Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от Антарктида по време на коронавирус

На ръба на айсберга с Живко Константинов и българската ни експедиция в Антарктида

Живко Константинов
Снимка: личен архив

Репортерът Живко Константинов имаше възможността да се включи в едно необикновено пътуване из далечните земи на старата Гондвана. Той стигнал до Пунта Аренас, Чили и от там пристигнал с военен самолет "Херкулес" на остров Кинг Джордж на Антарктида. Там бил приютен в китайската база, тъй като българската база е на остров Ливингстън.

"Докато чакахме кораб да ни вземе, за да ни закара до там, трябваше да спим няколко дни в китайската база. Точно, когато стигнахме до китайската база влязохме вътре и научихме за коронавиурса, че положението е много сериозно. И именно там в китайската база ни гледаха много странно, защото те очакваха, че може да сме преносители на коронавируса и започна измерване на температура, изолация", каза в предаването "Нощен хоризонт" Живко Константинов.

Снимка: Живко Константинов

Красотата на Антарктида оставя без дъх всеки, който е бил там. На Антарктида има растения, подчерта Живко Константинов, който е бил четири пъти на ледения континент. 

"Звуците там са различни от всичко, което сме свикнали - там се чуват ветровете , които са много силни понякога. Когато няма вятър е такава тишина, че чуваш скърцането на ледниците, от които се отчупват айсберги, които влизат във водата, чува се сгромолясване. Това са по-страшните звуци. Най-приятният звук е на пингвините, които крякат и са много забавни, когато започнат да издават тези звуци, като в детска градина".

Снимка: Живко Константинов

Най-големият страх е изолацията и това, че разстоянието до България е 15 хиляди километра, изтъкна Живко Константинов:

"Ако не ти хареса и не се чувстваш добре не можеш да си хванеш първия влак, самолет или кораб - има определени дати, на които може да се случи това. Най-трудното нещо е да свикнеш, че си на една замръзнала повърхност, на едно изолирано място, отдалечено от света и най-хубавото е, че ти не си сам, там си с група от учени и винаги, ако изпиташ някаква трудност - психологическа, че си на някакво отдалечено място и не се чувстваш добре, винаги има с кого да споделиш, ако ти се случи нещо подобно".

Снимка: Живко Константинов

Всеки отива на Антарктида с мисия.

"В случая аз бях журналист, който отразяваше дейностите в базата, какво правят учените. Аз нямам сериозна планинска подготовка".

Най-страшното е да стъпиш на ледници, които се движат и имат огромни пукнатини, каза Живко Константинов:

"Вързан си за алпинистите, които отговарят за теб, но това е предизвикателство да стъпиш на нещо, което не знаеш колко е дълбоко и най-малкото невнимание може да доведе до инцидент".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38