Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се прекосява океан във времената на коронакриза

Стефан и Максим Иванови покориха Атлантическия океан от изток на запад в сезона на ураганите

Стефан и Максим Иванови
Снимка: Личен архив

Как се прекосява океан във времената на коронакриза. На този въпрос отговориха Стефан и Максим Иванови. Те са българите - баща и син, които прекосиха Атлантическия океан от изток на запад в сезона на ураганите през 2020-а година. 105 дни в Океана. С много приключения и премеждия. 

По пътя за осъществяване на желанието имало доста предизвикателства, споделиха бащата и синът.

Първо – стартът от Канада към Великобритания не се осъществил заради коронавируса. Но баща и син Иванови не се отказала и потеглили от Португалия към Бразилия. Максим разказа за огромните вълни: 

"Стегнахме се, казахме си, че е страшно, но може би не е толкова животозастрашаващо, колкото изглежда, че е. Гребахме във високите вълни и срещу течения, а нашата малка лодка е направена да се движи по теченията, а не срещу тях, понеже нямаш силата. Затова бяхме затворени в участък, по средата на океана, за месец, месец и половина, в постоянна борба, без прогрес към нашата цел". 

Човекът е адаптивно животно, допълни бащата на Максим – Стефан.  

"Телата ни се адаптираха към това непосилно гребане в продължение на 105 дни. Денонощно гребане - два часа гребане, два часа почивка - без лодката да спира. Добре, че не се повредихме ние, доста неща по лодката се повредиха".

И така няколко изядени сурови риби заради свършващата храна, 8230 километра по-късно българската океанска гребна лодка пристига благополучно в Барбадос. Така Стефан и синът му Максим освен, че осъществяват онова, което на пръв поглед е било невъзможно, поставят и няколко рекорда. 17-годишният Максим Иванов става най-младият гребец, прекосил океан на лодка. Като екип с баща си - стават първите, които го правят от Източното към Западното крайбрежие на Атлантика. Месеци след края на експедицията обаче за Стефан Иванов остава по-важното послание. Защо са го направил:

"Преди да тръгнем, бяхме прегърнали каузата "Да за живот" - кампания на Министерството на здравеопазването за стимулиране на хората да стават донори".

Стефан и Максим Иванови бяха гости на церемонията за годишните награди на Българската фондова борса.

Репортаж на Добромир Видев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34