Среща между специалисти и начинаещи
Според Поли не е необходимо човек да е твърде навътре в катеренето, за да му е интересен гидовникът:
„Видеата са красиви и показват прекрасни места и нови неща. Когато ги показах на баба ми, която е на над 80 години и няма идея от катераческите термини, които се обясняват и всичко става наясно и нагледно, и на нея й се стори много интересно и сподели, че би искала да посети някои от тези места.”
Поли-Чан Петрова казва в едно от видеата, че целта е да се намали отпечатъкът, който хората оставят върху катерачните обекти:
„Има истории от Русе за румънци, които бяха слагали по скалите железа, бяха ковали. Трябва да има катерачна етика. На някой места такива неща не могат да се правят, докато на други е позволено. Хубаво е това да се знае, а на някои места не ги пише задължително. И нашата идея беше, че може би ние можем да говорим за тях, след като получим информация от местните хора. Тюленово например е доста известна десинация за снимане, но скалите са защитена зона. Въпреки това доста хора са слагали разни железа по тях с различни цели, което не е легално. Но че е забранено няма табели.”
За последния епизод в гидовника
Кер споделя, че едно от най-прекрасните неща в България са четирите сезона, прекрасната природа и чудесното време. Двамата с Поли се запознават докато карат ски във Франция. По това време тя е озвучител в телевизия Би Би Си. За пътя обратно до България тя споделя:
„В един момент се получи така, че се чувствах сякаш животът ми беше само работа. Когато човек работи в музикалната индустрия се случва така, че социалният му живот изчезва. Мислех си, че би било много хубаво да отида някъде, където да мога хем да работя, хем и да живея, да има баланс. България беше първи или втори избор, защото има стабилен климат и бяхме чували, че тук да се катериш е страхотно.”
Проблемът с порочния кръг „прекомерна реклама -> популяризиране -> пренаселване -> вреда за околната среда"
„Няма чак толкова голям наплив от катерачи, нашето общество в България е доста малко. А местата са изключително много и често се случва хората да ходят по най-известните, които всеки ги знае и може би тогава се случва те да са пренаселени. Точно затова ние показваме тези, които са нови и не толкова популярни. Другото нещо е, че ако имаме правилната информация, можем да избегнем точно тези негативни за природата неща.”
Снимки: личен архив
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..