборно нападнати случайни хора на улицата и по заведения. Масови протести и обири по време на пандемия, но официално подкрепени от Световната здравна организация и която се сетите още институция. Разгръщане на ритуали по публично унижение. Тълпите спират хора и ги карат да коленичат, докато се отричат от миналото и историята си. И те, разбира се, го правят. Страх, подчинение, конформизъм, коректност… от онази, политическата. Антирасистки демонстрации, преливащи в откровено и расистко насилие. И всичко това после е извинено, изкривено и оправдано по високите медийни трибуни.

Екстремизъм, гримиран като полезен и необходим активизъм. Корпорации наливат милиарди долари дарения в организации, които с уличните си фракции са изпотрошили и обрали магазините им и са пребили и сплашили служителите им.

Западът отвърна с подчинение и богат откуп на озъбената омраза. И така си заслужи още възбудена ненавист.

В своя бестселър „Странната смърт на Европа“ Дъглас Мъри пише, че Западът е изгубил вяра в себе си, в своята легитимност, в своите традиции и вярванияУнизителните картини на капитулация пред тълпите допълнително подплати неговата теза.

С всяка публично съборена и обезглавена статуя през 2020-а Западът ускоряваше снишаването и саморазрушаването си. Всеки коленичил случен човек, накаран да повтаря сектантски напеви за „бялата си привилегия“, откъсваше от достойнството на цяла една цивилизация.

Без да има някакъв заговор, обезумелите тълпи на улицата и корпоративно калкулираните акции по офиси и институции работят в синхрон за превръщането на една дълбока и богата култура в сплашена сбирщина от смълчани потребители. Консуматори на страх, срам, продукти и услуги.

Самоубийство на смисъла в името на илюзията за късче комфорт. Мълчим, съгласяваме се и се надяваме, че ако достатъчно паметници бъдат потрошени и достатъчно книги забранени, тормозът ще затихне. „Нека се навилнеят и намразят на воля“. И така, до другата вълна, а тя е неизбежна.

През тази година дано намерим и ваксина срещу мазохизма. Защото следващият опит за цивилизационно самоубийство може да е окончателно успешен.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заплаха ли е старостилната църква за БПЦ?

В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..

публикувано на 31.12.24 в 15:02

Военен обзор за отминаващата 2024-а

Под знака на 20-ата годишната от членството в НАТО българската армия посрещна и изпрати 2024-а година. Но във времето на навлизането в третото десетилетие от членството ни вече стават ясни много истини за състоянието на отбраната. " Прекалено много се криехме в тези 20 години зад колективната отбрана - те ще ни помогнат, те ще ни спасят...

публикувано на 31.12.24 в 12:39

Скандалите в земеделието и земеделието извън скандалите

" Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов . Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие". Това коментира пред БНР Анета Божидарова от..

публикувано на 31.12.24 в 11:54

Историята на Теди: История за човечност, дарителство и вяра в чудеса

Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност.  Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената..

публикувано на 30.12.24 в 10:48

Кметът на Ловеч: Ще имаме колективен иск към електроразпределителното предприятие, отделно ще искаме компенсации от държавата

В 12 села все още има абонати без ток - това са над 150 абоната , съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест . Обявено е, че ще блокират пътя София - Варна при пътен възел "Абланица" . По информация на "Електрохолд" без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и..

публикувано на 30.12.24 в 09:26
Колаж от онлайн групата на Анастасия Карнаух

На онлайн среща Анастасия Карнаух днес разказва как да си поставим "50 цели за 2025 година"

Нужно ли е да си поставяме цели, които да изпълним през Новата година, която чука вече на вратата ни? И к олко е добре да бъдат те, за да бъдат реализирани - ще може да научите днес от 15 часа на онлайн срещата, организирана в социалната мрежа "Фейсбук" от Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на..

публикувано на 29.12.24 в 08:44

Екатерина Ангелова за тревожността: Ако не се потърси помощ, нещата се задълбочават

" Когато преживееш нещо лично, след това искаш по всякакъв начин да измъкнеш хората, които в момента преживяват това, защото си разбирал болката, трудността и начина, по който те се чувстват ".  Това обясни пред БНР Екатерина Ангелова, която създаде платформата "Поговори с мен", насочена към хора с множествена склероза и депресия. Самата тя е с..

публикувано на 27.12.24 в 11:49