Първите три осъдителни присъди по делото за опасните отпадъци, по което обвиняеми са братята Атанас и Пламен Бобокови и бившият заместник-министър на околната среда Красимир Живков, вече са факт.
Специализираният наказателен съд одобри споразуменията между прокуратурата и бившия шеф на "Монбат Рисайклинг" Васил Богданов, бившия шеф екоинспекцията в Плевен Габриел Савов и бизнесмена Айгюн Еминов, с които те се признават за виновни, че са част от престъпна група, извършвала престъпления срещу околната среда.
И тримата са със условни наказания - съответно от една, една и половина и две години с тригодишен изпитателен срок.
До месец се очаква в съда бъде внесен обвинителният акт срещу останалите обвиняеми по делото за участие в престъпна група за незаконен внос и преработка на отпадъци. Сред тях са бившият заместник-министър Красимир Живков и братята Атанас и Пламен Бобокови.
До месец се очаква делото за опасните отпадъци да влезе в съда, а Богданов, Еминов и Савов да бъдат призовани като свидетели, каза прокурор Генка Брезашка:
"Сключването на това споразумение е изключително в подкрепа на тезата на Прокуратурата такава, каквато беше и още от самото начало - за наличието на такава организирана престъпна група, но делото изобилства от доказателства - така мога да кажа, така че сме напълно спокойни".
Прокурор Брезашка обясни как признанията на тримата ще се отразят на доказването на вината на останалите:
„Това води, освен до разкриване на обективната истина такава, каквато е. Но няма да утежни положението на другите обвиняеми по никакъв начин, а ще допринесе за мотивиране на нашата обвинителна теза“.
Споразуменията са обичайна практика в специализираната прокуратурата. В изключителни случаи съдът отказва да ги одобри. Те носят на призналите вината си значително по-ниски присъди, включително и условни:
„Споразумението е сделка. Като цяло прокуратурата смята, че предвидените и наложени вече от съда наказания, ще постигнат целите на наказателния процес“, посочи Генка Брезашка.
Само преди дни Софийският районен съд обяви за незаконен 24-часовия арест на бизнесмена Пламен Бобоков. Той беше задържан на 9 юли миналата година - малко след като прокурори и служители на Бюрото за защита на свидетели към главния прокурор влязоха в сградата на президентската администрация.
Трима от обвиняемите за участие в престъпна група за внос и преработка на опасни отпадъци са се признали за виновни, съобщиха от Специализирания наказателен съд. Утре съдът ще решава да одобри ли споразуменията с прокуратурата на бившия ръководител на..
Българското национално радио е с уникалната роля едновременно на създател, ползвател и разпространител на културно съдържание. Това подчерта директорът на БНР Милен Митев, който участва в първия панел "Културата в медиите", част от програмата на..
Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. "локали", заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Министър Пешев подчерта, че Министерството на младежта и..
Британските министри са подложени на натиск както от кръгове в управляващата Лейбъристка партия, така и извън нея, да признаят палестинската държавност на конференция на ООН следващия месец, като партийни високопоставени лица твърдят, че това би..
В Ловеч празникът на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше отбелязан с празнично шествие под звуците на "Върви народе възродени…" и награждаване на изявили се учители и ученици. Именно в Ловеч на празника на..
В парка "Княжевска градина" в София учени от Института за български език към Българската академия на науките отбелязаха с диктовки на открито за дванайсета поредна година Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура..
България отбелязва Денят на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост. Тържествена церемония в столицата се проведе пред паметника на Светите братя Кирил и Методий. Церемонията в София започна с молебен и тържествен..
В София беше открита 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция. Мотото на форума тази година е "Медии и знание". В срещата участват български журналисти от 25 държави, сред тях от 34 българоезични..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..