Я сега да видим кой иска да живее 100 години? Като гледам, никой май няма да се откаже. В живота има толкова приятни явления, като например нашите „Новини с добавена стойност”, едно комюнике от Зоната на дискомфорта и околните села.
В едно село сложили 14 еднакви пътни знака, но вместо да стане зона на туристически комфорт, май ще разкарат знаците и ще развалят работата. Ама тяхна си работа, на селското общество, гражданското общество да не се бърка!
В Зоната на комфорта, скъпи приятели, човек наистина може да откара цял век, но големите работи в тоя живот обикновено се случват отвъд границите на уважаемата Зона на комфорт. Това ще ви го кажат всякакви психологически авторитети, макар че аз се отнасям с известно недоверие към думите им.
Днес, да речем, е Антоновден и почитаме Антоний Велики от Египет. Тоя преподобен отец имал доста дълъг житейски път. Не го ловели ни чуми, ни гонения на християни, които били много популярни по него време в Римската империя - трети-четвърти век става тая работа. И господин светецът живял цели 105 години в най-различни подвизи извън Зоната на комфорта. Тоя човек се движел из местата с най-люти гонения на християни, открито проповядвал и помагал на пострадалите, но срещу самия него никой не посмял да вдигне ръка - голям психологически авторитет имал. Имал и дарбата да лекува разни болни, недоволни, ритнати от камила и т.н. И бил голям сладкодумник - хората го слушали и настръхвали от силата на Бога-Слово.
Антоновден е актуален и спрямо пандемичната обстановка, защото в българските народни вярвания денят се свързва с болестите и най-вече Чумата. А пък на Чумата не искали да ѝ казват името, затова ѝ викали леля. И поради тази причина Антоновден тук-там е известен като Лелинден. Общо взето, народът се надявал, че като напопържа Чумата на леля, ще я посрами и отблъсне. То и сега някои българи така се борят с Чумата коронавирус - псуват на леля и стринка, и викат - няма такава болест, не искам и да чувам за нея.
Обаче народните обичаи нямат тая висока ефективност на хуманната медицина, затова човечеството последните векове запретна ръкави и доста напредна в науките! Ето даже ваксини за короначумата изобретиха учените по света - и дори по нашите земи пристигнаха известно количество екземпляри на тоя фармацевтичен продукт. Науката напредва, обаче и хората доста се размножиха, няма ваксини за всички, затова хората се разпределят за няколко вълни на ваксинация.
И в град Сандански, представете си, група граждани не дочакали да им дойде вълната за ваксинация, ами хукнали като гепарди, изпреварили всички и застанали най-отпред, отнемайки предимството на други хора. Сигурно са видели някъде 14 еднакви знака за предимство и затова са предприели нерегламентирано изпреварване на съгражданите си. Увлекли са се, човешко е. Какво ли не прави човек в стремежа си към тоя свят и Зоните му на комфорт. Не може като Антоний Велики всички да търчим 100 години по Зоните на дискомфорта и да се стремим към небесния свят, и да помагаме преди всичко на другите. Така че тая малка човешка слабост на санданските гепарди е достойна за опрощение.
Случката в Сандански показва също така, че доверието на обществото във ваксините се покачва. Това е все пак положителна тенденция, защото с компрометирано доверие се живее неприятно. Например режисьорът Константин Станиславски казвал на актьорите, които играят неубедително - не верю, не вярвам. И актьорите много се опечалявали, почвали по-естествено да влизат в драматични роли. Лошо и драматично е устроен светът в някои отношения.
В изборния процес недоверието е критично - по света и у нас. Знаете какви грижи си имам с мирното предаване на властта в Щатите, а сега ще трябва да борим и недоверието в нашия изборен процес. Особено при всички тия пандемични ограничения във времето и пространството. То да идеш да гласуваш ще е цяло ходене по мъките на дискомфорта. Ако пък си и в чужбина - още по-сложно.
И затова Валери Симеонов покани всички да се приберат и да гласуват на родна почва. Който иска да гласува, казва Симеонов, да хваща самолета и да пристига. Един вид - миналото лято не ги домързя младежта и си надойдоха от чужбините, за да протестират у нас, сега за изборите мрънкат. Който е патриот и действително загрижен за съдбините на родината, ще мине всички бариери и национални граници, и ще си упражни правото на глас у нас. Ето така ще върнем младите у нас да ни радват старините, като станем на 100 години.
А това ви го пожелавам, драги слушатели - да живеем 105 години като Антоний Велики и да настръхваме пред олтара на Словото минимум по три пъти на ден, което прави по 21 настръхвания седмично. Духовната храна също трябва да се приема редовно, иначе моралът се изтощава и почваме да правим глупости.
Аз понеже съм духовен лакомник, все си ходя с широка духовна талия. Защото аз съм Г-н Балев от вестник СЕГА, медията на свободните хора.
И така, нахраних ви с духовно
първо, второ, трето,
желая наздраве с духовен аперитив
и обявявам дочуване!Катар, Египет и Съединените щати са представили на Израел и палестинската ислямистка групировка "Хамас" актуализирано предложение за прекратяване на огъня в Газа, съобщи американското издание "Аксиос", като се позова на два запознати източника. Двете основни актуализации в последното предложение са свързани с обхвата на изтеглянето на..
Словакия ще даде днес "зелена светлина" за приемането на 18-ия пакет санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, заяви словашкият премиер Роберт Фицо. Словакия е постигнала максимума на този етап, след като многократно блокира одобрението на европейските санкции, посочи Роберт Фицо. Страната настояваше за гаранции срещу щети от..
Продължава гасенето на пожара в Пирин . Вчерашният дъжд, който заваля в района на Сандански, е помогнал на огнеборците в битката с огъня. Остават обаче горящи и тлеещи огнища в периметъра на пожара над село Горно Спанчево в община Сандански. С булдозери бяха направени широки просеки, за да не се разпространи огънят. През нощта в района..
В последния работен ден за седмицата парламентът ще финализира отлагания от април избор на омбудсман. Това решиха ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ" и "ДПС - Ново начало" с неочаквана промяна в програмата за работа на Народното събрание. Общественият защитник е сред вариантите за служебен премиер.
България отбелязва 188 години от рождението на Васил Левски. Център на тържествата е родният град на Апостола на свободата – Карлово. Тържествена Света Литургия ще бъде отслужена в храма "Свети Николай". Венци и цветя ще бъдат поднесени на гроба на майката на Левски Гина Кунчева. По традиция на площад "Васил Левски" официално ще..
При нелеп инцидент в Италия загина екстремният скачач Феликс Баумгартнер. Той е бил на почивка край град Фермо в област Марке. При последният си скок от местност край града със своя моторизиран парапланер е летял над морския бряг. По неизвестни все още причини губи контрол и пада на земята върху дървена постройка до плувен басейн в къмпинг край..
Огромен горски пожар бушува близо до испанската столица и димът е достигнал до центъра на града. Огънят избухна в провиция Толедо и бързо се разпространи и в област Мадрид. Стихията се е разразила в района на Ментрида, на около 50 километра югозападно от Мадрид. Евакуирани са около 50 души, разказа кметът на общината в провинция Толедо, област Кастилия..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..