Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ехото от щурма срещу Капитолия и други теми от седмицата

Националната гвардия охранява Капитолия във Вашингтон, 15 януари 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Ще тръгнем и аз ще дойда с вас. Ще се разходим до Капитолия.“

Тези думи, които Доналд Тръмп изрече пред тълпата преди щурма на американския Конгрес, сблъсъците и смъртта на петима души, определиха хода на политическия живот в Америка и през тази седмица, а някои се опасяват, че ще засенчат изобщо управлението на наследника на Тръмп.

За тези думи демократите настояха за импийчмънт - втори за този президент след декември 2019 година, когато бе съден за упражняване на натиск върху Украйна да очерни Джо Байдън. Този път обвинението не бе за злоупотреба с власт, за „подстрекаване към бунт“.

След като вицепрезидентът Майк Пенс отказа да отстрани незабавно Тръмп на основание на 25-ата поправка от Конституцията, в сряда в Камарата на представителите лидерката на демократите Нанси Пелоси изложи тезата им за импийчмънт:

„Изпитахме върху себе си метеж, който накърни святостта на нашия Капитолий и се опита да измени волята на американския народ. Знаем, че президентът на Съединените щати предизвика този метеж - този въоръжен бунт срещу нашата страна. Той трябва да си иде! Той е недвусмислена и непосредствена заплаха за страната, която всички обичаме.“

Повечето републиканци се противопоставиха на тази теза. Някои с аргумента, че на Америка по-хубаво нещо от Тръмп не ѝ се е случвало, други, като Джейсън Смит от Мисури, с предупреждение за опасното разделение между противниците и привържениците на президента:

„Този импийчмънт е безогледен. Така само ще разпалим омразата още повече от преди. Послушайте съвестта си! Поставете хората преди политиката. Обединете страната!“

Резултатът от дебата бе, че Камарата гласува за импийчмънт. Към демократите се присъединиха 10-ма републиканци.

Черни рекорди, все повече локдауни и бавно набираща скорост ваксинация - това, в едно изречение, е равносметката на фронта срещу заразата за изминалите седем дни.

Остри правителствени кризи настъпиха в три държави от Евросъюза тази седмица – Нидерландия, Естония и Италия.

Подробности за най-важните международни теми от седмицата – в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради ракетна заплаха: Пълномащабна въздушна тревога в Украйна

Пълномащабна въздушна тревога беше обявена тази сутрин в Украйна заради ракетна заплаха. Военновъздушните сили съобщиха за изстреляни ракети към територията на страната в Сумска и Полтавска област, както и в Харковска. Нанесени са щети по енергийната инфраструктура.  Силни експлозии отекнаха и в град Одеса малко след полунощ...

публикувано на 01.02.25 в 09:27
проф. Георги Николов

Учени: В днешна Сърбия живее българска общност с корени от Средновековието

В днешна Сърбия живее българска общност с корени от Средновековието, посочват в свое становище учени от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките. То е подкрепено от близо 40 представители на академичните среди. Документът е насочен срещу спекулациите в западната ни съседка, с които се оспорва националната идентичност..

публикувано на 01.02.25 в 09:04

Пентагонът готви изпращане на още 1000 военнослужещи в подкрепа на мерките срещу миграцията

Пентагонът подготвя заповеди за изпращането на поне 1000 военнослужещи в подкрепа на мерките на президента Доналд Тръмп срещу миграцията, съобщиха американски служители, предаде Асошиейтед прес. Още около 500 войници ще бъдат изпратени на югозападната граница. А около 500 морски пехотинци ще отидат в залива Гуантанамо в Куба, където ще бъдат..

публикувано на 01.02.25 в 09:00

Почитаме жертвите на комунистическия режим

Днес почитаме жертвите на комунистическия режим. На първи февруари 1945 година срещат смъртта си трима регенти, 67 депутати, министри, генерали и полковници, общественици - жертви на Народния съд. Денят за почит към жертвите на комунистическия режим е обявен през 2011-та година по предложение на президентите на България Желю Желев и Петър Стоянов...

публикувано на 01.02.25 в 08:22

3 месеца след трагедията: Студенти блокират трите моста на Дунав в Нови Сад

Сръбски студенти ще блокират трите моста на река Дунав в Нови Сад, за да отбележат три месеца от първи ноември, когато 15 души починаха, а двама тежко ранени все още са в болница след рухване на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад, ремонтирана в продължение на три години с участието на китайски фирми. Протестиращите сръбски студенти..

публикувано на 01.02.25 в 08:05
Седем души са ранени при руската атака в Одеса от 31 януари вечерта, те са настанени в болница

Силни среднощни експлозии в Одеса

Силни експлозии отекнаха в украинския пристанищен град Одеса малко след полунощ. По-рано руска ракетна атака повреди исторически сгради в града. Ранени бяха седем души. Украинският президент Володимир Зеленски призова за чуждестранни инвестиции в отбранителната индустрия на Украйна. Сред пострадалите сгради в центъра на града е хотел "Бристол"..

публикувано на 01.02.25 в 07:56
Доналд Тръмп

Влизат в сила по-високите мита, наложени от Тръмп за стоки от Канада, Мексико и Китай

От днес влизат в сила драстично завишените мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп, върху стоките, идващи в САЩ от Канада, Мексико и Китай. Влизането в сила на митата беше потвърдено на брифинг в Белия дом от прессекретаря Керълайн Левит.  Американският президент обеща въвеждането на новите ставки още в първия ден от встъпването..

публикувано на 01.02.25 в 07:48