„Какво имам предвид - данните от замърсяване по цял свят сочат, че пластмасовите отпадъци представляват преобладаващата част от това, което изтича в околната среда – това са пластмасовите бутилки, и стигаме до този закономерен абсурд, при който се плащат около 300 лв. на тон обществени средства, буквално, за да се изхвърлят на сметището пари, което представляват всъщност пластмасовите бутилки, защото материалът, от който те са направени, представлява ценна суровина за рециклиращата промишленост.
В България за жалост все още не действа задължителна електронна информационна система за наблюдение на отпадъците, тя действа само за вноса на отпадъци. И ние нямаме надеждна информация за отпадъците у нас.
За такава система настояваме и ние, и бизнесът от години, а тя е изградена, но не се пуска и още не е задължителна, но поне знаем вече колко струва едно почистване, което ще послужи за определяне на по-големи задължения на производителите занапред.
А това е и част от новата европейска директива, която цели да намали щетите върху околната среда и човешкото здраве от еднократните пластмасови изделия. Тази директива не вменява повече отговорности на кметовете или потребителите, а на производителите", поясни още Ташева.
"За всички тези отпадъци, които видяхме в сметището край Своге, потребителят е заплатил такса още при закупуването, която следва да послужи за тяхното разделно събиране и рециклиране, обаче за всеки такъв отпадък, който не е събран разделно, ние плащаме втори път като данъкоплатци."
Ташева коментира, че с тази прибрана от производителите екотакса работа така и не се свършва - и ние заплащаме после още веднъж с обществен бюджет.
"Това положение ще стане още по-несправедливо, когато догодина влезе в сила новият начин на заплащане на такса смет - тази такса за нас потребителите неминуемо ще се повиши".
Още по темата в звуковия файл.
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..