Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Първанова от Министерството на правосъдието:

Не пренебрегвайте сигнали, че детето се следи от социалните служби в чужбина

Снимка: eq-bg.org

„Кампанията започна при голям интерес и имаме уверенията на Министерство на външните работи, които я подкрепят от самото начало, че клипът за закрила на децата е качен на сайтовете на всички интернет страници на посолствата ни“, каза пред БНР Милена Първанова, директор на Дирекция „Международна правна закрила на детето и международни осиновявания“ в Министерството на правосъдието за информационна кампания “Останете заедно”.

Повод за тази кампания са наложени мерки за закрила от социалните служби в чужбина по отношение на деца на български граждани, живеещи там. Имаше очаквания държавата ни и съдилищата ни да се намесят и да решат случаите в полза на българските граждани.

„Целта на кампанията ни е да насочим вниманието на семействата, които вече са в чужбина и на тези, които тепърва ще пътуват зад граница. Когато семейството вече е имало досег със системата на другата държава, се обръщат чак тогава към българските институции и питат – „Защо? Нашето дете е български гражданин", каза в „Преди всички“ Милена Първанова.

Ние искаме преди това да им обясним, че отивайки в чужда държава, те приемат техните правила и компетентности, тяхното законодателство, което осигурява закрилата на това дете на тяхната територия.“ В това е категорична Милена Първанова.

Pixabay

Тя поясни, че по отношение на закрилата на детето и съблюдаването на неговото благосъстояние в повечето държави правилата и законите са идентични. Но въпросът за закрилата на децата винаги е изключително важен и към него се подхожда винаги изключително отговорно.

"Обикновено нашите граждани идват твърде късно при нас, за да питат какво може да се направи след възникнал вече проблем. Затова искаме на насочим вниманието на хората, че трябва да подхождат много сериозно при едно отправено предупреждение или сигнал, че детето се наблюдава от социалните служби, защото това един процес, който може да се развие доста дълго във времето и може да се стигне до извеждане на детето от дома.

Тоест тези сигнали не трябва да се пренебрегват и да се подминават като нещо несъществено. Много е важна информираността на родителите и у нас, и в чужбина, че децата имат права и родителите имат задължения по отношение на децата и тази информираност трябва непрекъснато да се развива", пояси още експертът.

Някои от посолствата вече публикуват на интернет страниците си актуална информация по темата за закрила на децата и правилата за това, както и контакти, които биха били полезни за родителите. Тази информация ще се актуализира непрекъснато.  

"Родителите обикновено се интересуват за училището на детето, за професионалната му реализация, но по-рядко се запитват какво не бива да правят в съответната държава. Затова е много важно отношението на родителя, дори ако му се налага за определен период от време да ползва защита, важна е активната роля на родителя, да даде достоверна информация по конкретния случай, особено ако се стигне до отнемане на детето. Няма специално отношение към българските родители в чужбина, правилата са еднакви за закрила на децата на от всички държави. Няма особено или преднамерени действия към българските деца." Това обобщи още експертът. 

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55