Среща между специалисти и начинаещи
Според Поли не е необходимо човек да е твърде навътре в катеренето, за да му е интересен гидовникът:
„Видеата са красиви и показват прекрасни места и нови неща. Когато ги показах на баба ми, която е на над 80 години и няма идея от катераческите термини, които се обясняват и всичко става наясно и нагледно, и на нея й се стори много интересно и сподели, че би искала да посети някои от тези места.”
Поли-Чан Петрова казва в едно от видеата, че целта е да се намали отпечатъкът, който хората оставят върху катерачните обекти:
„Има истории от Русе за румънци, които бяха слагали по скалите железа, бяха ковали. Трябва да има катерачна етика. На някой места такива неща не могат да се правят, докато на други е позволено. Хубаво е това да се знае, а на някои места не ги пише задължително. И нашата идея беше, че може би ние можем да говорим за тях, след като получим информация от местните хора. Тюленово например е доста известна десинация за снимане, но скалите са защитена зона. Въпреки това доста хора са слагали разни железа по тях с различни цели, което не е легално. Но че е забранено няма табели.”
За последния епизод в гидовника
Кер споделя, че едно от най-прекрасните неща в България са четирите сезона, прекрасната природа и чудесното време. Двамата с Поли се запознават докато карат ски във Франция. По това време тя е озвучител в телевизия Би Би Си. За пътя обратно до България тя споделя:
„В един момент се получи така, че се чувствах сякаш животът ми беше само работа. Когато човек работи в музикалната индустрия се случва така, че социалният му живот изчезва. Мислех си, че би било много хубаво да отида някъде, където да мога хем да работя, хем и да живея, да има баланс. България беше първи или втори избор, защото има стабилен климат и бяхме чували, че тук да се катериш е страхотно.”
Проблемът с порочния кръг „прекомерна реклама -> популяризиране -> пренаселване -> вреда за околната среда"
„Няма чак толкова голям наплив от катерачи, нашето общество в България е доста малко. А местата са изключително много и често се случва хората да ходят по най-известните, които всеки ги знае и може би тогава се случва те да са пренаселени. Точно затова ние показваме тези, които са нови и не толкова популярни. Другото нещо е, че ако имаме правилната информация, можем да избегнем точно тези негативни за природата неща.”
Снимки: личен архив
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..
Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите. Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..