След като Правната комисия в Народното събрание одобри промени в Закона за извънредното положение, касаещи гласуването на предстоящите парламентарни избори в началото на април, Славов попита защо тези промени не се направят в Изборния кодекс, а се търси „вид политическа или законотворческа иновация през т.нар. закон за извънредното положение да се правят промени в изборните правила“.
В предаването „Преди всички“ юристът открои два основни проблема – дали този закон ще продължава да е действащ към деня на изборите 4 април, както и как ще гласуват карантинирани лица при отмяна на извънредната епидемична обстановка. „Тъй като очевидно няма да се прилагат тези новозамислени от управниците ни правила за гласуване с подвижната избирателна кутия.“
Възниква противоречие между Изборния кодекс и това, което се канят мнозинството депутати да приемат, категоричен е Петър Славов. В подобна ситуация се прилага нормативният акт от по-висок ранг – в случая Изборният кодекс, припомни той.
„Иначе казано, гласовете или вотът, получен с подвижна избирателна кутия от наши сънародници, които са под карантина, е напълно възможно да бъде оспорен и дори касиран. Сегашното мнозинство залага бъдещ доста сериозен проблем“, коментира Петър Славов.
Напълно е възможно да се стигне до обжалвания и оспорвания на избора на един или друг народен представител, от една или друга листа, включително пред Конституционния съд, поясни той.
Същевременно готови законопроекти като този за гласуване по пощата, които се намират в Народното събрание, остават на заден план и се игнорират, изтъкна Петър Славов.
„А той би могъл да реши както проблема с карантинираните лица, и то трайно, така и другия, много важен и сериозен проблем с нашите сънародници зад граница, които очевидно в много държави въобще няма да могат да гласуват, тъй като се очертава да бъдат в локдаун.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..