Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории от Антарктида по време на коронавирус

На ръба на айсберга с Живко Константинов и българската ни експедиция в Антарктида

Живко Константинов
Снимка: личен архив

Репортерът Живко Константинов имаше възможността да се включи в едно необикновено пътуване из далечните земи на старата Гондвана. Той стигнал до Пунта Аренас, Чили и от там пристигнал с военен самолет "Херкулес" на остров Кинг Джордж на Антарктида. Там бил приютен в китайската база, тъй като българската база е на остров Ливингстън.

"Докато чакахме кораб да ни вземе, за да ни закара до там, трябваше да спим няколко дни в китайската база. Точно, когато стигнахме до китайската база влязохме вътре и научихме за коронавиурса, че положението е много сериозно. И именно там в китайската база ни гледаха много странно, защото те очакваха, че може да сме преносители на коронавируса и започна измерване на температура, изолация", каза в предаването "Нощен хоризонт" Живко Константинов.

Снимка: Живко Константинов

Красотата на Антарктида оставя без дъх всеки, който е бил там. На Антарктида има растения, подчерта Живко Константинов, който е бил четири пъти на ледения континент. 

"Звуците там са различни от всичко, което сме свикнали - там се чуват ветровете , които са много силни понякога. Когато няма вятър е такава тишина, че чуваш скърцането на ледниците, от които се отчупват айсберги, които влизат във водата, чува се сгромолясване. Това са по-страшните звуци. Най-приятният звук е на пингвините, които крякат и са много забавни, когато започнат да издават тези звуци, като в детска градина".

Снимка: Живко Константинов

Най-големият страх е изолацията и това, че разстоянието до България е 15 хиляди километра, изтъкна Живко Константинов:

"Ако не ти хареса и не се чувстваш добре не можеш да си хванеш първия влак, самолет или кораб - има определени дати, на които може да се случи това. Най-трудното нещо е да свикнеш, че си на една замръзнала повърхност, на едно изолирано място, отдалечено от света и най-хубавото е, че ти не си сам, там си с група от учени и винаги, ако изпиташ някаква трудност - психологическа, че си на някакво отдалечено място и не се чувстваш добре, винаги има с кого да споделиш, ако ти се случи нещо подобно".

Снимка: Живко Константинов

Всеки отива на Антарктида с мисия.

"В случая аз бях журналист, който отразяваше дейностите в базата, какво правят учените. Аз нямам сериозна планинска подготовка".

Най-страшното е да стъпиш на ледници, които се движат и имат огромни пукнатини, каза Живко Константинов:

"Вързан си за алпинистите, които отговарят за теб, но това е предизвикателство да стъпиш на нещо, което не знаеш колко е дълбоко и най-малкото невнимание може да доведе до инцидент".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08