Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

One Book Bookstore: Прът в колелото на многотията

Книжарница, в която се продава само една книга? Да, има такова нещо.

2
Изглед отвътре в One Book Bookstore

мотото на One Book Bookstore
НЯМАШ ИЗБОР
Това е мотото на One Book Boostore - книжарница, в която се продава само една книга. Автор на ексцентричната идея и неин реализатор е Йордан Радичков - внук на големия писател. Отидохме да видим какви ги е сътворил до парка Заимов в центъра на София. 

„Разполагаме с една книга, можеш да разгледаш на спокойствие. Без да бързаш. Ще разбера, ако изборът е твърде голям и ти е трудно да си харесаш нещо“ . С тези, пропити със закачлив сарказъм, думи ни посреща Йордан.
Изглед отвътре в One Book Bookstore
Концепция за анти(многотия)

Ние оставаме в стилистиката и му задаваме въпрос, който никой никога, при никакви обстоятелства, не му е задавал - „Как се роди идеята?“ 

Отговаря ни: „Спонтанно и без много да му мисля се втурнах в това нещо. То е резултат от наблюдението ми върху ежедневието ни. Всички ще се съгласим, че то е доста пренаситено с информация, със случки, с продукти, с каквото се сетите. Човек просто има страшно много неща, може би твърде много. Често в тази многотия се губят не само книжни заглавия, но и много добри примери, идеи, хора. Това е моят отговор на тази многотия и шумотевица.“

Йордан Радичков-внук казва още, че по този начин иска да покаже ЕДНО нещо, на което хората може би не са обърнали внимание. 

Не беше нарочно

Книжарницата отваря врати на 10 ноември. „Не беше нарочно, просто така се случи. Но пък е някаква допълнителна шега към цялото нещо“, обяснява ни Йордан. 

„Това, което най-много ме радва е, че много бързо хората схванаха шегата. В крайна сметка има и някаква закачка в цялото нещо“, допълва той и ни обяснява за мотото на книжарницата, което е измислил - НЯМАШ ИЗБОР. По думите му хората са реагирали доста позитивно. Приятели му казвали, че звучи малко агресивно. Според Йордан обаче това е „адекватна закачка с времето, в което живеем“. 

Слово и илюстрация в ЕДНО

Йордан Йовков-внук ни казва, че търси непреходна литература - „стойностни книги, които имат капацитета и са написани така, че могат да задават много въпроси и да отварят широк разговор“. Освен едната книга, в пространата винаги присъства и художникът, работил по изданието. 

До момента в One Book Bookstore са представяни две книги: „Спомени за коне“ от Йордан Радичков с художник Ива Димитрова и книгата на Йордан Йовков „Чифликът край границата“ с художник София Попйорданова. В момента на рафтовете е романът „Прашка“ на Йордан Радичков.
Една от книгите, които са се продавали в книжарницата, както и принтове на художничката Ива Димитрова.
Радичковият „Януари“

Никак не е случайно, че в първия брой на „Изотопия“ за януари 2021 г. ви представяме именно това арт пространство. Януари е месецът на Радичков, както е и заглавието на едноименна негова пиеса.

Отваряйки приказка за дядо му, питаме Йордан - Какво би казал Радичков за книжарницата ти, в която се продава само една книга? 

„Това е много лоша идея, но много се радвам, че моя книга стои тук“, би казал големият писател, предполага внукът му.

През последните две години Йордан организира събития, свързани с личността и творчеството на Радичков именно през януари. Казва, че това е месецът на Радичков, защото е силно вкоренен в творчеството му, именно заради едноименна пиеса. 

Тази година се очаква да бъде представен филмът „Януари“ на режисьора Андрей Паунов, отбелязва още Йордан. 

Поискахме му новина, ето ЕДНА

Интересно откритие е направил Йордан Радичков-внук: „Открих един много интересен запис. Една касетка, която успях да дигитализирам. Това е разговор на Йордан Радичков с читатели, проведен някъде през 90-те години. Предполагам, че ще представлява интерес за хората.“ Чакаме да чуем с интерес съдържанието на записа. За финал питаме за бъдещите творчески планове.

Коя ще е порЕДНАта? Тайна...

От гръмките, но същевременно загадъчни постове на фейсбук страницата на One Book Bookstore става ясно, че нещо ще се случи. Но не можем да разберем подробности за събитието, което ни очаква след седмица две. Йордан също го запазва в тайна, засега.

„Ще има една книга и една картина“ - само това успяваме да изкопчим от него. 

А вие може да изкопчите още информация, като чуете цялото интервю с Йордан Радичков - внук в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55