Началото на 2021 година не е обнадеждаващо за овладяване на пандемията от Covid-19, заяви в специално интервю за БНР д-р Скендер Сила - представител на Световната здравна организация за България.
По думите му броят на заразените и починалите от коронавирус в световен мащаб продължава да расте, което означава, че е много далеч моментът, в който ще се върнем към нормалния си живот на интензивно пътуване и социално общуване. Все още няма доклад от екипа на Световната търговска организация, който отиде на място в Ухан година след началото на пандемията, каза още д-р Сила и призова хората за търпение и спазване на противоепидемичните мерки. На процеса по ваксинация не трябва да се гледа само във всяка отделна държава, а в световен мащаб, подчерта той.
„В последните дни виждаме намаляване на броя на новите случаи на Covid-19 в България. В същото време наблюдаваме разпространението на нови щамове на вируса в Европа и региона. Ето защо всички мерки, които се предприемат от властите, трябва да бъдат следвани много точно. Също така те трябва да бъдат контролирани. Животът на хората е най-важен, но ние не бива да поставяме под риск и икономиката. Единственият начин да осигурим баланс е да спазваме всички мерки, но да отворим училищата и някои бизнеси. Това е пътят, който трябва да следваме“.
Българите спазват ли противоепидемичните мерки?
Зависи къде се намират. Например, аз посещавам големи магазини всеки ден и виждам, че маските се носят по правилния начин. Когато ресторантите бяха отворени обаче, хората вътре не спазваха достатъчно дистанция, не носеха маски и вентилационните системи не бяха достатъчно добри. Ние не можем да приложим само една от тези мерки, а трябва да работим по всичките, за да овладеем пандемията. Краткият отговор е, че ситуацията в различните региони на държавата е различна и мерките трябва да бъдат съобразени с нея.
Одобрявате ли отварянето на фитнесите и търговските центрове от 1 февруари и кога ще бъде моментът да се отворят и заведенията?
Не може да се предвиди как ще се развие ситуацията. Добре известно е, че когато има събиране на много хора в затворени пространства, без спазване на социална дистанция и често без достатъчно добра вентилация, броят на заразените расте. Именно затова вече подчертах, че най-важното е мерките да бъдат правилно съблюдавани в тяхната цялост. Заради това трябва да има и много стриктен контрол, с който да се гарантира, че всеки спазва мерките навсякъде. Това не може да се остави на добрата воля на хората. Необходими са регулярни инспекции.
В същото време българските власти трябва много сериозно да анализират ситуацията. Всяка стъпка трябва да бъде предприемана на базата на развоя на ситуацията. Трябва да се намери баланс между риска за здравето на хората и бизнеса. Нито една мярка обаче не бива да бъде предприемана, ако застрашава общественото здраве.
Разпространението на новите варианти на Covid-19, особено на щама, установен в Обединеното кралство, но не само, може ли да наруши този баланс? Трябва ли новите разновидности да ни тревожат допълнително?
Нормално е вирусите да се променят. Учените следят внимателно този процес, защото може да има много сериозни последици. Към момента са установени стотици вариации на Covid-19 в глобален мащаб и Световната здравна организация следи много отблизо ситуацията. В повечето случаи промените не са толкова съществени, че да променят свойствата на вируса. Въпреки това има и варианти, в които се променя трансмисията на вируса, което от своя страна може да доведе до промени и в заразяването, и в начина на протичане на заболяването. Може да се окаже, че то протича по-тежко.
Щамовете, за които споменахте, и този, установен в Обединеното кралство, и останалите, които будят тревога, имат по-голяма преносимост на вируса, но засега няма доказателства, че причиняват по-сериозно заболяване. Това означава, че този вариант на Covid-19 се разпространява по-лесно сред възрастовите групи, но засега не е известно децата да са изложени на по-висок риск. Този вариант, който се пренася по-лесно, може да бъде възприет като много сериозна аларма, че без спазване на мерките, забавянето на пандемията и ограничаването на щетите от нея в региона и в цяла Европа може да се окаже по-трудно. България не е изключение. Затова още веднъж ще си позволя да подчертая колко е важно прилагането на правилните мерки за ограничаване на заразата и спазването им.
