Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Георгиев: Да се преразгледа ролята на доставчиците на социални мрежи

Трябва да се избегне съмнението за произвол и прилагане на двойни стандарти при спиране на достъп на потребител, смята юристът

Снимка: Pixabay

Случилото се както на 6 януари в САЩ (щурмът на Капитолия – бел. ред.), така и след това, трябва да ни даде отправна точка да преразгледаме ролята на доставчиците на социални мрежи в обществото и дали правоотношенията между потребителите и тези социални мрежи са изцяло договорни и най-вече как съдилищата оттук насетне ще се отнасят към жалби на потребители, които твърдят, че са нарушени техни основни права. Това каза пред БНР адвокат Емил Георгиев, който коментира темата с блокирания достъп на американския президент Доналд Тръмп до социалните мрежи.

Много е важно когато на някого му се спира достъпът и това спиране е завинаги, това да се случва мотивирано, посочи юристът.

„Защото ако операторите на социалните мрежи желаят техните потребители да формират определено поведение и да го съобразяват с изискванията на общите условия, то когато се установяват провинения, нарушения на общите условия, трябва много пунктуално да се каже кое е нарушено. Всичко останало навява, оставя върху себе си съмнението за произвол и прилагане на двойни стандарти, което е недопустимо в едно демократично общество.“

Къде е мястото на съда при взимане на подобно решение?

В повечето европейски страни отношенията между оператора на една социална мрежа и неин потребител, бил той и Доналд Тръмп, са изцяло частно-правни и са уредени в общите условия, поясни адвокат Емил Георгиев.

Той уточни, че има няколко съдебни произнасяния в Германия и Италия, в които се казва, че при вземане на решения за блокиране на достъп, за заличаване на съдържание, които навлизат в правото на свободно изразяване, операторът трябва да бъде много внимателен и да направи предварителен баланс за това кое е по-важно – нарушаването на договорените условия или конституционно защитеното право на изразяване.

В САЩ е по-различно. Там позоваването на правото на свободно изразяване е възможно само когато срещу частно-правния субект стои държавата под някаква форма. Не може да е налице позоваване на това свободно изразяване срещу друг частно-правен субект, освен ако държавата не му е възложила специфични властнически правомощия, изтъкна юристът.  

Формалното обяснение на Туитър за блокирането на профила на Доналд Тръмп се базира върху два негови туита, отбеляза Георгиев. Които са пуснати след случилото се на 6 януари и лично за мен изобщо не попадат в графата „подклаждане на насилие“, в което той формално е обвинен“.

И се задава въпросът кой прави тези преценки и редно ли е засегнатата страна да има възможност също да даде обяснения, подчерта Емил Георгиев.

„И тук според мен нещата започват да придобиват един неприятен оттенък. Не бива да се заблуждаваме, че в днешно време основната част от дискусията, основната част от разговора, който ние водим помежду си, се случва в социалните мрежи. Селските площади и градските мегдани се преместиха във виртуалното пространство. Сега покрай Covid още по-силно. И когато един организатор на една социална мрежа реши, че не одобрява някакви изказвания на свой потребител, просто да му резне достъпа“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Демонстрация в подкрепа на Украйна в Отава, 23 февруари 2025 г.

Украйна - 3 години след нахлуването на Русия

Политически и дипломатически совалки предстоят в Киев, но и отвъд океана в деня, в който отбелязваме 3 години от нахлуването на Русия в Украйна . Володимир Зеленски е готов да се раздели с президентството, ако това ще донесе мир на страната му, но е категоричен - Украйна кани на масата за преговори, не някой друг . Първоначалният вариант на..

публикувано на 24.02.25 в 08:15
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55