Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Първанова от Министерството на правосъдието:

Не пренебрегвайте сигнали, че детето се следи от социалните служби в чужбина

Снимка: eq-bg.org

„Кампанията започна при голям интерес и имаме уверенията на Министерство на външните работи, които я подкрепят от самото начало, че клипът за закрила на децата е качен на сайтовете на всички интернет страници на посолствата ни“, каза пред БНР Милена Първанова, директор на Дирекция „Международна правна закрила на детето и международни осиновявания“ в Министерството на правосъдието за информационна кампания “Останете заедно”.

Повод за тази кампания са наложени мерки за закрила от социалните служби в чужбина по отношение на деца на български граждани, живеещи там. Имаше очаквания държавата ни и съдилищата ни да се намесят и да решат случаите в полза на българските граждани.

„Целта на кампанията ни е да насочим вниманието на семействата, които вече са в чужбина и на тези, които тепърва ще пътуват зад граница. Когато семейството вече е имало досег със системата на другата държава, се обръщат чак тогава към българските институции и питат – „Защо? Нашето дете е български гражданин", каза в „Преди всички“ Милена Първанова.

Ние искаме преди това да им обясним, че отивайки в чужда държава, те приемат техните правила и компетентности, тяхното законодателство, което осигурява закрилата на това дете на тяхната територия.“ В това е категорична Милена Първанова.

Pixabay

Тя поясни, че по отношение на закрилата на детето и съблюдаването на неговото благосъстояние в повечето държави правилата и законите са идентични. Но въпросът за закрилата на децата винаги е изключително важен и към него се подхожда винаги изключително отговорно.

"Обикновено нашите граждани идват твърде късно при нас, за да питат какво може да се направи след възникнал вече проблем. Затова искаме на насочим вниманието на хората, че трябва да подхождат много сериозно при едно отправено предупреждение или сигнал, че детето се наблюдава от социалните служби, защото това един процес, който може да се развие доста дълго във времето и може да се стигне до извеждане на детето от дома.

Тоест тези сигнали не трябва да се пренебрегват и да се подминават като нещо несъществено. Много е важна информираността на родителите и у нас, и в чужбина, че децата имат права и родителите имат задължения по отношение на децата и тази информираност трябва непрекъснато да се развива", пояси още експертът.

Някои от посолствата вече публикуват на интернет страниците си актуална информация по темата за закрила на децата и правилата за това, както и контакти, които биха били полезни за родителите. Тази информация ще се актуализира непрекъснато.  

"Родителите обикновено се интересуват за училището на детето, за професионалната му реализация, но по-рядко се запитват какво не бива да правят в съответната държава. Затова е много важно отношението на родителя, дори ако му се налага за определен период от време да ползва защита, важна е активната роля на родителя, да даде достоверна информация по конкретния случай, особено ако се стигне до отнемане на детето. Няма специално отношение към българските родители в чужбина, правилата са еднакви за закрила на децата на от всички държави. Няма особено или преднамерени действия към българските деца." Това обобщи още експертът. 

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Манов

Стефан Манов: В над 50% от СИК преброяването на гласовете не е по указанията на ЦИК

След най-тъмните избори в най-новата история - април 2023 г., сега имаме разлика в отчетените гласове. Дори в решението на ЦИК контролите не се връзват . Това заяви пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК. Притеснителни са системните дефицити в изборната практика , смята той. Общественият съвет към ЦИК със становище за..

публикувано на 06.11.24 в 10:04
Исторически парк

Доц. Велислава Петрова: Още не сме осъзнали какво беше построено като исторически наследства

" Още не сме осъзнали какво се случи на този фронт и какво беше построено като исторически наследства ". Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк". "Тази връзка между политика и популярна..

публикувано на 06.11.24 в 09:50

Туризмът след бедствието във Валенсия

Туристите, които са записали екскурзии до Валенсия, не се отказват от пътуването си въпреки първоначалните притеснения след наводнението в областта . Това заяви в интервю за БНР Кирил Стамов - управител на туроператорска фирма, която води туристи от България в Испания и има туристически програми за Валенсия.  "Въпреки настоящата ситуация във..

публикувано на 05.11.24 в 11:36

Разбират ли в София какво означава влакът за Кардам?

През октомври Българските държавни железници обявиха новия си график за движение на влаковете за 2025 г. В него се посочва, че е предвидено подобряване на обслужването по железопътните линии в страната, заложени са нови възможности за пътуване между Северна и Южна България, по-бързи влакове по линията София – Бургас, по-удобни разписания в..

публикувано на 05.11.24 в 10:45

Пациентска асоциация настоява за спешни действия при ревматичните заболявания

Асоциацията на пациентите, активни в здравеопазването, организира събитие под надслов " Без време за чакане. Спешни действия за ревматичните пациенти в България ".  Пред БНР председателят на Асоциацията Анета Драганова подчерта, че вече 14 години работят по тези теми.  " Ние сме постигнали ранна диагностика и благодарение на нея има все пак..

публикувано на 05.11.24 в 10:13
Доналд Тръмп и Камала Харис

Харис или Тръмп? В САЩ гласуват за президент

В САЩ гласуват за президент. С разлики в социологическите проучвания в рамките на статистическата грешка , битката между Доналд Тръмп и Камала Харис е една от най-оспорваните в историята на САЩ.  Заради часовата разлика избирателните секции в САЩ още не са отворили врати. От няколко седмици обаче американците могат да подадат своя глас..

публикувано на 05.11.24 в 06:47

Проевропейската президентка Мая Санду спечели втория тур на изборите в Молдова

Проевропейската президентка Мая Санду печели втория тур на изборите в Молдова, като победи приятелски настроения към Русия кандидат Александър Стояногло. 55,41% от отишлите до урните в неделя са подкрепили Санду, сочат резултатите при почти 100% обработени протоколи. Голяма част от западните лидери я поздравиха за победата, а проруските..

публикувано на 04.11.24 в 18:00