Също така и ваксинирането. Според вас процесът на имунизация на населението в България върви ли с добри темпове? В публикация „Политико” прогнозира, че до 2040 година ще имаме 70% ваксинирано население.
Изключително голямо постижение е, че вече имаме ефикасни и сигурни ваксини. Имунизационният процес в България започна на 27 декември и оттогава е минал близо месец. Към момента са ваксинирани по-малко от 5 000 души с две дози. 26 000 души са получили вече по една доза. Това означава, че по-малко от 0,1 на сто от цялото население на страната е ваксинирано. Всяко начало е трудно, но аз съм много оптимистичен в нагласите си, че в следващите седмици и месеци ваксинацията ще се ускори, за да достигне колкото се може повече хора.
Одобрявате ли имунизационния план срещу Covid-19 на българските власти. Бизнесът настоява първо да бъдат ваксинирани работещите хора, които генерират брутен вътрешен продукт, а след това пенсионерите. Има ли резон в това искане?
Вирусът се отразява по различен начин на различните възрастови групи. Той протича много по-тежко, а понякога и с летален край най-вече при възрастните и хората с хронични заболявания. Другата много рискова категория са медиците, които се срещат ежедневно с вируса и се борят с него, за да спасят човешки животи. Някои от тях платиха със собствения си живот. Това е причината Световната здравна организация да препоръча масова ваксинация и сред тази група. Когато вече имаме повече достъпни ваксини, всеки от нас трябва да има възможност да бъде имунизиран. Аз също се регистрирах в България и когато ми дойде редът, ще отида да си направя ваксина.
Прогнозите са, че до края на годината ще могат да се ваксинират 2 до 2,5 милиона души в България. Това достатъчно ли е?
Ако постигнете това число на ваксинираните, това ще означава между 25 и 30% от населението. Дори може би над 30%, което е доста приемливо. Ситуацията ще бъде много по-добра от настоящата. Много голям процент от най-уязвимите групи ще бъдат имунизирани, така че със сигурност подобна бройка на ваксинираните ще бъде много добро постижение.
Кюстендилският кв. Герена, един от най-населените в града, четвърто денонощие е без вода, потърсиха БНР възмутени граждани. Въпреки обещанието, че след отстраняването на сериозната авария в южната индустриална зона и подмяната на тръба под "Дупнишко щосе" водоподаването ще се възстанови, чешмите остават сухи. Лично кметът на града инж...
Институтът за пазарна икономика остро разкритикува промените в Закона за еврото, с които се дават огромни правомощия на Комисията за защита на потребителите. Според главния икономист на организацията Лъчезар Богданов това е "опит да се върне плановата икономика". Заради опасенията за спекула с цените правителството внесе в парламента спешни промени в..
Военнослужещи от Военновъздушните сили с хеликоптер Кугър се включват в гасенето на пожара , възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни, съощиха от пресцентъра на МО. В борбата с огъня се включва и тежка техника от Петрич и Сандански, която е ангажирана за изграждането на вертикалния газов коридор в този регион. На терен са над..
През тази седмица на фокус бяха най-вече новините около Украйна заради третия от началото на годината кръг преки руско-украински преговори. В сряда в Истанбул се събраха делегации на двете страни. Украинската отново беше водена от Рустем Умеров, но вече в качеството му на секретар на Съвета за национална сигурност на Украйна за разлика от..
Камбоджа съобщи, че 13 нейни граждани са загинали от началото на граничния конфликт с Тайланд в четвъртък. Петима са военнослужещи, останалите - мирни жители. 35 000 души са били принудени да напуснат домовете си. Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва Камбоджа призова ООН за незабавно и безусловно прекратяване на..
Министерството на външните работи информира за възможни значителни закъснения и анулиране на полети от Италия, заради стачка на служителите в авиационния сектор между 13 и 17 часа днес. Външното ведомство препоръчва на българите в Италия, които планират да пътуват със самолет, да проверяват предварително информацията за своите полети на интернет..
За днес е насрочена среща на партиите "МЕЧ" и "Продължаваме промяната" по темата за внасяне на нов вот на недоверие срещу правителството. Вносители ще бъдат "МЕЧ", които вече обсъдиха въпроса с "Величие" и "Демократична България". От "Възраждане" отказват да обсъждат вота, но ще го подкрепят. След дискусии в рамките на седмицата лидерът..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това..