Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професията говорител – борба с езика, борба за езика

Ваня Моллова и Николай Джунов
Снимка: Личен архив

Професията „Говорител“ в радиото – може би мислите, че такава вече няма. И ще бъдете прави. И не съвсем. Защото радиото е приемственост. Защото всеки, който е заставал пред микрофон, милее за езика и преболедува със сърцето всяка грешка. И защото и днес са живи уроците, които по-опитните са предали на по-младите.

Срещаме ви с двама говорители на БНР – Ваня Моллова, която постъпва през 1956 година, и Николай Джунов – през 1949 година.

Кръстили я Иваница. Като дете я наричали Ляче, когато постъпила в първо отделение в училище, записали я Иванка. Но всички и досега я знаят като Ваня. Ваня Моллова днес е на 88 години. 

Николай Джунов е роден през ноември в края на двайсетте години на миналия век. Среща ги Радиото. 

Ваня Моллова е говорител в продължение на 32 години

„С Николай се разбирахме без думи. 17-18 години имаме много спешни случки. В стаята на говорителите стояхме и си правехме „джумбуш“ – кой къде е ходил, как е прекарал времето си“. 

Казва, че мечтае за миналото, а не за предстоящото

Богомил Алексиев и Ваня Моллова

Многократни бяха опитите да се срещнем с Николай Джунов, да поговорим, да ми разкаже за своите 42 години пред микрофона и за дългите години преподавателска дейност във Факултета по журналистика на Софийския университет. Но заради независещи и от двама ни причини, до момента тези опити не са осъществени.

В Радиото Николай Джунов попада случайно, своего рода – намеса на съдбата. Спомени от Златния фонд на БНР:  

„Вече съм студент, първа година, „Право“ и се явих на прослушване за говорител в радиото – 1949 година. След пет дни разбрах, че съм одобрен и ме назначихаИ ако трябва с едно изречение да разкаже живота си пред микрофона, то това изречение ще бъде: „Борба с езика – борба за езика. Всяка грешка се изпитва болезнено. Най-добрият учител е микрофонът. Но ми липсваше магията на допира с хората. Другата голяма сладост на Джунов е педагогическата му дейност. Преподава във Факултета по журналистика. „Говор пред микрофона“. 

За сладостта от това да предадеш опита и знанията си на младите колеги говори и Ваня Моллова:

Бях много доволна, защото те възприемаха всичко много добре“. 

Нейни ученици са били Валерия Николова, водещ на предаването „Хоризонт до обед“ и заместник главен редактор „Актуални предавания“ в програмата, Николай Петров от Новинарския център на Българското национално радио, новинарят Георги Марков.

„Учете, събирайте знания, търсете си работа по сърце – тогава годините няма да ви тежат“, заветът на Николай Джунов към младите. 

Още по темата в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09