Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналистът Петко Георгиев: Доналд Тръмп спасява шансовете си за бъдещето

Последователите му са готови на всичко, за да го върнат обратно в Белия дом след 4 години

Момент от щурма на Капитолия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В момента американският президент Доналд Тръмп се опитва да спаси шансовете за бъдещето си, за което съвсем откровено говори - че пътят с неговите избиратели тепърва е започнал. Това каза пред БНР журналистът Петко Георгиев. 

Бележката върху бюрото на Нанси Пелоси с напдис „Няма да се предадем“ Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-важното послание след щурма на сградата на Конгреса във Вашингтон според Георгиев е надписът, оставен върху бюрото на оглавяващата Камарата на представителите Нанси Пелоси – „Ние няма да се предадем, няма да отстъпим“.

Снимка: БТА

Тръмп продължава да контролира френетична маса от последователи, които са готови на всичко, за да продължават да го защитават и да го върнат обратно в Белия дом след 4 години, след като ще им се наложи да преглътнат това, че след 20-ти той ще го напусне временно“, коментира Георгиев в предаването „Преди всички“.

Кандидат като Тръмп би спечелил всякакви избори в България без проблем, каза още Петко Георгиев.

„Той използва технология и се обръща към чувства и емоции на избирателите, които са близки на популисткия тип управление. Просто в Америка този процес достигна по-далеч – на практика постави под въпрос и беше на косъм от това да разруши устоите на една демокрация, която в последните 200 години е била световен пример и надежда за хората, които търсят свобода и подкрепа за демокрацията.“

Предизборен плакат от кампанията на Доналд Тръмп във водно пространство недалеч от Капитолия    Снимка: ЕПА/БГНЕС

Онова, за което 50 години се бори Съветският съюз по време на Студената война и в последните 30 години ислямският тероризъм – да нанесе като щета на американската демокрация, Тръмп успя да го направи в рамките само на един мандат. И никак няма да е лесно възстановяването на доверието и авторитета на Америка“, допълни Георгиев.

Независимо от новата администрация в Белия дом, която ще се опита да коригира много от политиките, които Америка водеше по времето на Тръмп, всички партньори по света ще имат едно наум, че това може да се окаже временно и че е напълно възможно завръщането, под една или друга форма, на същия тип управление, подчерта Петко Георгиев.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Политически отговор на случилото се при щурма на Капитолия би бил задействане на 25-тата поправка или начало на процедура по импийчмънт. С последното изявление на американския президент обаче 25-тата поправка едва ли ще бъде задействана, прогнозира журналистът. Доналд Тръмп трябва да предотврати началото на процедура по импийчмънт, защото в противен случай няма да може да се кандидатира отново за президент след 4 години, както и да запази контрола си върху Републиканската партия, допълни Петко Георгиев. Това според него е единственият начин да бъде обяснено „завъртането му на 180 градуса в рамките на по-малко от 24 часа“.

„След като жарко подкрепи, подбуди хората, които нападнаха Капитола, сега обяснява, че това било отвратително престъпление.“

Част от щурмувалите Капитолия вътре в сградата   Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако администрацията на Демократическата партия не си даде сметка за огромното мнозинство избиратели, които френетично вярват на Доналд Тръмп и не направи необходимото да привлече и убеди значителна част от тези избиратели, че ще води политика на включване, а не на реванш, то Америка ще продължи да върви през много нестабилни времена с епизодични избухвания на сблъсъци и бунтове, изтъкна още Петко Георгиев.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Маргинали винаги ще има – и леви, и десни. Важното тук е политиката спрямо масата от американци, особено в централните щати, които традиционно подкрепят Републиканската партия и които се чувстват наистина изоставени и загърбени от глобализацията. Това са милиони избиратели в централната част на САЩ, които се чувстват изоставени за- ради това че икономиката се променя, че начело на политическата мисъл и тенденция излизат личности и теми, които са далеч извън техните ценности, че една част от американската и глобалната политика се насочва в посока, която те не приемат като своя.“

От следващите няколко месеца ще зависи политическото бъдеще на Тръмп и на Републиканската партия – това са два фактора с много важно значение, отбеляза журналистът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Eвгений Дайнов: Америка може да изгуби статута си да вдъхновява за демокрация

Видяхме опити за спиране на една надлежно избрана власт да функционира. Така  политологът проф. Евгений Дайнов коментира пред БНР щурма на сградата на Конгреса във Вашингтон преди ден. Според Дайнов д окато Америка изглежда като всяка друга..

публикувано на 08.01.21 в 11:45
ВИЖТЕ ОЩЕ

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви,..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време...

публикувано на 05.05.25 в 08:55

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на..

публикувано на 01.05.25 в 08:57
Боян Рашев

Боян Рашев: Бъдещето е в управляемия енергиен микс. Зелената енергия не може да доминира!

Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш..

публикувано на 30.04.25 в 07:58

ДАНС и военното разузнаване предупреждават за потенциални кибератаки

През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават..

публикувано на 27.04.25 в 16:16