Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Глобалният дълг достига 277 трилиона долара към края на 2020?

Лондон
Снимка: БГНЕС

Глобалният дълг достига 277 трилиона долара към края на 2020, сочат прогнози. 

Страхът от дългова криза тегне на все повече страни по света, припомнят световните медии. Икономическите последици от кризата с коронавируса принудиха правителствата на много държави да се обърнат към дълговите пазари, за да финансират дефицитите в бюджетите си, натрупани заради мерките за овладяване на пандемията. Ваксините дават надежда за по-добър контрол върху разпространението на коронавируса, но проблемите не свършват дотук, коментират анализатори. 

Точно когато споменът за дълговата криза в Португалия след финансовия стрес от 2008 – 2009 година започна да избледнява, затворените магазини и кафенета събудиха страха от завръщането й, пише Файненшъл таймс. Лисабон бе една от столиците, които трябваше да предприемат най-тежките мерки за овладяване на прекомерното задлъжняване на правителството, а редом с Рим и Атина се превърнаха в символ на неправилна политика на прекомерни харчове и след това – невиждана към онзи момент политика на лишения, наложена от кредиторите и спасителните програми. Сега ситуацията е различна – харчовете не се определят като „преомерни”, а като „необходими”, за да се запази икономическият живот и рецесията, причинена от ограничителните мерки срещу Covid-19, да бъде по-лесно преодоляна. Но това има своята цена – ново покачване на дълга, което за сравнително здравите икономики преди коронакризата не би трябвало да представлява сериозен проблем, но за южните икономики с хронични симптоми може да се окаже началото на нова тежка криза. Към „старите познайници” с дългови проблеми анализаторите категорично посочват и Испания, но не пропускат да предупредят и за възможна криза във Франция.

Анализаторите коментират, че дълговете извън Европа също трябва да бъдат държани „под око”, а погледът първо е насочен към Вашингтон. Освен в Съединените щати обаче проблемът става все по-сериозен в Канада, Великобритания, Япония и разбира се – Китай. Много притеснителна остава ситуацията в бедните африкански държави, както и в някои страни в Южна Америка, допълват експертите. В числа – прогнозите са, че глобалният дълг достига 277 тpилиoнa дoлapa към края на миналата година или 365% oт paзмepa нa cвeтoвнaтa иĸoнoмиĸa. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция: Наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода

Върховният съд в Гърция въвежда наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода. В 14 области е въведен воден режим. Върховните магистрати издадоха разпореждане за строг контрол срещу разхищението на вода. Върховният прокурор настоява да се вземат незабавни мерки против незаконно сондиране и изтегляне на вода от кладенци,..

публикувано на 19.09.24 в 10:35
Бойко Борисов

Борисов призова ДАНС и кабинета да излязат с позиция по твърденията, че България е замесена в експлозиите в Ливан

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова ДАНС и служебният кабинет да излязат с позиция по повод твърдения на унгарски медии, че България е замесена в атентата в Ливан: "Взривяват пейджъри. Взривяват се уоки-токита, създава се страшно напрежение върху България. Надявам се ДАНС и служебният кабинет бързо да обяснят какво се е случило, защото аз помня..

публикувано на 19.09.24 в 10:28
Лена Бориславова

Лена Бориславова: Разследвания за корупция няма, по "Магнитски" - също

От ПП-ДБ обясниха, че настояват за оставката на изпълняващия длъжността председател на Комисията за противодействие на корупцията и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество Антон Славчев заради политически зависимости в дейността му.  Според Лена Бориславова липсата на резултати е системна: "Разследвания за корупция няма,..

публикувано на 19.09.24 в 10:25

Без номинации за главен прокурор на първото заседание на пленума на ВСС

На първото заседание на пленума на Висшия съдебен съвет, след обявяването на процедурата за избор на нов главен прокурор, не беше внесена нито една номинация за следващ обвинител номер едно. Според приетата от съдебните кадровици хронограма, кандидатури ще могат да бъдат внасяни и на следващите три заседания. Номинации могат да правят..

публикувано на 19.09.24 в 09:55

Веселина Ралчева: От 30 процедури има една, отговаряща на наредбата за биопродукти

Оказва се, че в България всеки може да си направи процедура за обществена поръчка, която не отговаря на закона, да си я довърши, да си сключи договор и да я изпълни, както си е наумил. Това констатира Веселина Ралчева от Асоциацията на биопроизводителите в интервю пред БНР. "Проблемът е, че от 14 август действа Наредба за екологични..

публикувано на 19.09.24 в 09:53
Екатерина Захариева

НС освободи Екатерина Захариева като депутат

Парламентът прекрати правомощията на Екатерина Захариева като депутат.  Причината за напускането на парламента е номинацията и за еврокомисар. Захариева бе предложена от председателя на ЕК Урсула Фон Дер Лайен за ресор "Стартъпи, изследвания и иновации". 184 депутати гласуваха "за", петима бяха против, трима се въздържаха. Вчера Фон..

публикувано на 19.09.24 в 09:44
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Трябват спешни мерки - земеделието и храните да станат национален приоритет

" Ако държавата продължава по този начин, до края на 2025 г. ще се разпадне. Това е абсурдно ".  Това заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев. Коментарът му бе във връзка със заседанието на земеделската комисия в парламента, която разисква темата "Имат ли право пасищните животни да пасат по пасищата в националните паркове"...

публикувано на 19.09.24 в 09:36